Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bystřec

Obec je členem Sdružení obcí Orlicko a Dobrovolného svazku obcí pod Bukovou horou.

Úspěchy obce

V roce 1996 se obec Bystřec zúčastnila soutěže "Vesnice roku 1996". V regionálním kole východních Čech z okresu Ústí nad Orlicí byla Bystřec vyhodnocena Modrou stuhou - za společenský život obce. Celostátní vyhlášení výsledků proběhlo 20. 2. 1997 v obci Vratěnín, okres Znojmo. "Vesnice roku 1998" v krajském kole obec Bystřec oceněna Bílou stuhou - za péči o mládež. Celostátní vyhodnocení se konalo 11. 12. 1998 v Jiřetíně pod Jedlovou.

Poloha obce

Obec Bystřec leží v podhůří Orlických hor v severovýchodní části okresu Ústí nad Orlicí u Jablonného nad Orlicí, v sousedství turistické a rekreační oblasti Čenkovice, Bukové hory a Suchého vrchu.

Turistické cíle

Místní krajina oplývá rozmanitým, malebným terénem. Od známého „dubu“ je pěkný výhled do okolí. Za dobré viditelnosti až na Sněžku. Dle pověstí pamatoval Žižku. Na mapách je označován jako orientační bod.

Dne 21. června 2002 před 21. hodinou při bouřce doprovázené silným větrem byla zlomena koruna tohoto krásného velikánu, starého dubu. Zůstala stát pouze spodní část kmene.

Obecní zastupitelstvo se usneslo a uskutečnilo poblíž výsadbu nového dubu 18. 4. 2003.

Nedaleko odtud je nejvyšší vrchol kopec zv. Varta (587,5 m n. m.), kde je nejhezčí výhled na Bukovou horu, Čenkovice, Orličky, Suchý vrch, Jamné, Sobkovice, Studenecké skály a na střed obce.

Údolí Tisce
Velmi hezké je údolí směrem k Horní Čermné zvané „Tisce“, které má osobité kouzlo. Malebným údolím směrem na západ bahnitými a lučinatými loukami s četnými zákruty spěchá Tiscovský potok. Počátkem jara se toto údolí bělá koberci bledulí. Od května jsou Tisce samý květ a ptačí zpěv. Na podzim Vás upoutá pestrostí barev smíšeného porostu. Na dolním toku pod Bystřeckým kamenolomem se pak vlévá do Bystřeckého potoka.

Dle zpravodaje Českého svazu ochránců přírody „Jen tisy bychom v Tiscích hledali marně“. Název údolí s nimi údajně nemá nic společného. Byl prý inspirován tichem, které tu po většinu roku panuje. Tiché a klidné místo Vám také poskytne zatopený lom „Vávrovka“.

Nad obcí  u „Hrubé skály“ je pěkné místo na táboření.

Chráněné pásmo bledulí
V pěkném tichém údolí „Tisce“, kde jsou přirozené vlhké louky je chráněné pásmo a výskytem bledule jarní a dalších druhů: psineček psí, vratička měsíční, suchopýr širokolistý, prstenec májový, rosnatka okroulistá a jiné.

Další menší úsek bledulí je nad obcí směrem na Čenkovice. Taktéž údolí  „Hradiska“ od Orliček k Jablonnému n. O. jsou louky s výskytem bledule jarní.

Historie

První písemná zpráva o existenci obce pochází z roku 1304.

Obec byla založena na křižovatce starých obchodních cest z Polska, směrem na Olomouc a Litomyšl. V majetku kláštera v Lanškrouně se připomíná v letech 1400, 1402, 1409. Uvádí se, že snad v té době byla ve vsi vystavěná tvrz, kterou dle verzí a pověstí obýval rytíř Walter.

V roce 1874 bylo místo překopáno p. J. Zpěvákem. Byly nalezeny hřeby, podkovy, slité železo, střepy z nádob, spálené dobytčí a lidské kosti, část zdi postavené z ruly a zbytky dlažby. Byl nalezen i pražský groš z doby Karla VI. S nápisem „Grossus Pragensis-Carolus Primus“.

Období 13. a 14. století nám přibližují i nálezy (keramika, nástroje) objevené při archeologickém průzkumu r. 1964. Při samotném hloubení v roce 1964 byly ještě nalezeny zbytky vypouštěcího zařízení a v bahně dokonce ohořelý padací most. Nálezy svědčí o násilném zániku tvrze. Patrně v době husitských válek.

V letech 1964 – 1966 byl uvedený hradní příkop vyčištěn a byla zde vybudována vodní nádrž, která slouží jako přírodní kruhové koupaliště uprostřed s ostrůvkem, kde se až dosud dochoval místní název „Na hradě“. Při tomto díle byl zachován i historický vzhled původního místa.

Kostel sv. Jakuba
Výraznou dominantou obce je kostel sv. Jakuba. Původně stál v obci dřevěný kostelík sv. Jakuba, jehož začátek spadá do doby mezi r. 1350 a válkami husitskými.

Roku 1828 byl nahrazen zděným. Nový kostel byl vysvěcen 17. 10. 1830.

Roku 1898 byla věž kostela prodloužena do dnešní délky a podoby. Zvon sv. Jakuba je z roku 1585 se znakem Perštýnů. V roce 1972 byla věž kostela nově pokryta měděným plechem a byla provedena nová fasáda věže. Obec při této příležitosti zajistila výměnu hodinových číselníků na věži za světelné hodiny. Dne 11. 7. 1992 farnost pořídila nový zvon „Sv. Anežko, oroduj za nás“. Dne 16. 10. 1993 byl posvěcen a zavěšen třetí zvon s nápisem „Svatý Václave, nedej zahynouti nám“.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bystrec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA