Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kosořín

O obci
Obec Kosořín se nachází v severovýchodní části Pardubického kraje v okrese Ústí nad Orlicí 2,5 km jižně od města Chocně a 5,5 km od Vysokého Mýta. Katastrální výměra obce činí 174 ha 60 a, nadmořská výška je 317 m n. m. Přes Kosořín prochází silnice II. třídy z Chocně do Litomyšle. V obci je zaveden veřejný vodovod, obecní kanalizace a rozvod zemního plynu.

Historie

První písemná zmínka o obci je v listině z roku 1292, kterou král Václav II. založil zbraslavský klášter. Jméno obce je odvozeno z osobního jména "Kosora". Snad se tak jmenoval lokátor či některý z prvních osadníků. Ve 13. století patřil Kosořín k panství kláštera zbraslavského. Roku 1502 Jan Mladší ze Žampachu prodal Kosořín Bohuši Kostkovi z Postupic.

Později obec získávají pání z Perštejna, kteří ves připojili ke svým rozsáhlým državám spravovaným z hradu Litice. Z nich byl Kosořín roku 1559 odprodán Zikmundovi z Šelmberka a na Kosti. Od 50. let 19. století se stal Kosořín samostatnou lokalitou, ale se společnou správou s obcí Zálší. V roce 1868 byla obě místa oddělena a Kosořín se stal samostatnou a samosprávnou obcí. V roce 1930 měl Kosořín 37 domů a 217 obyvatel. Byl zde velkostatek o výměře 46 ha zemědělské půdy a 50 ha lesa. S platností od 14. 6. 1964 byl Kosořín znovu sloučen s obcí Zálší.

V 50. letech 20. století proběhla v obci kolektivizace zemědělství, byli vystěhováni majitelé velkostatku a v objektech statku a na polích hospodařilo Zemědělské družstvo Kosořín, které se později sloučilo s JZD Zálší. V 60. letech se za významné pomoci občanů obce vybudoval spádový vodovod až ze Svatého Jiří a veřejná kanalizace, na kterou je napojena většina čísel popisných v obci.

Velký rozvoj zemědělství v 70. letech se projevil i v katastru obce Kosořín. V roce 1971 by zahájen provoz Společného zemědělského podniku Vajax s chovem 70 tisíc slepic a v roce 1975 byl uveden do provozu velkokapacitní teletník na 2 500 kusů telat. Po změně společenských a politických poměrů v roce 1989 dochází ke změně majitele velkostatku, který je vrácen dědicům původních vlastníků.

Novodobá historie obce se začala psát 1. února 1992, kdy se Kosořín osamostatnil od sousední obce Zálší. Již v létě 1992 započala rekonstrukce budovy obecního úřadu. Rok 1993 byl pak ve znamení dokončení této rozsáhlé rekonstrukce. 29. září 1993 byla provedena kolaudace přízemí budovy obecního úřadu.

Na návsi stávala do roku 1906 stará zvonice. Byly to čtyři vysoké sloupy se šindelovou stříškou. Před ní stával vysoký dřevěný kříž. Roku 1906 byla náhradou za tuto starou zvonici postavena nová zděná zvonice na způsob malé kapličky. V roce 1994 byla provedena generální oprava této kapličky a úprava jejího okolí. Kaplička byla v pozdějších letech opatřena zvonem "Svatá Maria" z dílny mistra zvonaře Tkadlece z Halenkova na Moravě.

Současnost

Nejvýznamnější akcí let 1997 - 1998 byla postupná plynofikace obce. Všechny domy v obci mají možnost napojení na rozvod zemního plynu. V roce 1999 byla dokončena rekonstrukce 1. poschodí budovy obecního úřadu a v roce 2000 byla zahájena postupná rekonstrukce místních komunikací v obci. Rekonstrukce místních komunikací v naší obci je investičně náročnou akcí, která si vzhledem k finančním možnostem rozpočtu obce vyžádá delší časové období.

V roce 2002 byla opravena vpusť u protipovodňové hráze a zajištěn trvalý přítok vody do dolního rybníčku. Rok 2003 i 2004 byl ve znamení pokračování oprav a rekonstrukcí místních komunikací. Na podzim roku 2005 byla zahájena rozsáhlá úprava dolní návsi, která spočívá ve vybudování přístupových chodníčků a cest k domům na dolní návsi.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kosorin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA