Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sopotice

Zajímavosti
Sporný je výklad samotného jména vsi. Nejpravděpodobnější je výklad, s kterým již v 19. století vystopil J. Jireček, že jméno je odvozeni od staročeského slova sopot = pramen, neboť v katastru vsi skutečně pramení několik potůčků. Další možnost, kterou uvádí A. Profous, že název je odvozen od potoka prudce tekoucího přes skalnaté řečiště (sopot = peřeje), jak je tomu například u Sopot na Chotěbořsku podle toku řeky Doubravy. Tato varianta je ale podle chrakteru řečiště potoka tekoucího přes Sopotnici nepravděpodobná.

Vývoj školství a vzdělanosti

Škola byla na naší české vesnici vždy přirozeným centrem a ohniskem poznání a pokroku. Toto její poslání přirozeně platí i pro údobí po buržoazně demokratické revoluci r. 1848. Urychlený rozvoj a pronikání kapitalistických výrobních sil do společenského organismu si kladlo rostoucí nároky na úroveň vzdělanosti obyvatelstva. I když trvalo ještě řadu let, než se školství, jeho organizace, obsah výuky i jeho řízení zbavilo poplatnosti dosavadnímu feudálnímu systému, byl tento proces nezadržitelný.

Zpočátku, v padesátých letech, byl ovšem přibrzděn a zpomalen zpátečnickým bachovským absolutismem, který v boji proti demokratickým idejím nalezl oporu zejména v katolické reakci. Mezi habsburskou vládou a papežskou stolicí byla uzavřena dohoda, konkordát, na jejímž základě získala církev opět právo přímého dozoru nad veškerým nižším školstvím.

V roce 1840 si rostoucí počty dětí vynucují rozšíření dosavadní sopotnické jednotřídky na školu dvoutřídní. V roce 1848 měla škola 190 žáků, které tehdy vyučoval Josef Šafránek a k němu přidělený podučitel.

Od roku 1848 zůstala učitelovi jen jedna správní funkce - udržovat v patrnosti stav obyvatel obce. Proto konal každoročně vždy počátkem jara zápis, jehož bezprostředním cílem byla evidence dětí školou povinných, dalším účelem výkaz o pohybu počtu obyvatel vůbec.

Dozor církve končí v roce 1869 současně s vydáním zákonů, převádějící školy pod dozor státu, v okrese lanškrounském pod správu c. k. okresní školní rady. Od roku 1869 byla zavedena povinná školní docházka do 14 let.

O tom, jak vypadalo samo vyučování, nás informují některé úřední školní dokumenty, zejména výkazy a třídní knihy. V polovině století mají ještě školní výkazy zápisy německé, i česká jména žáků jsou v německém přepisu: Anna Pracharz, Josef Jenitcech. Vedle běžných a četných Martinců, Prachařů a dalších příjmení, které se vyskytují dodnes, najdeme ve školních výkazech té doby i taková, která bychom v dnešním sopotnickém rejstříku už nenašli - Boháč, Klec, Petránek, Sochůrek, Kroupa, Hylák, Rákosník, Resl, Antl, Šreiber, Pazourek, Radil, Vavřín, Hýbl, Horníček, Minařík apod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sopotnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA