Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kmetiněves

Charakteristika obce
Obec Kmetiněves se nachází na hranicích okresu Kladno a Litoměřic. Na východě sousedí s obcí Hospozín, na jihu s obcí Tmáň , na západě s obcí Poštovice a na severu s obcí Radešín, která leží již v okresu Litoměřice.

Obec má v současné době trvale přihlášeno 294 obyvatel. Pracovní příležitosti místním občanům poskytuje firma Palmet, s. r. o. , a 2 podnikatelé v zemědělství. Další pracovní příležitosti mají místní občané v obci Hospozín, někteří dojíždějí do města Slaného a Prahy.

Historie
První zmínka o obci Kmetiněves se objevuje již v 2. polovině třináctého století. Obec se rozkládá na obou březích Vranského potoka, který protéká středem obce. Katastrální území Kmetiněves má rozlohu 685 ha., z toho je většina polí. Kmetiněves leží v úrodné zemědělské oblasti.

Dříve osada Kmetiněves, po staročesku Kmetná ves, byla založena v 2. polovině  XIII. století kolonisty povolanými pražskými knížaty, jimž krajina náležela. Osada Kmetiněves se spravovala samostatně už od krále Jana Lucemburského r. 1336. Od 14 století se často měnili vlastníci obce. Byli mezi nimi jak drobní zemani, tak i Jiří  Poděbradský, Jindřich z Kolovrat, Jindřich Bezdružický atd. V roce 1336 byla Obec Kmetiněves dána se všemi právy a příslušenstvím klášteru Doksanskému. Roku 1782 byl tento klášter zrušen, jeho mění bylo zabráno pro Náboženskou matici a vládu nastoupila státní administrativa pod úřadováním Václava Ferdinanda netvorského, rytíře z  řezí. Kmetiněves roku 1797 koupil baron Jakub Wimmer, a nakonec zůstala v majetku Jana Antonína Lexy. Ze starých písemností se dozvídáme, že roku 1848 byla zrušena veškerá poroba a Kmetiněves se stala obcí samostatnou.

Počet domů v obci činil koncem roku 1922 popisná čísla do 95. Poslední dům byl postaven roku 1921. Dle úředního sčítání lidu roku 1920 bylo napočítáno 93 domů s 483 obyvateli. Žilo zde 398 katolíků, bez vyznání 74, pravoslavní 1, evangelíci 7,  českoslovanských 3,.Bytů bylo napočítáno 126, Čechů 481, 1 Rus a 1 Polák. Psát umělo 445 lidí, neumělo číst ani psát 32 lidí.

Obci dominuje kostel Svatého Václava, který je asi z roku 1760 a kaplička z přelomu 18 a 19 století.

Péče a rozvoj obce
Obecní zastupitelstvo v letošním roce chce pokračovat v opravách komunikací, návsi a chodníků.

V roce 1998 byla celá obec plynofikovaná včetně ZŠ,OÚ a domovních přípojek. Celá plynofikace byla financována z rozpočtu obce a občané se podíleli částkou 5 tisíc Kč na jednu přípojku. Obec v minulých letech vybudovala i vodovodní řad, který čerpal vodu z místního zdroje. Pro nedostatek vody v tomto zdroji se obec připojila na přivaděč VKM Kladno – Mělník.

V obci pracuje poměrně dobře Sbor dobrovolných hasičů, který má asi 60 členů.  Hasičské družstvo mládeže se úspěšně zúčastňuje i soutěží v rámci okresu Kladno.

Obec Kmetiněves v březnu 2002 vstoupila do dobrovolného svazku obcí s názvem Mikroregion povodí Bakovského potoka.

Kmetiněves se nachází v klidné zemědělské oblasti bez výraznější průmyslové zátěže.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=10277, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA