Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lubník

Lubník je moderní obcí s vyspělou infrastrukturou. Obec vychází vstříc mladým rodinám, a to důsledným uplatňováním rozvoje bytové politiky. Na obecním úřadě je zájemcům k dispozici počítač s připojením na Internet. Tím je především dětem usnadněna možnost vzdělávání a seznamování se s současnými trendy výpočetní techniky.

Obec Lubník se zachovalou strukturou lánové vsi leží v Lanškrounské kotlině, vzdálená 5 km jihovýchodně od Lanškrouna. Území obce se rozkládá v nadmořské výšce 365 – 395 m n. m. a náleží do povodí Moravské Sázavy. Obcí protéká Lubnický potok, který ústí do Moravské Sázavy nad Krasíkovem. Severozápadní hranici katastru obce tvoří koryto Hraničního potoka. Obec protíná silnice 2. třídy č. 315 ve směru z Lanškrouna do Zábřehu na Moravě.

Katastr obce má výměru 508 ha. Z této výměry je 420 ha zemědělské půdy a 52 ha lesa, zbylou část zaujímají vodní plochy, zastavěné plochy, nádvoří a ostatní plochy.

Současnost

Lubník patří mezi malé obce regionu. V obci je 100 čísel popisných a žije zde přes 300 obyvatel. Zaměstnání nacházejí převážně v nedalekém Lanškrouně nebo pracují v ZOD Žichlínek. Přímo v obci provozují svoji činnost některé živnosti – je zde prodejna potravin, pohostinství, klempířství, chovná stanice včel s výkupem medu, autoservis, prodejna koberců, truhlářství a soukromá zemědělská farma.

Z celkové rozlohy má obec ve svém majetku 37 ha lesa a přibližně 10 ha zemědělské půdy. Obec také vlastní budovu bývalé školy, bytový dům č. p. 2 a budovu pohostinství s prodejnou potravin a společenským sálem. Do majetku obce patří také místní hřbitov.

Obec patří do Pardubického kraje a okresu Ústí nad Orlicí. Pověřeným úřadem pro obec je
Městský úřad v Lanškrouně. Historicky obec patřila na Moravu. Hranice katastrů mezi Lubníkem, Žichlínkem, Sázavou a Albrechticemi tvořily česko-moravskou zemskou hranici.

I když se jedná o malou obec, kvete zde bohatý společenský život. Mají na tom zásluhu především dvě místní organizace, a to Sbor dobrovolných hasičů a Tělovýchovná jednota Sokol. Podílí se i kulturní komise při obecním úřadu.

Turistická zajímavost

Kostel sv. Petra a Pavla
Z historických pramenů vyplývá, že již od roku 1344, je v Lubníku kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Obývali jej mniši augustiáni - eremité z kláštera Mariakron z Krasíkova.

Roku 1870 nechala obec pokrýt střechu kostela břidlicí.

V roce 1874 tři výměnkářky věnovaly na 384 zlatých na zbudování věžních hodin. Protože to nestačilo, byla po obci uspořádána sbírka, která vynesla 600 zl. a 55 krejcarů. Hodiny zhotovil hodinář Jan Janota z Poděbrad a 10. 8. 1875 byly uvedeny do chodu.

Během 2. svět. války byly z kostela odvezeny zvony. V letech 1947 - 1948 byla provedena sbírka a 4. 7. 1948 byl posvěcen nový zvon.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lubnik.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA