Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mistrovice

Vesnička Mistrovice se nachází na silniční spojnici města Letohradu a městečka Jablonné nad Orlicí. Od Letohradu je vzdálena asi 5 km a do Jablonného nad Orlicí je nutno ujet 3 km.

Hospodářská stavení, rodinné domky a rekreační chalupy jsou umístěny po obou stráních údolí, kterým protéká potůček pramenící v horní části obce zvané Vedralovice a ústí do Tiché Orlice v místě zvaném Mlejnisky, nyní v prostorách kamenolomu Státních silnic.

Blízkost Jablonného nad Orlicí dává možnost uspokojení zájemcům o turistiku, neboť toto podhorské středisko je východiskem pro výlety do té části Orlických hor, jíž vévodí Suchý vrch a Buková hora.Autobusová doprava mezi Letohradem a Jablonným nad Orlicí umožňuje návštěvu Mistrovic v návaznosti na dopravu ČSD i na autobusové linky různých směrů od Letohradu i od Jablonného nad Orlicí.

Přírodní zajímavosti

V dolní části obce zvané Mlejniska nachází se kamenolom, jehož provozovatelem jsou Státní silnice, a. s., Hradec Králové. Základem lomu byly dva původní menší lomy, a sice obecní lom ve Mlejniskách a Vackův lom při původní silnici do Jablonného nad Orlicí. Těžbu v obecním lomu zahájila firma Ing. Havla a Dr. Kratochvil z Prahy v roce 1924. Kámen byl využíván pro regulaci řeky Orlice v okolí Ústí nad Orlicí a Chocně. Těžba byla ukončena v roce 1926.

Znovu obnovena v roce 1935 při stavbě silnice z Jablonného nad Orlicí do Verměřovic. K významnému zvýšení těžby došlo po druhé světové válce, kdy byl těžební prostor postupně rozšiřován na Vackův lom, dále na pozemky za Vackovým statkem a odtud směrem na Jablonné nad Orlicí. Z těchto důvodů musela být původní silnice do Jablonného nad Orlicí přeložena.

Rozhled
Nejvyšším bodem na katastru obce je tzv. Židův kopec vysoký 591 m. Přístup na něj je polní cestou od Hubálkova statku č. p. 112 nebo pěšinkou od Malova kříže ze silnice vedoucí ke Sloupku. Na kopci je vybudován vodojem a vysílač oskar.

Druhým nejvyšším kopcem je Blažkovský kopec s nadmořskou výškou 549 m. Na tento kopec nevede žádná cesta.

Stejně vysoký je Malův kopec. Na jeho vrcholu stojí horní stanice lyžařského vleku. Průsekem je hezký výhled na Jablonné nad Orlicí. Kopec je přístupný polní cestou z Vedralovic.

Dalším velmi pěkným vyhlídkovým místem je prostor zvaný "U lipek" (u Malových lip). Nachází se v nadmořské výšce asi 537 m. Na vyhlídku je možno se dostat polní cestou vedoucí ze silnice od č. p. 50 kolem č. p. 154, 48, 49 směrem na kopec. Na kopci mezi lípami stával kříž. Vlivem povětrnosti a lidského vandalství z něho zbyly jen sutiny.

Slušný výhled poskytne procházka od Paukova statku č. p. 24 polní cestou směrem k Dolečkově usedlosti č. p. 33.

Historie

Obec Mistrovice se nachází v podhůří Orlických hor 15 km jihozápadně pod dominantou Suchého vrchu, v nadmořské výšce 397 až 591 m mezi městy Jablonné nad Orlicí a Letohrad.

První zaručené zmínky o vzniku obce pochází z roku 1371. V pozůstatcích zemských desek je uváděn v majetku Oty z Olešné též díl Mistrovic. Další údaje jsou v souvislosti o statku Orlici a panství Žampažském z let 1392, 1513, 1560, 1565 a 1601. Z těchto záznamů je patrné, že vesnice byla rozdělena na dvě části. Teprve v roce 1650 jsou Mistrovice jako jeden celek, kdy obě panství vlastnil jeden majitel, a to Mikuláš Vitanovský z Vlčkovic.

Pokud se týče jména Mistrovice, je pro vysvětlení pouze jediný písemný podklad a to dílo Dr. Antonína Profouse pojednávající o vzniku jmen obcí a měst země České a Moravské. Autor odvozuje název Mistrovice od příjmení Mistr, neboť v dostupných dokumentech se pojednává o vsi a lidu mistrovních.

První podrobné informace pochází z roku 1654, z tak zvané berní rule. Uvádí se 22 domů a 130 obyvatel. V dokumentech pocházejících z roku 1875 je to již 850obyvatel a 129 domů. Od té doby počet domů stoupal, ale obyvatel ubývalo. V roce 1934 žilo v obci 684 obyvatel a domů bylo již 150. V roce 2001 je to pouze 589 obyvatel ale domů již 210. V posledních létech byl největší přírůstek domů v roce 1975-1990 a to 25 nově postavených rodinných domků a jeden bytový s 6 byty. V letech 1990 - 2001 přibylo dalších 5 rodinných domků a další bytový dům s 16 byty.

Z pohledu sociálního byla obec Mistrovice převážně zemědělskou a téměř v každé chalupě vrčel kolovrat na zpracování příze Inu a Vlny, nebo se ozýval klapot tkalcovského stavu. Hotové výrobky nosili pěšky přes Suchý vrch až do Červené Vody.

V roce 1840 se započalo v okolí se stavbou silnic a železniční tratě Hradec Králové - Hanušovice.

Otevřel se kamenolom a tím se naskytla pracovní příležitost pro mnoho mužů z Mistrovic. Asi kolem roku 1866 se podomácku také začínají hojně šít nitěné knoflíky. Po první světové válce se rozšířila ruční výroba kartáčů. Další značné rozšíření pracovních příležitostí se naskytlo po roce 1920 stavbou továren v nedalekém Jablonném nad Orlicí. V současnosti je v obci i několik výrobců dřevěných hraček. Nestačí to však zaměstnat všechny občany výdělečně činné, a tak i nyní většina denně odjíždí za prací do přilehlých měst, Letohradu a Jablonného.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mistrovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA