Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neuměřice

Historie
Nejstarší slovní pověsti o vzniku obce Neuměřic odvozují jméno zakladatele z jejího názvu. Podle starší podoby jména se usuzovalo, že obec vznikla za vladyky Neumíra (Neuměra) někdy v počátcích českého přemyslovského státu. Bohužel musíme konstatovat, že pověst je poměrně nepravděpodobná a že se jméno vladyky nepodařilo ve staročeštině prokázat. Jiný skutečný důkaz k podložení teorie není znám.

Obec ve skutečnosti vznikla pravděpodobně v období 975 - 1158 (1159). Přibližně od roku 975 totiž probíhal vznik nových obcí uvnitř českého státu - jednalo se o tzv. vnitřní kolonizaci, tedy zahušťování obydlených území.

A z let 1158 a 1169 máme zachovány první konkrétní písemné zprávy. V této době byla jedna část Neuměřic ve vlastnictví panenského kláštera premonstrátek v Doksanech, druhou spravovali Johanité. Ti za koupi poplužního dvora tehdy zaplatili 28 hřiven (asi 7,2 kg) stříbra.

Avšak Neuměřice nepřecházely na různé majitele pouze koupí či dědictvím. Například roku 1436 císař a král Zikmund je zabavil a zapsal je Václavu Cardovi z Petrovic, který v té době již vlastnil Úštěk. Dalšími majiteli byli zejména Zikmund Stříbrný z Horoměřic a Zikmund Barší z Kamenice. Rod Cardů však držel část Neuměřic až do roku 1554, kdy svých šest chalup vydal královské komoře. Neuměřice vyplatil Jindřich Zejdlic ze Senfeldu, který si je připsal ke svému majetku.

Roku 1597 kupuje Neuměřice Jan Bořeň ze Lhoty. Jeho neteře prodaly vesnici roku 1641 hraběti Sezimovi z Vrtby.

Prodejem přešly Neuměřice do majetku Toskánských velkovévodů, posléze jejich příbuzných, Bavorských kurfiřtů. Od roku 1669 jsou Neuměřice již natrvalo součástí panství Zvoleněves.

Po revolučním roce 1848 vlastnil dvůr Neuměřice bývalý císař a král Ferdinand V. Dobrotivý a po něm jeho synovec, císař a král František Josef I.

V letech 1882 - 1885 byla stavěna trať Kralupy - Třebichovice, a to jen do Zvoleněvsi.

Roku 1884 povolila Zemská školní rada, aby v Neuměřicích byla vystavěna škola. Ta byla roku 1885 vysvěcena a otevřena a funguje až dodnes. Nově je k ní přidružena družina s jídelnou.

V dřívějších dobách byla obec uváděna pod různými názvy: Nevremic, Nouměřice, Roku 1905 započala výstavba silnice Neuměřice - Velvary, která byla dokončena v r. 1906.

Po obnovení samostatnosti roku 1918 vlastnila dvůr Neuměřice Československá republika. Roku 1919 došlo v Neuměřickém statku k první dělnické stávce, vyvolané solidaritou s propuštěným kolegou. Stávka se brzy rozšířila i po okolních obcích. Dělnická strana nakonec vyhrála. K další stávce došlo 12. ledna 1920. Akce nabyla masového rozšíření - zachvátila 34 statků.

Období první republiky přineslo obci některé nové výhody, jako např. snadnější spojení s městem Velvary, ale i kulturní činy, jako stavbu pomníku Mistru Janu Husovi (r. 1919). Pozemek kolem pomníku byl osázen lesními stromky, díky čemuž má obec další příjemný kus přírody.

V r. 1920 byla vsazena do Husova památníku "Suchardova plagneta" - Mistr Jan Hus. I přes snahu prvorepublikových zastupitelů se však kopci s  pomníkem stále říká Sv. Ján (Nepomucký) a ne Husův vrch, jak bylo navrhováno.

Na podzim roku 1929 byl vystavěn "obecní dům". Za rok nato byla ve zdivu obecního domu odhalena deska padlým vojákům ve světové válce.

Druhá světová válka zasáhla i Neuměřice - na obec bylo svrženo několik bomb, které však naštěstí nezpůsobily katastrofální škody. Po obnovení demokracie roku 1989 následovaly restituce majetků a obnovení soukromého podnikání.

O obci
Obec se nachází v okrese Kladno na trati ČD Slaný - Kralupy nad Vltavou. Leží v údolí asi 25 km dlouhého Svatojiřského potoka, který pramení u Libušína a teče do Kralup n. Vlt., kde se spojuje se Zákolanským potokem a vlévá se do Vltavy. Vzdušná vzdálenost k Velvarům obnáší 5 km, ke Kralupům n. Vlt. 9 km, ke Slanému 12 km a ke Kladnu 17 km.

Čerpáno z oficiálních stránek, na kterých najdete další informace http://www.neumerice.cz/

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA