Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strážná

V obci žije 110 obyvatel. Katastrální výměra činí 1064 ha.

Obec se nachází v krásné podhorské krajině, což velmi láká mnohé příznivce turistiky a cyklosportu.
V zimním období jsou zde výborné možnosti pro výlety na běžkách i pro sjezdové lyžování na nedalekém vleku v Janoušově- "Gansberku".

V létě je zde známý stanový tábor "Vosí údolí" a možné je i celoroční ubytování v Turistické základně, jejímž majitelem je Městský úřad Lanškroun.

Je zde asi 20 rekreačních domků, jejichž majitelé do obce dojíždějí z Lanškrouna, Mohelnice, Prahy i Brna.

Je zde velmi prosperující firma Twist, s. r. o., Strážná, která má velký podíl na rozvíjení obce.

Obec Strážná leží 14 km východně od Lanškrouna na českomoravském pomezí, jemuž dominuje nedaleko ležící vrch Lázek (714 m n. m.). Historicky patří k moravským obcím regionu.

Historie

První písemná zmínka o Strážné, respektive někdejším Šumvaldu, pochází z poloviny 14. století (1350) a je spojena se vznikem litomyšlského biskupství, založeným roku 1344. Do jeho nově vzniklé diecéze byla tehdy předána i část území šumperského děkanátu a mezi jinými místy Strážná (Schonwald).

Místní jméno obce, z něhož se dá soudit, že byla založena německými kolonisty, má původ v krajině, v níž byla ves založena (tj. poblíž nebo v krásném lese). Není zcela vyloučeno, že ves existovala již roku 1278, jak se o tom zmiňuje listina pro štíteckého fojta. Avšak protože je text privilegia zachycen až v jejím potvrzení z roku 1365, nelze určit, zda byla Strážná do řady vesnic, příslušejících do okrsku rychty ve Štítech, doplněna až v této době.

Znovu se o Strážné dozvídáme až roku 1412, kdy na ni a další vsi zapsal Hanuš z Lipého své manželce Markétě jistou částku. Po Hanušově smrti se jeho vdova Markéta ze Šternberka znovu provdala za Viléma z Rýznburka a přijala jej za spolumajitele svých statků. Roku 1446 tak Vilém zapsal její vesnice bratřím Půtovi a Heršovi ze Sovince a roku 1464 toto zboží získal do zástavy majitel Zábřeha Jiří st. Tunkl z Brníčka, který zapsal roku 1482 svůj majetek na Strážné a dalších vsích svému synovci Janu Tunklovi. Roku 1492 získal Strážnou Jan Šedík z Kunčiny a jeho syn Petr, který ji roku 1519 prodal Ladislavovi z Boskovic. Při tomto prodeji je ves už zmiňována jako pustá, ale v polovině 16. století byla již opět osídlena. Od této doby zůstala Strážná připojena k zábřežskému panství až do konce feudalismu.

V průběhu 16. století se Strážná opět rozrůstala, roku 1585 zde žilo 21 usedlých, většinou německých jmen. Podle popisu olomoucké diecéze žilo roku 1771 ve vsi 423 německých obyvatel, na sklonku 18. století jejich počet ve Strážné, společně s nově vzniklou osadou Lichtenštejn, čítal pět stovek.

Památky

Mezi památky v obci patří kostel sv. Isidora, který byl roku 1921 úplně přestavěn. V roce 1350 a naposledy ještě roku 1492 je obec zmiňována jako farní, ale po zániku a znovuosídlení obce v 16. století nebyla už fara obnovena. V době pobělohorské byl zdejší chrám jako filiální přifařen do Tatenice a jen menší část Strážné spadala do kolatury fary cotkytelské.

Moderní dějiny Strážné se odvíjejí od poválečného odsunu obyvatel této čistě německé obce a jejího dosídlení z okolních vsí, především z Herbortic a Cotkytle. I dnešní jméno je moderním novotvarem, který se začal oficiálně používat v roce 1949 místo zkomoleniny Šumvaldu z původního jména Schonwald.

Památné stromy
Obec je již z dálky charakteristická viditelnou řadou javorů klenů, jeřábů a jasanů, které lemují silnici okolo vrchu Lázku. Tito velikáni přírody zde vzdorují nepřízni počasí, zimním sněhovým návějím a vichřicím.

Přímo v obci rostou další mimořádné stromy. Hned u příjezdu od Tatenice všechny vítá velká lípa a ve středu obce jsou pak další dvě - ještě větší. Mohutnější z nich má po svém obvodu 720 cm a je nejmohutnějším stromem Lanškrounska. Je to vskutku královský strom. Stáří této lípy se odhaduje na 300 let, má silné kořeny a stále působí zdravým dojmem. Naproti přes silnici roste ve skupině starých habrů ještě jedna lípa. Neméně pěkná a neobvykle tvarovaná.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strazna.asc.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA