Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Hrady

Zajímavosti obce
Mezi kulturní památky a zajímavosti v obci Nové Hrady patří kostel sv. Jakuba, křížová cesta o 14 zastaveních vytesaná z pískovce od kostela na návrší „Starý zámek“, areál rokového zámku z 18. století, zřícenina starého hradu na návrší, zámecký špýchar, most se sousoším, socha sv. Jana Nepomuckého.

Současnost obce

V obci je základní škola 1. - 4. ročník, mateřská škola, zdravotní středisko s ordinací praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře a stomatologická ambulance. V centru obce své služby poskytují různé obchůdky, kadeřnictví, pošta, kosmetika, knihovna a lékárna.

Autobusové spojení je zajištěno z centra obce se vzdálenějšími městy (Litomyšl 15 km, Vysoké Mýto 15 km, Chrudim 30 km, Skuteč 15 km, Pardubice 40 km). V obci jsou 2 hospody a 1 restaurace, k ubytování a stravování hostů slouží penzion „Holland“ na náměstí, chata „Polánka“ je po požáru ve výstavbě, po dokončení bude poskytovat ubytovací a stravovací služby. V chatové oblasti Roudná je přírodní koupaliště napájené studenou vodou z řeky Roudenky.

Největší firmy na území obce je provoz Agra, a. s., Přelouč, výrobní hala Antarez, a. s., pila v.o.s. Podrožek a přidružená výroba Zepo Leština.

V obci veřejný, sportovní a kulturní život zajišťuje sbor dobrovolných hasičů a tělovýchovná jednota Sokol.

Obcí prochází síť cyklostezek vybudovaných v rámci projektu svazek obcí „Toulovcovy Maštale“.

V letech 2001 - 2002 byla zpracována územně plánovací dokumentace obce, která by měla řešit další rozvoj obce, včetně plánování výstavby bytů.

Historie obce
Obec Nové Hrady, před husitskými válkami zvána Boží dům, byla v majetku litomyšlského biskupství a později podlažického kláštera. Tento název dal tvrzi a osadě pod kopcem kamenný kostelík (kol. r. 1200). Na návrší v nadmořské výšce 441 m, nyní zvaném Starý zámek, byl v pol. 15. století postaven hrad Zdeňkem Kostkou z Postupic. Z tohoto se zachovala jen část hradby, část palácové zdi, terénní vlny a prohlubně. Osada se vyvíjela v těsné vazbě na hrad.

Dominantou obce je nový zámek vystavěný v letech 1773-7 hrabětem Harbuval-Chamaré. Do konce 18. století vznikl dodnes dochovaný pozdně barokní park o rozloze 4,85 ha. Příjezdovou komunikaci k zámeckému areálu a zámecké rybníky lemovalo krásné stromořadí, které svým necitlivým zásahem poškodil současný majitel zámku. Od roku 1997 nový majitel zámku provádí celkové opravy chátrajícího objektu a zámeckého areálu, v současné době je v patře zámku zřízen byt pro rodinu majitele, v přízemí expozice pro výstavy, v přilehlých hospodářských budovách je nově otevřena zámecká restaurace, vinárna a cukrárna.

Hrabata Harbuval-Chamaré, organizátoři manufakturní plátenické výroby v Českých zemích, dopomohli osadě k významnému obchodnímu postavení, které spolupůsobilo na utváření zástavby kolem tržiště a na okolních svazích Novohradského údolí. Kolem říčky Novohradky vznikla s rozvojem obchodu řada mlýnů s paralelní soustavou náhonů. Přes úpadek výroby i přes úpadek panského sídla se obec od konce 19. století stala přirozeným, tj. spádovým správním a obchodním uzlem.

Novému účelu měla sloužit přestavba domů v městském rázu v jádru obce. Růstu obce zamezila válka a poúnorový režim, tak jako v mnoha dalších místech tehdejšího Československa.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=28&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA