Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dlouhoňovice

Prastará česká osada na jih od Žamberka nese, dle pověsti, jméno po zakladateli rodu Dlúhoňovi. Patřívaly pánům ze Žampachu, což je hrad, z něhož dnes zbyla zřícenina asi 3 km od Dlouhoňovic. Místní pověsti vypravují o tajných chodbách, které vedou z hradu až do lesů u Dlouhoňovic.

Na pozemcích kolem Dlouhoňovic se dařilo pšenici. Proto zřídili žampaští jezuité roku 1648 dvůr, který sloužil jako výměnek baronky Bukovské. Po zrušení řádu v roce 1777 byl rozdělen poddaným.

Dlouhoňovice se prostírají v rozsáhlém, na sever otevřeném úvalu křídového útvaru pod strmými lesnatými stěnami pásma Litických vrchů. Ty jsou složeny z červeného permského pískovce. K jihozápadu se nad obcí zvedá lesnatý útvar "Perdějov" s kopcem Kalvárií a pěknou vyhlídkou "U Buku". Obcí protéká od západu k východu potůček, kdysi bohatý na raky, který odvádí vody z vlhkých lesů přes Lukavici do Tiché Orlice.

Dlouhoňovice sousedí s městem Žamberk. Je zajímavé, že nádraží, označené názvem města a založené r. 1873, stojí na katastru obce Dlouhoňovic.

Z památných staveb se zde zachovala dřevěná zvonice z roku 1797, tři lípy u pomníku sv. Salvatora, které byly zasazené r. 1833 na paměť obnovy bývalé školy. Nová škola byla postavena r. 1887. Slouží dodnes jako budova pro mateřskou školu, veřejnou knihovnu, sídlí zde i obecní úřad.

V roce 1969 byla obec integrována do Žamberka. V 80. letech do života obce velmi necitlivě zasáhla výstavba velkokapacitní mlékárny a následně stavba 3 panelových domů. Tím obec ztratila svůj vesnický charakter. Po společenských změnách v roce 1989 obec obnovila svoji samostatnost. Svůj původní ráz už obnovit nemůže. V současnosti se stává vhodným místem pro sportovní a společenské využití volného času.

Turistické zajímavosti

Obcí vede turistická cesta na Žampach. Z kopců nad Dlouhoňovicemi je krásný výhled na celé pásmo Orlických hor. Okolí je velmi vhodné pro cykloturistiku.

V samotném centru obce je postavena tělocvična, která zároveň jako největší společenský sál v okolí slouží k pořádání plesů a tanečních zábav. V centru obce je volejbalové, fotbalové a hokejové hřiště. K dispozici je i soukromý tenisový kurt. V blízkosti nádraží je nové fit-centrum.

V obci má sídlo jezdecký klub, který nabízí výcvik voltiže pro děti od 5 do 15 let, výuku jízdy na koni a projížďky do přírody.

V zimě je možné využít osvětlený lyžařský vlek vybavený systémem umělého zasněžování.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dlouhonovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA