Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukavice

Lukavice leží v centru nejlidnatější a značně navštěvované oblasti Orlických hor a jejich podhůří. Obec s necelým tisícem obyvatel téměř spojuje města Žamberk a Letohrad.

Četné autobusové a vlakové spojení umožní i nemotorizovanému turistovi v okruhu 25 km, určeným místy Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Častolovice a Říčky, při pěších tůrách pod 2 km shlédnout 25 zámků a zámečků (některé jsou veřejně přístupné), 6 zřícenin hradů, řadu muzeí, galerií, stavebních a uměleckých památek i množství krásných přírodních scenérií. Zvláštností tohoto malebného koutu východních Čech jsou přístupné tvrze opevnění českého pohraničí a možnosti návštěvy Polska.

Čilý ruch na parkovištích před lukavickými obchody, restaurací, jídelnou i autodílnami svědčí o oblíbenosti vesnických služeb. Jsou možnosti ubytování v soukromí nebo v ubytovně obecního úřadu. Věnec okolních zalesněných kopců často ovlivňuje počasí. Tři koupaliště do 1,5 km od obce můžete navštívit i po klidných cyklistických trasách, dva lyžařské vleky jsou do 2,5 km. Na své si přijdou houbaři, rybáři vyzkouší Divokou Orlici a Tichou Orlici i mimo pstruhové vody. Nejbohatší na kulturní a společenské akce jsou měsíce květen, červenec a prosinec.

Větší kulturní a společenské akce, taneční zábavy, pravidelná cvičení i pingpongové zápasy se uskutečňují v sokolovně, přednášky a schůze v zasedací síni OÚ nebo v hostinci, svatební a jiné hostiny v jídelně zemědělských služeb.

Většina sportovních aktivit, táboráky, hokejová utkání se odehrávají za sokolovnou v centru obce, blízko ubytovny OÚ. Tři koupaliště vzdálené do 1,5 km od obce je možno navštívit po klidné komunikaci též na kole. Lze provozovat jezdectví, rybaření a lov, dva lyžařské vleky jsou do 2,5 km od vesnice.

Ve středu obce je mateřská škola a pětitřídní základní škola. Plynofikace pokračuje po etapách, telefonní rozvod byl dokončen.

V sousedních městech je řada sportovních center včetně tenisových kurtů a biatlonového areálu. Travnaté letiště je v Žamberku a v Ústí nad Orlicí, své služby nabízejí i autopůjčovny.

Přírodní zajímavosti


Chráněné stromy
Nejvýraznější skupina pěti památných lip se nachází vedle školy uprostřed obce. Dalších šest mohutných lip se rozkládá nad kapličkou v horní části obce. Vedle staré kovárny před Hotmarovými roste dub letní s obvodem kmene 380 cm. Řadu chráněných stromů lze najít na různých místech obce, též v alejích okolo hospodářského dvora.

Zřejmě nejslavnějším stromem je "Muchova lípa" rovněž u dvora. Neobvyklý tvar tehdy mohutného stromu umělecky ztvárnil malíř světového jména Alfons Mucha na obraze "Přísaha Omladiny pod Slovanskou lípou". Originál plátna 4 x 4,8 m, který náleží do souboru Slovanské epopeje, je vystaven na zámku v Moravském Krumlově. Řada dokumentů a kopií obrazů souvisejících s působením tohoto malíře v tehdejším Kyšperku je umístěna v letohradském muzeu. S mohutnými stromy se můžete také setkat v chráněné "Šafranici" za dvorem.

Tipy na výlety

Přímo z obce se můžete vydat klidnou alejí mohutných kaštanů zámeckého parku rodiny Parishů k žambereckému sportovnímu areálu, kde je též jedno z nejhezčích a atraktivních koupališť v Čechách (2 km).

Jaroslav Vrchlický pobýval občas v Žamberku u svého přítele MUDr. Alberta. Na společných procházkách zámeckým parkem často došli touto alejí do lukavické hospůdky. Snad proto napsal divadelní hru "Závěť lukavického pána". Pozvánka na toto představení z r. 1903 je v žambereckém muzeu.

Podél silnice II/310 s chodníkovou úpravou přes 2,5 km dlouhou vesnici se proplétá lukavický potok. Novější nebo zmodernizované domky, místy zahalené v přírodní zeleni, se střídají s udržovanými zahradami i květinovými záhony. Nechybí rázovité chaloupky ani zemědělské stavby, činžovní domy, obchody a menší průmyslové objekty.

Od zastávky ČD procházkou kolem Muchovy lípy, dvora (366 m n. m.) a Šafranice (chráněný smíšený les s mohutnými duby) projdeme kolem rybníka alejí mladších stromů k letohradské přírodní rezervaci Bažantnice, která byla zřízena v r. 1628 jako druhá nejstarší v Čechách.

Můžeme pokračovat po žluté značce do Obory k leknínovému jezírku a k bývalému loveckému zámečku Hvězda (viz pověst dále). Po cestě zpět procházkou mezi lány polí, obec ukrytou v údolí prozrazuje jen areál zemědělského střediska a kostel.

Od zastávky ČD je vzdálen pouze 1,5 km vrch Mechnáč, kde se naskytne nejen pohled na tisícihektarový lukavický katastr a části sousedních měst, ale za dobré dohlednosti spatříme panorama Orlických hor od Velké Deštné přes Zakletý, Haničku, Adam i Králický Sněžník, oblast Suchého vrchu a Bukové Hory nad Čenkovicemi. Možná se objeví i Sněžka.

Za vsí se zvedá zalesněný vrch Karlovice, kde ve výšce 476 m n.m. byla dříve rozhledna. Podle pověsti zde v roce 1356 pobýval Karel IV. při dobývání hradu Žampachu. Zejména tento typický 4 km vzdálený kužel kopce a věnec kopců s litickým Chlumem často příznivě ovlivňuje výkyvy počasí v obci. Při procházce okolo Karlovic spatříte i části okolních měst, snadno napočítáte osm kostelních věží.

Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaplička sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1865, je zděná, s klenutými okny a okolo ní je vysazeno 6 chráněných lip. Byla pořízena nákladem manželů Sedlákových, z č. p.78 a o některých svátcích v ní bývalo rozsvěcováno světlo. Vypráví se, že manželé Sedlákovi byli bezdětní a vzali k sobě rodinu Vackovu s 10 dětmi. Ta se v roce 1893 vystěhovala do Ameriky, kde se narodilo ještě další dítě a všichni potomci této později silně rozvětvené americké rodiny si udržují k této kapli do dnešního dne silný citový vztah.

Kostel sv. Filipa a Jakuba
Obklopen starými lipami je kostel s vysokou věží, poblíž něj v klidu a pokoji předkové naši leží. Oni tu dávno před námi ve štěstí i bolu žili, tak, jak to nejlépe uměli, ves svoji stavěli a ctili.

Lukavický kostel sv. Filipa a Jakuba je prvně doložen v seznamu far pražského arcibiskupství v letech 1344 až 1350. Podle pověsti na jeho místě stával dříve dřevěný kostelík. Nejstarší část (dnešní presbyterium) je stavěna v gotickém slohu. Hlavní oltář představuje vinný kmen, v jehož větvích, po stranách obrazu sv. Filipa a Jakuba, jsou znázorněni apoštolé, a je zde nápis "Já jsem pravý vinný Kmen a vy ratolesti Jan v Kap. 15".

Nynější podoby dosáhl kostel přístavbami v letech 1639, 1705, 1721 a úpravou věže v r. 1878. Na nejstarším zvonu o průměru 79 cm je latinsky nápis: "Léta Páně 1507 já zvon od nynějška ohlašuji marnost, požár, svátek, válku, Zdrávas, pohřeb, důstojenství. Zhotovil mne mistr v Nové Obci Pražské, který má jméno Bartoloměj."

Druhý zvon z roku 1992 o průměru 94 cm a váze 490 kg se jmény patronů zdejšího kostela pochází z dílny Marie Tomáškové v Brodku u Přerova.

V roce 1949 byly pořízeny nové varhany. Modřínové lavice byly zhotoveny v r. 1974. V roce 1982 byla opravena věž a z dalšího roku je nová fasáda. V roce 2002 byla vyměněna střešní krytina a natřena nová fasáda. Na původní hřbitov okolo kostela se pohřbívalo do r. 1968 a nyní je zde parková úprava. Nový hřbitov je u Příčnice (400 m).

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeclukavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA