Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žichlínek

Obec Žichlínek je územní součástí Pardubického kraje a rozkládá se podél toku Moravské Sázavy jihovýchodním směrem od města Lanškrouna.

Na základě historických pramenů lze počátky vzniku naší obce směřovat k započatému osídlování zdejší krajiny v první polovině 13. století za vlády českého krále Přemysla Otakara II. K pohraničním hvozdům mezi Čechami a Moravou a obchodní cestě, vedoucí příhodným územím podél toku Moravské Sázavy je z této doby připomínán vznik vodního hradu s přilehlou vsí a dvorcem, nesoucí název Kronfeld.

Samo pojmenování hradu či tvrze bývá měněno podle jednotlivých etap historického vývoje (Cronvelt, Kronweld, Žabinec, Krotenful, Krotfule atd.) Další písemné zmínky nejen o počátcích naší obce, ale i o nejbližším okolí jsou datovány k roku 1304, kdy bylo zdejší panství Lanšpersko - lanškrounské darováno českým králem Václavem II. klášteru Zbraslavskému.

K samotnému názvu naší obce lze nalézt několik výkladů, a to jak v původu osobního jména lokátora - zakladatele vsi - Sichlingsdorf, tj. ves Sichlingova, tak i k různým výkladům, které odvozují jméno naší obce např. z německého Sichling, středohornoněmeckého sichlinc, sichelinc = snop.

Současnost

V současné době je pro naši obec charakteristická pokračující individuální bytová výstavba, dobře fungující základní a mateřská škola, široké spektrum podnikatelů a firem různého zaměření, prosperující zemědělské družstvo a firma Asanace, zabývající se likvidací odpadů živočišného původu.

Především pak v obci dobře pracují místní zájmové složky a vyvíjejí bohatou kulturní, společenskou a sportovní činnost. Nejen složkami naší obce, ale i veřejností širokého okolí je kladně hodnocena možnost využití společenského centra v obci, které svým tanečním sálem a fungujícím prostorným zázemím umožňuje pořádání značného množství kulturních a společenských akcí.

Obec Žichlínek je také významně zapsána do podvědomí veřejnosti úspěchy volejbalových oddílů, dále pak fotbalistů a jejich účastí v turnajích v malé kopané. Fungujícím sborem dobrovolných hasičů v obci a především pak jejich mládeží, která pravidelně dosahuje kvalitních výsledků v soutěžích v rámci okresu a kraje. Nelze opomenout ani bohatou a různorodou činnost členů mysliveckého sdružení. Stále většímu rozvoji cykloturistiky nabízí naše obec možnost občerstvení ve dvou restauračních zařízeních s optimální otevírací dobou.

Památky a zajímavosti

Mezi nejvýznamnější objekty v obci patří především kostel sv. Jana Křtitele z období kolem roku 1725, budova fary z roku 1769, z pozdějšího období pak objekt školy z roku 1908 a objekty vlakového nádraží z roku 1924.

V naší obci je také možno spatřit jeden z největších památných stromů v okrese, a to lípu srdčitou o obvodu kmene 6,7 m.

V obecním archívu obce je dochována kopie německé kroniky z roku 1926 a její příloha nazvaná Žichlínek na fotografii. Dále pak obecní kronika od roku 1945 po současnost a její fotodokumentační příloha. V základní škole lze nahlédnout do kopií kronik, jak z období monarchie a Sudet, tak i ze současnosti.

Za nejpříznivější okolnosti budoucího rozvoje obce lze označit bezprostřední kontakt a návaznost na město Lanškroun, provedení zplynofikování obce, fungující veřejný vodovod, rozvod televizního kabelového vysílání a solidní občanské zázemí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-zichlinek.cz/, na kterých najdete další informace.
 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA