Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobříkov

Historie
Ves byla založena v průběhu první poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná roku 1356, kdy se uvádí Pysko z Dobříkova. V tomto roce totiž Jindřich z Lichtemburka a jeho syn Ješek, majitelé poloviny Chocně, vystavili Kunešovi listinu na rychtu v městě Chocni. Jako svědek je na této listině podepsán i výše zmíněný Pysko z Dobříkova. Text listiny je však obsažen v pozdější listině z roku 1490, kterou Jindřich st. z Minsterberka, syn krále Jiřího z Poděbrad, potvrzuje svému poddanému Jiříkovi výsadní list na choceňskou rychtu.

Pysko byl zřejmě zeman sídlící na místním dvorci, který později užíval Jan, řečený Těchlovec z Dobříkova, připomínaný poprvé v roce 1415, v tak zvaném "stižném listu" zaslaném do Kostnice českou a moravskou šlechtou proti uvěznění Mistra Jana Husa.

Tvrz se poprvé připomíná až v roce 1496. Byla postavena snad na místě někdejšího zemanského dvorce po roce 1463, kdy Dobříkov kupuje od Jana Talafůse z Ostarova Hynek z Malejova. Ten se stal zakladatelem pozdějšího zemanského rodu Dobříkovských z Malejova. Dobříkov se stal centrem malého zemanského statku.

Po prohrané bělohorské bitvě byl tento statek Dobříkovským zkonfiskován a roku 1623 prodán Albrechtu z Valdštejna. Ten ho spojil s nedlouho předtím získaným panstvím Zámrsk. Ještě v témže roce Zámrsk i s Dobříkovem prodal Vincenci Mušingerovi z Gumpendorfu. Po jeho smrti (kolem roku 1628) je Dobříkov od Zámrsku oddělen a jako samostatný statek prodán Terezii Markétě ze Schonkirchen.

Tím zůstal až do konce roku 1704, kdy byl se Zámrskem spojen znovu. S ním pak sdílí společné osudy až do roku 1850, kdy se stává samostatnou obcí. Součástí Dobříkova se po roce 1850 stává do té doby samostatná vesnice Rzy. Měla však určitou formu samosprávy. K rozdělení obou obcí na dva samostatné celky došlo až v roce 1906. V 60. letech je obec Rzy, s platností od 14. 6. 1964, sloučena s Dobříkovem znovu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dobrikov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA