Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Družec

Historie
První zmínka o Družci se datuje r. 1320, kdy Zdislav z Dobré, královský zemský písař, obdržel Dobrou a Družec. Další písemné zmínky ze 14. století pocházejí z r. 1352, kdy se fara v Družci spolu se Žilinou uvádí v seznamu odvedených desátků papežských a dále pak r. 1363, kdy Karel IV. ustanovil do Družce za faráře kněze Ondřeje.

Ve 14. století patřila větší část Družce ke Křivoklátu, čeští králové tu vykonávali podací právo. Patrně v této době se stal zdejší chrám poutním místem a obec farní vsí pro široké okolí. Ve výklenku hlavního oltáře ze 17. století se nachází nejcennější památka kostela, pověstmi opředená gotická soška Panny Marie s Ježíškem z doby kolem r. 1400 (nyní kopie). K zázračné sošce se každý rok konávaly poutě a procesí.

Zázračná byla podle pověsti také studánka pod kostelem,jejíž voda uzdravovala. Ve věži kostela vyzvání zvon slitý v r. 1484 kovářem Hanušem v Praze. Kostel obklopoval farní hřbitov, kam své mrtvé ukládaly téměř všechny okolní obce. Dnes ze zrušeného hřbitova zůstala jen část. Je zde k vidění barokní kamenný náhrobník z r. 1721 ve tvaru srdce i další zajímavé náhrobky z 19. století. (V současné době je opravena hřbitovní kamenná obvodová zeď a vchod zdobí pěkná nová kovaná branka.)

Severně od kostela stojí kamenný mariánský sloup, který postavil r. 1674 Jiří Gran z Dokes a který je dokladem tehdejšího rozvinutého kamenického řemesla v kraji. Několik metrů jižně od věže kostela stojí při hřbitovní zdi pískovcový kámen velikosti lidské postavy zvaný "Zkamenělec".Podle pověsti jde o rouhače a křivopřísežníka proti Panně Marii, podle jiných pramenů jde o menhir - údajně keltskou památku.

Obec a její okolí bylo r. 1788 ozdobeno čtyřmi sochami svatých zakoupenými z kláštera na Bílé Hoře. Zachovala se z nich pouze jediná, socha sv. Petra z Alkantary, stojící u nového hřbitova při silnici k Doksům. (V r. 2001 restaurována bohužel jen jako torzo.)

Na návsi u pomníku padlých v 1. světové válce stojí socha Ježíše Krista z r. 1914. Pomník padlých byl vybudován r. 1923. Místní obec baráčníků "Veselov" nechala v květnu r. 1938 do pomníku vsadit bustu T.G.Masaryka. Ta byla 5 let v době německé okupace a 40 let v době komunistického režimu ukryta, a tak zachráněna před zničením. Znovu byla odhalena v březnu r. 1990 hercem Národního divadla Josefem Kemrem, který v mládí se svými rodiči v Družci několikrát pobýval na letním bytě.

Uprostřed obce se na skalnatém výběžku nad mostem přes Kačák tyčí tři kovové kříže. Toto místo zvané "Družecká kalvárie" připomíná oběti hrozného moru, který obec postihl počátkem 19. století. Historické jádro osídlení tvoří bývalé zemědělské usedlosti kolem rozlehlé obdélníkové návsi a kostela. Postupně přibývala obydlí řemeslníků a domkářů. Do r. 1800 stálo 56 domů jen na pravém břehu Kačáku. V r. 1900 se jejich počet zvýšil na 112. S rozvojem dolů a hutí na Kladensku v 19. století docházelo k přílivu obyvatel do regionu. Nyní má obec 300 domů, v nichž žije na 800 obyvatel. V sousedství kostela stojí budova školy z roku 1845.

V šedesátých letech 20. století trávila v Družci chvíle odpočinku národní umělkyně profesorka Ludvika Smrčková, naše přední výtvarnice v oboru užitkového skla. Obřadní síň obecního úřadu zdobí několik jejích obrazů.

Družec býval již před 2. svět. válkou výletním místem zejména pro obyvatele Kladna. Přispívala k tomu kromě krásné přírody a příjemné polohy také tři umělá koupaliště v té době vybudovaná. Dnes již veřejnosti neslouží ani jediné. Zato v katastru obce vyrostlo na 200 rekreačních chat.

Památky
- Kostel Nanebevzetí Panny Marie a starý hřbitov - kulturní památka č. 487 (zapsán ŠKK ONV 26. 2. 1964).

- Náhrobky na starém hřbitově - nejstarší je kamenný náhrobek ve tvaru srdce z roku 1721, ostatní náhrobky jsou z 19. století.

- Gotická soška Panny Marie z roku 1400 - největší památnost družeckého kostela (v současné době uložená v depozitáři).

¨- Kostelní zvon z roku 1484.

- Kamenný mariánský sloup - severně od kostela z roku 1674.

- "Zkamenělec" - menhir - jižně od kostela

- Socha sv. Petra z Alkantary - při sinici k Doksům

- Socha Ježíše Krista z roku 1914 na návsi.

- Pomník padlých z 1. svět. války z roku 1923 s bustou T.G. Masaryka z roku 1938.

- Družecká kalvárie - tři železné kříže na skalnatém výběžku nad mostem přes Kačák - připomíná oběti moru v 19. stol.

Přírodní památka - (naleziště koniklece lučního načernalého na Veselově)

O obci
Obec Družec je členem svazku obcí mikroregionu Bratronicko, členem Sdružení obcí a mikroregionů Křivoklátsko a členem obecně prospěšné společnosti „Srdce Čech“ - LAGu. Veškeré úsilí obecního úřadu směřuje k vybudování moderní obce s vazbou na historické, kulturní a zemědělské tradice českého venkova.

Na celém území obce jsou vybudovány rozvody telekomunikací, vodovodu, plynu a kanalizace s vlastní čistírnou odpadních vod. Je zde také rozvedena kabelová televize. Celková stavební rekonstrukce školního areálu byla dokončena v roce 2003, která mohla být provedena díky pomoci z programu EU SAPADR, z něhož obec získala finanční pomoc ve výši 5 mil. Kč. V současné době se  zaměřujeme na celkovou rekonstrukci sportovního areálu, místních komunikací a chodníků. Obecní úřad ve spolupráci s Pracovním úřadem Kladno zajistil pracovní síly na veřejně prospěšné práce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesta.obce.cz/druzec/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA