Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libchavy

Obec Libchavy je s 1585 obyvateli čtvrtá největší obec v okrese Ústí n/ Orlicí. Leží těsně za okresním městem Ústí nad Orlicí. Rozkládá se v délce 4,5 km podél obou stran hlavní silnice I 14 vedoucí do Rychnova nad Kněžnou na katastrálním území Dolní, Prostřední a Horní Libchavy v nadmořské výšce 350 až 400 m.

Má rozlohu 2 214 km2 a asi 25 km místních komunikací. Dolní částí obce kolem protékající řeky Tiché Orlice prochází železniční trať z Ústí nad Orlicí do Letohradu se zastávkou Dolní Libchavy. Přes obec vedou tři autobusové linky se 6 zastávkami v obou směrech a s novými velice pěknými čekárnami. Proto mají obyvatelé dobré spojení s okolím, ale i s hlavní železniční tratí.

Po celé délce obce mezi dvěma proti sobě se svažujícími a zvlněnými svahy, protéká Libchavský potok, který se v dolní části obce vlévá do Tiché Orlice. Tudy prochází i hlavní silnice, kolem které jsou rozmístěny domy a za nimi souběžně s ní vedou i místní komunikace. Po obou stranách jsou na vrcholcích svahů lesy.

Poprvé se dovídáme o zdejší krajině v písemných pramenech z roku 1227, jako o lesu "Na Lubhaue". Osady Dolní, Prostřední a Horní Libchavy vznikaly v době vrcholné kolonizace za účasti německého etnika od druhé poloviny 13. a v počátku 14. století. Později osada Prostřední Libchavy splynula s osadou Horní Libchavy.

Obec s názvem Libchavy vznikla 30. 4. 1976 sloučením obcí Dolní Libchavy a Horní Libchavy. Přečíslování domů nebylo provedeno, a proto v obci existují stejná čísla domů. Z tohoto důvodů má obec dvě části dolní a horní, ve kterých jsou domy samostatně číslovány. Mezi občany se stále nesprávně používají názvy Dolní Libchavy a Horní Libchavy.

Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše z roku 1802, do kterého byly ze sbírky místních a bývalých německých obyvatel a za přispění obce, pořízeny a v říjnu 1999 vysvěceny nové tři zvony. Původní byly za druhé světové války Němci odvezeny a roztaveny.

Kostel stojí ve středu obce proti nově postavenému a z části zrekonstruovanému areálu budov ZŠ. Vedle je nově vystavěná náves, jejíž dominantou je soukromý penzion „ Hůrka" citlivě přestavěný z chátrající budovy obecního kulturního domu. Nejstaršími budovami pocházejícími ze začátku 17. století je panský dvůr s tvrzí v dolní části obce a budova obecního úřadu, velice pěkně a účelně zrekonstruovaná v historizujícím slohu. Po obci je rozseta řada sakrálních barokních soch a lidové usedlosti z první poloviny 18. století.

Současnost

Po sametové revoluci se obec začala dynamicky rozvíjet, protože vedle zemědělské výroby soustředěné ve firmě ZePo, Zedruso a u několika drobných zemědělců, zde díky šikovnosti místních občanů vznikala i průmyslová výroba, větší i drobní podnikatelé. Dokladem toho je 596 pracovních míst vytvořených přímo v obci.

Je zde firma Sor, s. r. o., která vyrábí kolem 30 autobusů značky SOR měsíčně, firma Urban Technik, s .r. o., vyrábí mobilní odsávací zařízení pro obráběcí dřevozpracující i ostatní stroje a firma Kamel, s. r. o., vyrábí různé součástky a trenažéry pro autoškoly. Dále tu je firma Karel Kolář CZ, s. r. o., zajišťující prodej ND a repase textilních bezvřetenových dopřádacích strojů. Tepelný servis Pavel Poslušný provádí plynové a vodovodní instalace, působí zde autoservis Ralík Jan s prodejnou autopříslušenství, dvě zámečnictví, dva klempíři, dvě tesařské a pokrývačské firmy, dva natěrači a malíři pokojů, ševcovská dílna, a řada dalších drobných řemeslníků.

Také zde má svoji pobočku velká obchodní firma Evromat, a. s., z Ústí nad Labem, zabývající se velkoobchodním a maloobchodním prodejem klempířských a střešních materiálů pro stavby. Firma Jaroslav Limberský prodává smaltované dráty a ND pro elektromotory, firma Inob se zabývá prodejem instalačního materiálu pro vodovodní a plynové rozvody. Je tu též dopravní firma Flekr, s. r. o,. a další drobní dopravci.

V obci bylo firmou URBAN – AIR, s. r. o., vyvinuto a vyráběno motorové ultralehké dvoumístné motorové letadlo „Lambáda„ a další jeho modifikace. Toto letadlo má vynikající vlastnosti. Získalo několik cen na mezinárodních leteckých soutěžích, je známé a velice žádané v celém světě. Firmu získal jiný vlastník a jeho sériová výroba byla v r. 2002 přesunuta do Ústí nad Orlicí.

Velice pozitivní vliv na rozvoj obce má vedle průmyslové výroby a rozvoje drobného podnikání též její poloha na hlavní silnici a v blízkosti okresního města. Oba pozitivní vlivy dokázalo vedení obce maximálně využít a zhodnotit, což je v obci vidět na každém kroku. Obec se rozrůstá, počet obyvatel roste průměrně o 10 ročně. Prakticky se stále staví nové RD, čemuž vedení obce všemožně pomáhá. Vybudovalo inženýrské sítě pro sídliště 30 RD a další prostor, jak pro bytovou, tak průmyslovou výstavbu je územním plánem vyčleněn. V dohledné době se počítá s výstavbou dalších inženýrských sítí pro RD.

Obec má solidní občanskou vybavenost. Je zde nová velice dobře vybavená Základní škola s oběma stupni, hřištěm a tělocvičnou, dvě mateřské školy, knihovna, pošta, zubař, rehabilitační středisko, velkopekárna, 5 restauračních zařízení, jedno s penzionem, další menší penzion bez restauračního zařízení a smíšená prodejna Konzumu.

Obec je plně zplynofikována, všechny místní komunikace procházející obydlenou částí, mají asfaltový povrch a veřejné osvětlení. Obecní budovy (areál budov ZŠ, tělocvična, dvě budovy MŠ, dvě hasičské zbrojnice a budova OÚ) prošly přestavbou nebo generální opravou, při které došlo k jejich modernizaci. Rekonstrukcí prošla náves i hřbitov. Chodníky podél hlavní silnice se postupně dláždí zámkovou dlažbou a doplňují se další nové chodníky. U všech obecních budov, u pošty a u hřbitova bylo vybudováno parkoviště.

Obcí prochází po místních komunikacích cyklostezka s napojením na cyklostezku do Polska. V létě ji využívají hojně občané sousedního města, protože se mohou občerstvit po celé její trase v místních restauracích. Ve spolupráci s Regionem Orlicko-Třebovsko se připravuje výstavba cyklostezky z Chocně do Letohradu, která bude procházet dolní částí obce kolem protékající Tiché Orlice a po ní bude možné dojet též až do Polska.

Ke sportovnímu vyžití slouží všem občanům tělocvična a nově postavený víceúčelový stadion s umělým povrchem pro minifotbal, volejbal, tenis a běžecký ovál 200 metrů dlouhý.

V obci působí velice aktivní spolek TJ Sokol Libchavy, která má svoje fotbalové hřiště a fotbalový klub s pěti mužstvy v soutěžích. A mužstvo hraje v I. A třídě. Dále má oddíl stolního tenisu a v tělocvičně organizuje pravidelné cvičení žen. Za finanční podpory obce a velké brigádnické pomoci sportovců a fanoušků, bylo jeho hřiště prodlouženo, odvodněno a byla provedena generální oprava budovy kabin.
Další bohatá činnost probíhá ve dvou též velmi aktivních spolcích dobrovolných hasičů, kteří pro svoji činnost získávají místní mládež aktivní činností mladého družstva hasičů. Zúčastňují se s úspěchem soutěží, pořádají různé společenské akce a pomáhají místním občanům při různých živelných pohromách.

Velice činný je jezdecký klub rodiny Cejpových, který již tradičně 20 roků pořádá v obci vyhlášené Rodeo, na které se sjíždí až 2 tisíce návštěvníků i z ciziny. Dále zde působí jezdecký klub "Cilka" a "Hůrka" nazvaný dle "Penzionu Hůrka", kde se mohou turisté ubytovat, stravovat a využívat k rekreaci koní těchto jezdeckých klubů. Další ubytování bez stravování najdou v blízkém "Penzionu Bakara".

Aktivní je též příspěvková organizace "Základní škola a mateřská škola Libchavy", která připravuje různé společenské akce. Na jaře pořádají již tradiční "Libchavský masopust" na konci školního roku "Netradiční setkání s rodiči", ve kterém žáci předvedou, co se ve škole naučili a rozloučí se žáky deváté třídy, na podzim "Drakiádu", společné pouštění draků s různými soutěžemi pro děti a s prodejem občerstvení. Bohatá je též její sportovní činnost. Organizují a zúčastňují se soutěží s atletickými disciplínami, zúčastňují se turnajů ve florbalu atp.

V obci Libchavy se spojují výhody venkovského bydlení na městské úrovni (asfaltové komunikace, veřejné osvětlení, solidní občanská vybavenost ) s pracovními příležitostmi a možností sportovního vyžití. Přitom existuje možnost rychlého spojení s městem Ústí nad Orlicí, kde najdete další pracovní příležitosti, kulturní i sportovní vyžití, zdravotní péči i nemocnici. Jeho náměstí je ze středu obce vzdálené jen 2,8 km.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.libchavy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA