Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Javorník

Obec Javorník se nachází 8 km jihovýchodně od Vysokého Mýta, na pokraji českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 420 m n. m. Jihovýchodně od obce se nachází obec Vysoká, jež je  místní částí naši obce.

Současnost

V obci žije 250 obyvatel, nachází se zde prodejna smíšeného zboží, hostinec, a nově zrekonstruovaný kulturní dům. V katastru obce se nachází hluboké lesy ideální pro sběr hub a příjemných výletů.

Kulturně společenský život v obci představují fotbalové turnaje, a jiné sportovní akce, pořádají se dětské dny, karnevaly. K obci neodmyslitelně patří také činnost hasičského sboru SDH Javorník, které obec reprezentuje v hasičské dovednosti na okrskových soutěžích, v roce 2004 vyhrálo Okrskovou soutěž v požárním sportu a získalo také Pohár starosty na soutěži v Bučině.

Historie

Obec Javorník vznikla pravděpodobně ve 12. nebo na začátku 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1347. Do roku 1948 byla součástí Litomyšlského panství, poté byla připojena k nově vzniklému vysokomýtskému okresu. Nyní patří k okresu Ústí nad Orlicí ve východních Čechách.

Rozkládá se na strmých svazích v údolí Blahovského potoka. Jméno „Javorník“ dostala podle druhu lesa, který zde rostl. Obec je rozdělena na 3 části, každá má svoje jméno. Východní část se jmenuje Lopatov, jižní části se říká Milotín a celému severozápadnímu kopci se říká Židův nebo také Rasův.

Jméno Židův zůstalo po židovském obchodníkovi Rosembauerovi, který obchodoval v č. 18 a r. 1882 se odstěhoval do Litomyšle. Celé okolí obce je prostoupeno krasovým útvarem. V Potočinách se nalézají 3 - 4 m silné vápencové naplaveniny. Pro jejich značný obsah vápna (až 40 %) byly využívány jako hnojivo, takže na některých místech je celá vrstva vybrána až na jílovitý spodek. V naplavenině byly nalézány zvířecí kosti, jejichž stáří odhadl dr. Böhm ze státního archeologického ústavu na 3000 let. Dle vyprávění starších občanů se zde objevovaly i lebky a jiné lidské kosti.

Obec protíná silnice směrem na Bučinu a opačným směrem na Javorníček. Dokončena byla roku 1910. Druhá silnice vede z Javorníku do Džbánova a byla dostavěna r. 1927. Při lámání kamene na stavbu silnice byly objeveny skalní sluje s krápníky.

Uprostřed vsi je rybník, který byl do r. 1881 majetkem knížete Thurn-Taxis. Tohoto roku byl koupen Josefem Abrahamem za 150 zlatých.

Letních dešťů využívali občané na kopcích a stavěli zděné jámy (vodárny), do kterých pomocí plechových i dřevěných žlabů sváděli vodu, kterou poté využívali v hospodářství. Stavění studní bylo totiž pro jejich velkou hloubku (až 38 m) velice nákladné.

V obci byly 4 obecní studny: v Dílcích za č. 38, pak u č. 50 a 59 a v Potočinách. První 3 byly opatřeny dřevěnými pumpami, čtvrtá železnou. V Potočinách byl asi r. 1898 zřízen trkač, který hnal vodu do nádrže na Lopatově.

V dřívějších dobách zde byly 2 mlýny (Strnadův a Semrádův). Mlékárna pana Tošovského denně zpracovávala 600 l mléka a vyráběla máslo a sýry. Pekárna pana Němce denně pekla 90 – 100 bochníků chleba. Bylo zde několik obchodů se smíšeným zbožím (Beneš Josef č. 64, Jetmar Josef č. 55, Kozel Jan č. 31, Abraham Josef č. 45). R. 1931 byl v obci založen spořitelní a záložní spolek pro obec Javorník a okolí.

Téhož roku začal v obci jezdit soukromý autobus pana J. Bečičky ze Sloupnice na trati Nové Hrady, Bučina, Vysoké Mýto. Autobus odjížděl do Vysokého Mýta v 7 a ve 14 hodin a zpět v 11 a 17.30 hodin. Jízdenka do Vysokého Mýta stála 3,50, zpáteční 6 Kč.

Poštovní a telegrafní úřad byl v Cerekvici nad Loučnou, odkud denně docházel listonoš. Naše obec byla k obvodu této pošty připojena r. 1898. Před tím docházel na poštovní úřad posel, kterému se platilo za donesení pohlednice 1 krejcar, za dopis 2 krejcary.

Roku 1901 byl v obci na podnět Josefa Šotnera založen Sbor dobrovolných hasičů, r. 1921 Sokol a r. 1931 Místní skupina republikánského dorostu.

Prvním učitelem v obci byl p. Karel Dušánek. Od r. 1809 vyučoval střídavě po soukromých staveních, protože škola nebyla. Když zemřel, stal se učitelem Jerman Beck. Ten úřadoval až do r. 1874. Za něho byla škola novou přístavbou rozšířena.

Stav školy v r. 1869 je zaznamenán v inventáři učitelem Beckem takto: „…školní světnice je čtyřhranná se čtyřmi dvojitými okny. V ní kamna litá, 12 lavic, 1 tabule, 1 obraz Samaritán a žid.“ Roku 1881 byla dosavadní jednotřídní škola rozšířena na dvoutřídní. Protože ve školní budově nebylo na novou třídu místo, byla umístěna do statku p. Václava Jetmara za nájemné 40 zlatých. Téhož roku bylo zavedeno také vyučování ručních prací.

Roku 1884 se začala společným nákladem obcí Javorník, Vysoká a Suchá Lhota stavět nová škola. Pro školu bylo zakoupeno spáleniště č. 58 za 357 zlatých a 35 krejcarů. 20. září 1885 byla škola slavnostně vysvěcena. R. 1894 byla rozšířena na trojtřídní.

Osada Vysoká vznikla v dominikálním stylu pravděpodobně v 17. stol. rozparcelováním koncových částí dvou velkých lánů. První písemná zmínka pochází z r. 1683. Jméno dostala podle polohy na vysokém místě. Je tvořena zemědělskými usedlostmi, které jsou pravidelně rozloženy ve dvou řadách podél páteřní komunikace. K obci Javorník byla připojena r. 1850 a dodnes náleží do jejího správního obvodu.

Turistická zajímavost


Hrad Košumberk
Historie zanechala v Luži význačné architektonické a kulturní pamětihodnosti. Nejstarší z nich je zřícenina zmíněného gotického hradu Košumberka s renesanční přístavbou, který je poprvé připomínán roku 1318. Stejnojmenné panství převzal v roce 1372 šlechtický rod pánů z Chlumu a v letech 1372 až 1564 byl Košumberk rezidenčním sídlem pánů z Chlumu a Košumberka.

Po požáru roku 1573 byl hrad renesančně přestavěn. V druhé polovině 16. století byla na Košumberku zřízena českobratrská škola, kde byli vychováváni mladí protestanští šlechtici (mj. i později proslulý válečník Albrecht z Valdštejna, ale též Vilém Slavata, který později přestoupil na katolictví).

Roku 1684 přešel Košumberk dle závěti poslední Slavatovny do vlastnictví jezuitské koleje v Hradci Králové, která si zřídila vedle poutního kostela své sídlo, rezidenci. Po zrušení řádu jezuitů spravoval panství církevní fond a v roce 1926 přešlo do majetku Thurn-Taxisů.

Romantickou ruinu získalo v roce 1922 Družstvo na záchranu hradu Košumberka, které ji stavebně zajistilo. V současnosti jsou zříceniny hradu majetkem obce Luže. Je zde instalována expozice k dějinám hradu s přihlédnutím k dějinám města Luže (nová expozice otevřena 14. června 2001).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://javornik.infobec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA