Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zářecká Lhota

Historie
První písemné zmínky o obci se datují od 13. století. V historickém záznamu z roku 1397 je obec označena jako Lhota Kunešova. Toto pojmenování se neudrželo a obci se dostalo názvu podle polohy - Zářecká (za řekou), neboť severozápadní hranici katastru tvoří řeka Tichá Orlice.V údolí řeky Tiché Orlice se rovněž nachází osada Hrádniky, která získala název podle hradu, jenž stával na strmém svahu přímo nad tokem řeky.

Ve středu obce stojí kaplička s věžičkou pro zvon, postavená v roce 1862. Zvon, kterým bylo poprvé zvoněno v roce 1866, odvezli Němci za druhé světové války (dnes v obci zvoní zvon nový, ovládaný elektrickým pohonem). V roce 1893 byl nákladem občanů postaven ve středu obce kříž Božích muk, v současné době je přemístěn do prostor vedle kapličky.

Současnost
Obec se nachází necelé 3 km od Chocně podél silnice II. třídy č. 315 (směr Choceň - Ústí nad Orlicí) a skládá se ze dvou částí. Stará část sídla má téměř neporušenou původní urbanisticko strukturu (okrouhlá náves středověkého původu - tzv. radiální uspořádání), část novou tvoří novostavby podél silnice na Choceň.

V obci je budova obecního úřadu, ve které je v přízemí prodejna smíšeného zboží a v prvním patře víceúčelový sál pro 60 osob a kanceláře pro potřeby zastupitelstva. V obci je kanalizace, veřejný vodovod, požární zbrojnice, klubovna, tenisový kurt a dětské hřiště.

Ve 49 domech žije 170 obyvatel, průměrný věk je 40 let.

Obec leží v nadmořské výšce 330 m nad mořem a její katastrální území má plochu 302 ha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://zareckalhota.webpark.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA