Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malé Přítočno

Historie
Na šťastném místě, což bylo pro naše předky vždy velmi důležité, při jižním břehu dolanského potoka, vznikl někdy počátkem 14. věku poplužní dvůr. Kolem něho pak v průběhu téhož století vyrostla osada, zvaná Přítočen či Přítočno Dolní nebo také Malé. Bylo obklopeno lužními lesy, několika velkými i malými rybníky, protkáno přítoky Dolanského potoka, po nichž dostalo své jméno: Przetoczno - dvůr ležící nad přítokem.

Prvním doloženým majitelem vsi je Jan IV. z Dražic (1250 - 1343), biskup pražský a jedna z nejpozoruhodnějších postav českého duchovního života 14. století. Ten snad někdy kolem roku 1318, rozhodně však před rokem 1343, prodal Malé Přítočno spolu s Dolany ke kapli Všech Svatých v Praze na Hradčanech. Z církevního majetku přešla ves zřejmě skrze komoru královskou do držení dvorního krejčího krále Jana Lucemburského pana Jindřicha Quecka. Ten pak roku 1355 prodal Přítočno jinému královskému úředníku, a sice písaři Janovi z Kladska. Rok 1355 je prvním úředně doloženým datem o existenci obce.

V průběhu 15. a 16. století se v držení vsi střídaly méně významné české šlechtické rody, jako Tvochové z Nedvídkova a páni ze Skuhrova či pražské fary a obec Pražská. Z významných majitelů té doby lze snad vzpomenout arciknížete Maxmiliána (1527 - 1576), syna císaře Ferdinanda I., pozdějšího císaře Maxmiliána II. Ten držel ves poměrně krátce v letech 1560 - 1562. Po něm získala jednu její polovici znovu Pražská obec, druhou pak rod Žďárských ze Žďáru, pánů na Kladně.

Zásluhou Maxmiliána hraběte z Martinic, pána na Smečně, byly roku 1672 obě části vsi spojeny a spolu s Velkým Přítočnem připadly ke kladenskému panství. V roce 1687, po vymření Žďárských po meči, si provdané sestry Žďárské rozdělily někdejší kladenské panství na pět dílů. Obě Přítočna připadla k dílu doberskému a jejich majitelkou se spolu s dalšími devíti vesnicemi stala Polyxena Lidmila hraběnka Sternberková. Obce pak sdílely společný osud jako součást tachlovického panství v majetku Jáchyma hraběte Bredy, Anny Marie velkovévodkyně Toskánské, bavorských Wittelsbachů a konečně jako součást císařského velkostatku rodu Habsburg-Lothringen.

Těžkou ranou v životě obce byly povždy války. Zapsaly se do něj jak války husitské, tak zejména válka třicetiletá (1618 - 1648), která vesnici zcela vylidnila, války 18. století, prusko-rakouský konflikt 1866, I. a II. světová válka. Všem těmto událostem přinesli obyvatelé Malého Přítočna svou daň nejen materiální, ale i na statcích nejcennějších - na lidských životech. Fatální okolností, zejména ve válkách 17. až 19. století, byla blízkost obce u staré Chebské silnice, po níž se odedávna dály průtahy všech možných vojsk od hranic směrem na Prahu.

Výsledky II. světové války a volby v roce 1946 předurčily sociálně politický vývoj v obci a předznamenaly též osudové, někdy dramatické události po roce 1948. Navzdory tomu se život v obci odehrával v přirozeném rytmu, který určují autority nejvyšší, jako jsou Příroda a Kosmický řád, vymezující veškeré naše usilování a snažení v kratičkém okamžiku od narození po smrt. Ti moudřejší z nás si to vždy uvědomovali, a tak i osudy obce Malé Přítočno byly vždy v souladu s věčnými zákony. Neudálo se totiž nic, co se udát nemělo.

Současnost
Malé Přítočno se nachází ve středních Čechách. Ve vzdálenosti 4 km severně od obce leží statutární město Kladno, 14 km severně město Slaný, 17 km jižně město Beroun a 20 km severovýchodně město Kralupy nad Vltavou.

Investiční výstavba
Po roce 1989 došlo k významné modernizaci obce. V dolní části obce byly vybudovány chodníky ze zámkové dlažby, pokračování v opravě chodníků je plánováno i na rok 2007. Kompletně byla zmodernizována Zahradní ulice, včetně zpevnění povrchu komunikace. V roce 2003 byla obec plynofikována.

V horní části se obec ve směru na Dolany rozrůstá, probíhá zde v současné době výstavba několika nových rodinných domů.

Dopravní obslužnost
Obec má autobusové spojení autobusem č. 15 do Kladna a linkovým spojem také do Unhoště. Autobusy do obce zajíždějí v době ranní a odpolední špičky. Dopravu zajišťuje především ČSAD Kladno, a. s.

Další spojení je možné po železnici. Železniční stanice Unhošť leží přímo v katastru obce Malé Přítočno, v její jižní části, a zajišťuje zejména dopravní spojení do Prahy a na opačnou stranu pak do Kladna a dále do Rakovníka.

Podnikání
V obci působí několik soukromě hospodařících zemědělců.
Dále se zde nachází sídlo firmy dodávající brýlové obruby a kancelářské potřeby.
Působí zde firma zajišťující autodopravu.
Pracovní příležitosti v obci jsou omezené.

Školství, kultura, sport
V obci není základní škola a děti musí dojíždět do Velkého Přítočna a Kladna. Předškolní zařízení je rovněž ve Velkém Přítočně. Možnosti kulturního a sportovního vyžití jsou nevelké, přesto se podařilo v poslední době uskutečnit několik úspěšných akcí jako např. oslavy 650 výročí obce v roce 2005 a společenské setkání občanů v létě 2006. Pravidelně se koná dětský den v Zahradní ulici.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.malepritocno.cz/

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA