Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žamberk

Město leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m., v severovýchodní části Pardubického kraje, dostupné je po silnici 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové. V současné době má zhruba 6 100 obyvatel.

Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332. Během staletí vystřídalo město a zámek několik majitelů. Jeden dal městu znak, jiný významnou stavbu, další právo vařit pivo (od roku 1508).

K nejvyhledávanějším místům patří Tyršova rozhledna (z r. 1932), kostel sv. Václava s novými zvony, městské muzeum a rozsáhlý zámecký park. V Žamberku se také zachovala tradice vaření piva. V současné době nese název Žamberský kanec a můžete ho ochutnat v místním minipivovaru.

Žamberk je příjemným místem pro klidně strávenou aktivní dovolenou či víkend v krásné přírodě, protkané propracovanou sítí turistických a cykloturistických tras. Na nich můžete poznat zajímavosti okolí a malebnost místní krajiny, součást Přírodního parku Orlice.

Sportovní vyžití na vás čeká ve sportovním areálu Pod Černým lesem při toku řeky. Naleznete zde koupaliště se třemi tobogány, vířivkou, plaveckým a dětským bazénem, dále pak tenisové kurty, minigolf, stadion, kemp a restauraci.

Rybařit můžete v řece Divoká Orlice nebo na blízké Pastvinské přehradě (7 km), jezdit na koni lze na nedaleké farmě v Kunvaldě (5 km).

V zimě se Žamberk stává výchozím bodem pro lyžování v Orlických horách - v Říčkách, Deštném v Orlických horách, Bartošovicích, Čenkovicích nebo blízkých Dlouhoňovicích (1 km). Za příznivých sněhových podmínek najdete upravené běžecké trasy také přímo v Žamberku a jeho okolí.
Zavítejte tedy do Žamberka, městečka v podhůří Orlických hor, kde na vás čeká jak klid a pohoda, tak možnost aktivního odpočinku.

Turistika

Cestovní ruch je důležitou součástí společenského života a pomáhá poznávat rozmanitost krajiny, kulturní památky i přírodní pozoruhodnosti. Těmi se může pochlubit také město Žamberk.

Leží v severovýchodní části Pardubického kraje České republiky. Přístupné je po silnici č. 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové.

Pro svoji polohu je Žamberk nazýván branou do Orlických hor. Město leží v údolí řeky Divoká Orlice, ze severu chráněno Kapelským vrchem s rozhlednou z roku 1932. Na úpatí tohoto vrchu vybízí ke své návštěvě budova městského muzea s přilehlým židovským hřbitovem.

Památky

Nedaleko se tyčí dominanta města, kostel sv. Václava. Čtvercové náměstí se svými stavbami - radnice, morovým sloupem, kašnou a dalšími historickými domy, přes den ožívá čilým obchodním ruchem. Milé obchůdky s upomínkovými předměty zde nabízejí řemeslné výrobky ze dřeva, keramiky, proutí a regionální specialitu, vamberskou krajku.

Dalšími nepřehlédnutelnými stavbami ve městě je zámek rodu Parishů s rozlehlým zámeckým parkem a Divišovo divadlo, stánek kulturního dění ve městě. Na svých procházkách městem najdete mnoho sakrálních památek, kapliček a památných chráněných stromů, třeba na naučné stezce Žamberk - Kunvald nebo zajímavá místa na Výletním okruhu městem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zamberk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA