Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hnátnice

Hnátnice se nachází v Žamberecké pahorkatině, 6 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí.

Leží 368 m n. m., nejvyšším bodem je Skalka 447 m n. m. Má 860 stálých obyvatel.

První zmínka o obci pochází z roku 1364. Dominantami obce je kostel sv. Petra a Pavla a nová sokolovna. V okolí Hnátnice je naučná stezka.

Založení obce

Obec, která je typem velké lesní lánové vsi rozložené po obou březích Hnátnického potoka, vznikla pravděpodobně na konci 13. nebo v průběhu 1. poloviny 14. století v době vrcholné kolonizace, kterou v oblasti na pravém břehu Tiché Orlice prováděli pravděpodobně pro české krále příslušníci rodu ze Žampachu - erbu lovecké trubky a jejímž centrem byl hrad Žampach.

Na kolonizaci se zde podílelo převážně české obyvatelstvo. Poprvé je Hnátnice doložena v roce 1364, v souvislosti s uváděním faráře ke zdejšímu kostelu. Jako patron kostela a tedy majitel vsi vystupoval tehdy Čeněk Žampach z Potštejna, syn Mikuláše z Potštejna (příslušník rodu Půticů, jejichž původní sídla byla v západních Čechách a na konci 13. století přišli do povodí Divoké Orlice, kde založili hrady Litice a Potštejn, Mikuláš považovaný za loupeživého rytíře zahynul 1339 při dobývání hradu Potštejna vojsky markraběte Karla, potomního císaře Karla IV.), který získal Žampach pravděpodobně v roce 1357 jako náhradu za potštejnské panství, které postoupil králi.

Původ názvu obce

Vysvětlit původ místního jména je obtížné. Mohlo by se jednat o odvození od osobního jména Hnát, které však v době vzniku vsi není doloženo, nebo byla ves pojmenována podle místního potoka, který snad podobou svého koryta připomínal hnát, a proto byl tak i pojmenován.

Prokazatelné je to, že německý název Friedrichswald nesouvisí s dobou vzniku vsi a nedokládá tedy podíl německého obyvatelstva na vzniku vsi. Jde o uměle vytvořený název z doby, kdy žampašské panství patřilo jezuitům, kteří ves takto pojmenovali na počest Bedřicha (Fridricha) z Oppersdorfu, který jim v roce 1629 Žampašsko odkázal. Německý název se však v českém prostředí nikdy nevžil.

Historický vývoj obce

Po celý středověk až do zrušení poddanství v roce 1848 byla Hnátnice příslušenstvím panství Žampach. V roce 1654 zde bylo 40 poddanských usedlostí. Tzv. hanfeštní dvůr patřil tehdy urozené majitelce Dorotě Sudové z Řenče, v roce 1657 vyhořel a později se stal panským dvorem, na počátku 18. století byl již rozdělen mezi poddané.

Po zřízení okresních úřadů v roce 1850 se Hnátnice stala příslušenstvím soudního okresu Ústí nad Orlicí a politického okresu Lanškroun. V letech 1938 - 1942 náležela k politickému okresu Žamberk a v letech 1942 - 1945 k politickému okresu Rychnov nad Kněžnou, od roku 1945 dosud do roku 2003 patří k okresu Ústí nad Orlicí.

V 2. polovině 19. století život v obci ovlivnila výstavba železnice z Ústí nad Orlicí do Vratislavi, která přispěla ke vzniku průmyslového podnikání v obci. Trať byla otevřena v roce 1874 a nádraží Hnátnice bylo zřízeno na katastru Lanšperka, na levém břehu Tiché Orlice pod hradem Lanšperkem (od roku 1952 nádraží Lanšperk, v Hnátnici u horní továrny pak byla zřízena zastávka).

Ještě v témže roce byla nedaleko tohoto nádraží postavena na pravém břehu Tiché Orlice v nejjižnější části hnátnického katastru přádelna ústecké firmy Antonín Brožek (tzv. dolní továrna), po roce 1877 byla přádelna přestavěna na tkalcovnu, kterou v roce 1927 koupila ústecká firma Jan Hernych.

Jeden ze zakladatelů této firmy Florián Hernych koupil v roce 1900 v Hnátnici v části nazývané Nebíčko) vyhořelý mlýn na Tiché Orlici a v jeho místech vybudoval rovněž tkalcovnu (tzv. horní továrna). V obou továrnách byla textilní výroba ukončena za II. světové války, v roce 1953 se staly součástí nově založeného podniku Kovostav Ústí nad Orlicí. Dnes je dolní továrna změněna ve slévárnu, horní částečně slouží jako odborné učiliště, zčásti náleží firmě Rieter Elitex, která vznikla z bývalého Kovostavu.

Zajímavosti a pamětihodnosti


Kostel sv. Petra a Pavla
Původně gotický z 2. pol. 14. století (z této doby pochází především obvodní zdivo presbytáře), přestavěn v polovině 19. století, kdy byla přistavěna i věž, opraven v roce 1936. Fara doložena 1364.
Zvony z let 1523 a 1478 byly navráceny zpět po válečné konfiskaci do věže kostela. V roce 1988 instalovány 2 nové zvony nákladem Milana Vyhnálka Tasmánie (Austrálie) s názvy: Austrálie - Hnátnice, hmotnost 63 kg a sv. Petr a Pavel, hmotnost 460 kg.

Socha sv. Jana Nepomuckého - z r. 1732 u kostela.

Kalvarie - z r. 1835 u kostela.

Sochy sv. Petra a Pavla - na schodišti ke kostelu - z. 19. století.

Socha P. Marie Svatohorské - z r. 1749 v Nebíčku u č. p. 206 - dnes přestěhována.

Socha sv. Trojice - z poč. 19. století, obnovena 1885.

Socha sv. Antonína Paduánského - z r. 1794 u Valdštejna.

Socha sv. Václava
V nejjižnější části hnátnického katastru proti mostu k lanšperskému nádraží - barokní z roku 1749 (v literatuře bývá uváděna jako socha patřící k Lanšperku).

Socha Krista Zmrtvýchvstalého - u silnice k Žampachu - barokní z r. 1758.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hnatnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA