Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pustina

Obec leží na okraji Pardubického kraje, devět kilometrů jižně od Vysokého Mýta. Pustina je nejmladší vesnice v širém okolí. Už její založení vyvolává mnoho otázek a působí trochu záhadně. V každém případě stojí za to navštívit ji i její krásné, klidné a čisté okolí.

Historie

Obec založena byla na místě pustém pod Kaňkovou Borovou a odtud je její jméno. Náleží k nejmladším osadám. R. 1782 byla již přiškolena a přifařena k Řepníkům. Dvůr postaven byl krátce před r. 1839, neboť v seznamu obytných stavení uveden je teprve v tomto roce. Patřilo k němu 7 chalup. Částečnou parcelací byly chalupy zvětšeny a jmenovali se "familie".

Posledně náležely k panství novohradskému. Roku 1913 byly dvůr s pozemky a les Smrčina rozprodány a z budov utvořeny dva větší statky. Celý katastr obce měří pouze 276 ha 64 a. Při sčítání roku 1930 napočítáno v obci 50 obytných domů s 223 obyvateli, kteří skoro výhradně se živí zemědělstvím.

Ve světové válce padlo 8 občanů, kterým byla v r. 1922 odhalena pamětní deska. V obci uplatnilo se "Vodohospodářské družstvo" a Sbor dobrovolných hasičů, který je vyzbrojen motorovou stříkačkou. Obecní knihovna čítá na 100 svazků.

Příroda a okolí
Pustina se nachází v malé proláklině v nadmořské výšce 473 m. Ať přijíždíte z jedné nebo druhé strany, zahlédnete ji na poslední chvíli. Téměř celá se schovává pod úrovní okolního terénu. K vrcholu kopce nad vesnicí vede polní cesta. Když se po ní vydáte, uvidíte stále vzdálenější hory. Při dobré viditelnosti spatříte z nejvyššího bodu celé Krkonoše i Orlické hory. Na západě se tyčí Ještěd a před ním, téměř na dosah ruky, Kunětická hora. Na východě je vidět Kralický Sněžník a Jeseníky s Pradědem. Máte-li štěstí, panorama uzavírá Radhošť ve vzdálených Beskydech.

Vydáte-li se z Pustiny na jih, směrem k obci Řepníky, dojdete ke zlomu, který vám otevře pohled na Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Toto místo nad obcí Střemošice se nazývá Poklona. Pod Poklonou je Střemošická stráň, která patří k nejvzácnějším botanickým lokalitám v Čechách. Proto byla v roce 1960 vyhlášena přírodní rezervací.

Poklona
K Pokloně se váže řada pověstí. Ta nejstarší vypravuje o keltském obětišti, další o popravišti, které bylo ve středověku na stejném místě. V současnosti zde stojí trojboký barokní sloup Nejsvětější trojice. Byl postaven v první polovině osmnáctého století. Pověsti o jeho původu se rozcházejí. Jedna říká, že byl postaven jako poděkování za záchranu života, druhá naopak na památku obětí.

Toto místo je spojeno i se vzácným přírodním úkazem. Je to fata morgana. Podle očitých svědků se objevuje na začátku léta v odpoledních hodinách. Nad krajinou jsou vidět buď pyramidy nebo karavana jdoucí pouští kolem jakéhosi jezera. Mezi válkami se na Poklonu často pořádaly školní výlety. Právě tehdy, na konci června měly některé děti to štěstí, že fata morganu viděli.

Turistické tipy
Pustina leží v oblasti, která není příliš navštěvována turisty. Krajina je tu malebná a v okolí je mnoho zajímavých míst. Většina návštěvníků si prohlédne Vysoké Mýto a Litomyšl, na hrad Košumberk už zavítá jen málokdo, přestože se jedná o zříceninu gotického hradu z doby kolem roku 1300 s renezanční zámeckou budovou z let 1600 - 1623.

I Nedošín už známe jenom z Jiráskova díla. Je to část Litomyšle zmiňovaná už ve dvanáctém století. V nedalekém Nedošínském háji je rezervace lužního lesa s mnoha hájními bylinami. Také nedávno restaurovaný rokokový zámek Nové Hrady jistě stojí za zhlédnutí, stejně jako obec Luže s krásným barokním poutním kostelem na Chlumku z let 1690 až 1696.

Nedaleko Nových Hradů jsou Toulovcovy a městské maštale. Jsou to velmi zajímavé pískovcové útvary, které se schovávají v údolí.

Nedaleko je obec Vraclav, která leží na dřívější Trstenické stezce. Na hradišti zde 28. 10. 1108 vyvraždil kníže Svatopluk Vršovce.

Cyklistům se nabízí cyklostezka číslo 4227, která prochází Pustinou. Trasa cyklostezky, spojující Vinary s Novými hrady prochází obcemi Domoradice, Svařeň, Pustina, Libecina a Leština.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://pustina.vysokemyto.cz/html/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA