Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zálší

Zálší je vesnice v západní části okresu Ústí nad Orlicí. Žije v ní 178 obyvatel. Rozkládá se podél silnice vedoucí z Chocně do Litomyšle v údolí při úpatí táhlého vrchu, který se vypíná na východ do výše 100 m nad obec (nadmořská výška 394 m).

Směrem západním v těsné blízkosti obce jsou dva rybníky, z nichž větší a bližší se jmenuje Velkozálešský (55,91 ha), menší Lačnov (15,72 ha). Oba rybníky jsou chovné. Jejich zakladateli a původnímu majiteli byli Thurn - Taxisové, současně je obhospodařuje Rybářství, s. r. o., Litomyšl.

K Zálší patří i část Nořín, původně samostatná obec (55 obyvatel). Kdy obec vznikla, není známo.

Historie

První zmínka o Zálší se nalézá v zakládací listině Zbraslavského kláštera ze dne 10. srpna 1292, kde se nazývá Salicz, a tvořila část zboží uvedeného kláštera. Ve 13. stol. byli majiteli okolí Zálší páni ze Švábenic, starého českého rodu.

Jeden z nich, Vítek ze Švábenic, majitel heřmanického panství, se v Praze zadlužil, a proto prodal 27. července 1309 Zálší a Sloupnici Zderazskému klášteru za 412 kop pražských grošů. V 16. století bylo Zálší již v držení Viléma Kostky z Postupic, jemuž patřilo litomyšlské panství. Roku 1547 připadla obec Zálší k panství brandýskému a v roce 1652 k panství litomyšlskému, k němuž potom již stále náležela.

Zálší má výhodnou polohu. Leží na křižovatce autobusových linek z Vysokého Mýta (vzdáleného 7 km) do Ústí nad Orlicí (15 km), a z Chocně (4 km) do Litomyšle (13 km). Obec se dělí na ves (horní konec) a Kocandu (dolní konec).

Současnost

Ve vsi jsou převážně zachovány původní statky a chalupy, na Kocandě je hostinec Kocanda (podle kterého je tato část obce pojmenována), prodejna smíšeného zboží, úpravna skla SAHM, administrativní budovy ZOD s moderní jídelnou, dvě haly kovovýroby, pila a rodinné domky.

V katastru obce stojí u rybníka Lačnova mlýn Betlém (kolem r. 1760), technická památka II. kategorie. Dále je do seznamu památek zapsaná suška na ovoce na zahradě statku č.12.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeczalsi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA