Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libecina

První dochované údaje o obci Libecina pocházejí z roku 1461, o osadě Javorníček z roku 1559. Dříve to byla vesnice, která čítala daleko více obyvatel než dnes, hlavní obživou byla okolní pole. Při sčítání obyvatel k 1. 1. 1931 bylo v Libecině 347 a v Javorníčku 125 lidí.

Dnes se počet obyvatel pohybuje kolem 160 celkem. V roce 1895 bylo započato se stavbou silnice z Vysokého Mýta do Nových Hradů. Stavba trvala asi 10 let. Poté následovala výstavba silnice do Javorníku a Řepník, práce trvaly do roku 1913. Obtížné práce přerušila I. světová válka. Z fronty se na Libecinu nevrátilo 10 občanů, z Javorníčka padlo 7 lidí.

V posledních letech byla provedena oprava pomníku obětí z I. světové války. V roce 1925 si zaslouží zmínku výstavba požární nádrže u č. 26. V roce 1930 výstavba hřbitova a v roce 1937 elektrifikace vesnice. Do Javorníčku byla zavedena elektřina v roce 1947. Vodovod byl budován až v 60. letech. Po výstavbě vodovodu bylo řešeno osvětlení, kanalizace a asfaltování komunikací. Do Javorníčku byl vodovod zaveden až v 70. letech. Výstavba nové prodejny, budovy hasičské zbrojnice a obecního úřadu probíhala postupně až do roku 1995.

JZD bylo založeno 1. 1. 1958. V roce 1996 došlo k transformaci na a. s. Segas. Společnost hospodaří na 1 000 ha zemědělské půdy a zaměstnává přes 50 pracovníků z Libeciny, Pustin a Zádolí.

V roce 1998 je provedena nová síť elektrických rozvodů a generální oprava místního rozhlasu. Rozvod telecomu a plynofikace obce probíhaly v posledních letech minulého tisíciletí. Poslední akcí byla oprava kapličky a staré hasičské zbrojnice. V roce 2003 bude největší akce plynofikace obce Javorníčku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://libecina.vysokemyto.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA