Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rudoltice

Nachází se v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlicí.

Nejbližší město je Lanškroun, vzdálený asi 3 km na severovýchod.

Obcí vede silnice 1/43 a železniční trať č. 270 Česká Třebová – Olomouc

Leží v nadmořské výšce přibližně 370 m n. m., nejvyšší bod je vrchol Třebovských stěn Palice, 613 m n. m.

Výměra katastrálního území je 24,6 km²

K 5. 6. 2007 zde žije 1 358 obyvatel, průměrný věk činí 34,79 let.

Památky

V roce 1677 se připomíná dřevěný kostelík s oddělenou zvonicí, který však měl za sebou již delší historii. Rok vzniku není znám. Pamětní kniha vypráví, že byl uvnitř zdoben malovanými erby se zvířecími hlavami, hady, dvojími hráběmi a jinými rodovými znameními. Byly to znaky dřívějších majitelů panství: Kostků z Postupic, Pernštejnů, Hrzánů a jiných. Zvonice byla z r. 1542.

Roku 1797 byl vydán knížecí reskript, aby byl z materiálu zbořeného Nového zámku u Rudoltic postaven na místě dřevěného kostela nový zděný kostel. Po zbourání starého se v r. 1804 začalo stavět. Nový kostel byl dokončen v r. 1807, věž se dostavěla o rok později. Celá stavba byla dokončena v r. 1809.

V roce 1992 se ukutečnila generální oprava kostela a fary. Bylo to umožněno hlavně díky sbírce německých rodáků, kterou zorganizovali pan Walter Richter (1920 – 1996) a pan Franz Rob (1919 – 1995). Přispěl také lichtenštejnský kníže Hans Adam von Lichtenstein.

Slavnostní vysvěcení kostela proběhlo 27. 6. 1992. Kostel vysvětil P. František Lukeš, kanovník královéhradecké kapituly a probošt z Poděbrad. Při mši také posvětil nově zprovozněné varhany, které opravil pan Ivan Červenka z Jakubovic. Zároveň se konala zlatá svatba p. Waltera Richtera a Hermíny Richterové.

Farní kostel svatých Petra a Pavla stojí na návrší nad návsí, uprostřed hřbitova, obehnaného zdí. Presbytář je na severní straně. Kostel je rozměrný, jednolodní s pravoúhlým presbytářem se sakristií po levé straně. Věž nad průčelím. Průčelí s trojbokým štítem. Uprostřed štítu lichtenštejnský znak na hermelínovém plášti se zlatým rounem a knížecí korunou. Kruchta spočívá na dvou pilířích. Okna jsou široká, s rostlinnými ornamenty. Vodorovně kolem obíhá prostá římsa, končící u liché arkády za hlavním oltářem. Hlavní vchod je prostě orámovaný.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rudoltice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA