Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jehnědí

Jehnědí je menší obec v okrese Ústí nad Orlicí, ležící západně od okresního města. Nadmořská výška obce je 410 - 460 m n. m., a proto zde nehrozí záplavy. Jehnědí leží na západním rovinatém úbočí vrchu Lysina (506 m n. m.), prvním vrchu Českotřebovské vrchoviny.

Jehnědí má přibližně 300 obyvatel a 100 domů. Nachází se zde také základní a mateřská škola, sportovní areál s fotbalovým hřištěm, letiště a hangár pro ultralehká letadla (největší svého druhu v Česku), sokolovna a opravená kaple Panny Marie.

První dochovaná zmínka o obci je z roku 1282. V dávné historii byla střediskem všech okolních obcí. Ve znaku má obec samozřejmě malé jehně.

Historie

V kterém roce bylo založeno Jehnědí není známo, ale je jisté, že naše obec má trvání aspoň dobře 800 let. Jak lidová pověst vypráví, jmenovala se naše obec Černá ves, kol dokola byly samé lesy, v nichž mívali páni vlci své pelechy a byly postrachem lidem jdoucím v noci lesem. Proto vždy nosívali otýpku s loučí pod pažím a v lese zapálili hrst loučí a točili rukou kolem sebe, toho se vlci báli a utekli do skrýší. Lidé vykopali hluboké jámy, přikryli chvojí, doprostřed dali nějaké vnadidlo, vlci běželi po chvojí až spadli do příkré jámy, kdež už byli ubiti. Dosud jsou vlčí jámy ve zdejších okolních lesích.

Jaký život vedli ti naši dávní předkové, jak na ně působila veliká doba Husova a doba slavné Jednoty Českých Bratří a pak nešťastné Bělohorské tragedie, nejsou zápisky, žádný nedbal, aby nějakou písemnou památku po sobě nechal. Činím já nyní sám. Napíši aspoň dle profesora Tomíčka z Litomyšle. Zmíněný pan Tomíček jest vrchním pokladníkem v Litomyšli. Kde nasbíral vědomosti o Jehnědí, nevím. Ale Jehnědí je samotné v celé naší republice. V Píseckém kraji je obec Jehnědno a osada Na Jehnědsku.

Pokud jde o název obce Jehnědí, má se za to, že jednou jel forman po Černé vsi a přejel malou ovečku a poté křičel: jehně – di, jehně – di, ale jehně bylo mrtvé. Křikem formana se tento název ujal a namísto Černá ves se užíval název Jehnědí.

První písemná zvěst o Jehnědí jest z roku 1292. Tehdy určil král Václav II. pro nově založený klášter ve Zbraslavi krajinu kolem řeky Orlice u Ústí, České Třebové, Chocně a Sloupnice. Krajina to byla tehdy již úplně zalidněná. Osazení stalo se ve druhé půlce XII. století. Již v roce 1199 stojí tu kostel Svatý Jiří ve Lhotě prostřední, čili nyní ve Svatém Jiří. Osazení hlavní dělo se od Kojaty z rodu pánů Hrabšiců. Kojata byl asi vojenským velitelem Trstenické stezky. Roku 1226 odkázal svým osobním a krevním přátelům svůj podíl na kolonizaci královského lesa u poříčí Orlice.

Roku 1292 byl v Jehnědí ústřední královský dvůr, ku kterému patřily správou a hospodářstvím osady: Jehnědí, Kosořín, Loučky, Záleš, Džbánov, Oucmanice, Jiří, Štítka (zaniklá ves), Sudislav, Voděrady, Vlčkov, Sloupnice Dolní, Sloupnice Horní, Šůrová (zaniklá ves v místě Šuráňkova kopce). Bylo tedy Jehnědí v roce 1292 jakýmsi okresním městem čtrnácti královských osad. Hospodářství a správu lidu obstarával královský vladař. Bylo tehdy Jehnědí znamenitou osadou, hlavou okresu.

Klášter Zbraslavský však dlouho nepodržel jehnědské královské panství. Již v roku 1297 král Václav II. odebral klášteru Zbraslavskému panství Jehnědské a dal klášteru krajinu Lanškrounskou, o tom byla sepsána listina v roce 1304. Jehnědí vyměnil Václav II. s Vítkem ze Švábnic za krajinu Úpskou, ve které chtěl král Václav II. založit město nazvané Trutnov.

Vítek ze Švábenic byl též rodu Hrabšiců a asi velitelem Kladské stezky, a Úpská krajina jeho podílem na kolonizaci. Vítek ze Švábenic měl asi v majetku díl nynějších Heřmanic a tvrzí na Plchově kopci. Držel ji asi od předků svých z rodu Hrabšiců. Roku 1226 jest znám Svatoslav z Heřmanic, roku 1263 Oldřich z Heřmanic. Vítek ze Švábenic přeložil sídlo své ke kostelu do Heřmanic, které rozšířil o díl obce za potokem okolo kostela. Část u kostela, zvaná Heřmanice, část za potokem Švábenice. V roce 1297 byla ves spojena pod jedním jménem Heřmanice. Panství Švábenických netrvalo dlouho. Vítek ze Švábenic veliké jmění promarnil a již roku 1314 byl na mizině.

Pro Jehnědí rok 1297 znamenal mnoho. Vedoucí místo v krajině a veškerý význam se převedl do Heřmanic a Jehnědí od té doby upadlo na obyčejnou ves. Vítek držel velké dvořanstvo. Jednotlivým dvořanům dával za služby celé osady. Takovými dvořany byl Tvořimír z Chotěšin, Havlík z Kéblova (Džbánova). Dalšími dvořany Vítka ze Švábenic byl Havel ze Džbánova, Mikuláš z Koldic, Pešek z Hemže. Také ze dvora Jehnědského je Zemanské sídlo. Jehnědí stávalo se sídlem a majetkem zemana, ale středověká tvrz vystavěná nebyla, stačil zemanu opevněný dvůr. Václav z Jehnědí držel dvůr se čtrnácti selskými statky asi v roce 1404. Rod Václava z Jehnědí vymřel v roce 1437.

Další držitelé, Václav a Přibík, bratři z Jehnědí, prodali v roce 1471 všechno, co drželi, totiž některé selské dvory ve Sloupnici, ves pustou zvanou Štítka, pustiny na Hrádku a selské dvory v Jehnědí a ve Džbánově, to vše prodali výše jmenovaní bratři městu Litomyšli. Za dob poddanství od roku 1471 do roku 1848 patřilo Jehnědí městu Litomyšli robotou celkem 377 roků.

Nalézám, že v roce 1626 mělo město Litomyšl příjem od ouroků pololetního ze vsi Jehnědí a platili 13 kop, 41 grošů 6 denárů. Mimo to nechává se rychtářovi za jeho práci 20 grošů. Jednou v roce při vánocích z těchto věcí se odvádí do důchodu městského z obce Jehnědí:
z jednoho kusu pole 16 grošů, z paseky 24 grošů, z louky a pusté stráně 20 grošů, z humence nad Štítkami 10 grošů, z humence nad Horou 16 grošů, ze dvou studínek 4 groše. Z hájemství Jehnědského utržilo se za dříví 4 kopy, 45 grošů.

Zajímavosti v okolí
V Jehnědí vám doporučujeme prohlídku okolí školy, památníku obětem světové války, sportovního areálu Ve hliňáku a v jeho okolí nacházejícího se letiště s hangárem.

V nejbližším okolí obce prochází modrá turistická cesta z Brandýsa nad Orlicí přes Sudislav a Andrlův chlum do Ústí nad Orlicí. Cesta vede po tzv. pivnici - po této cestě se prý kdysi vozilo pivo. Z této cesty jsou krásné výhledy na celé údolí Tiché Orlice, Ústí nad Orlicí a celé okolní předhůří Orlických hor, za dobré viditelnosti je vidět i Kralický Sněžník. Cesta je samozřejmě sjízdná i na horském kole.
Za shlédnutí stojí také celé přilehlé údolí Tiché Orlice včetně lázeňského městečka Brandýs nad Orlicí, známého pobytem Jana Ámose Komenského a Sudislavské maštale, suťové bučiny na opukových skálách se vzácnou květenou.

Obec Jehnědí je členem Sdružení obcí Orlicko-Třebovsko. Toto sdružení vyznačilo v roce 2001 po celém okolí množství nových cyklotras. Jedna ze spojovacích cest povede také přes načí obec. V celém regionu již funguje také přírodní geologické a vodní muzeum v přírodě - na zajímavých místech jsou umístěny informační tabule se zajímavým popisem geologické minulosti místa.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA