Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřetovice

Historie
Na základě dopisu z okresního archivu v Kladně, ze dne 13. dubna 1985 se dozvídáme, že na dnešním katastru Dřetovic byly ve středověku dvě obce - jednak ves Dřetovice a (asi 500 m jihozápadně od nich) městečko a tvrz Kralovice.

Tvrz stávala na mírném návrší v blízkosti dnešní fary (v poloze Na zámku) pod kostelem sv. Václava, který zůstal jediným zbytkem městečka, zpustošeného a spáleného v polovině 15. století, pravděpodobně při tažení vojska Jiřího z Poděbrad proti Buštěhradu. Jinak nejstarší písemný doklad, ve kterém je zmiňována obec Dřetovice je z roku 1233.

Dřetovice katastrální obec v okresu Kladenském rozkládá se v údolí od Kladna táhnoucí podle potoka Dřetovického po obou stranách větší část obce se nalézá po pravé straně potoka směrem k jihu do návrší ke kostelu který jest 292 m nad hladinou moře. Kostel tento jest nejstarší budovou v obci. V obci jsou dva mlýny tzv. na " Pile č. 33 a v Brodcích č. 34 (nyní již zaniklý). Jsou zde samoty Dvůr státní majetek č. 35 Brodce, část budov na nádraží v Brandýsku č. 92,93, a mlýn na Pile.

V blízskosti obce se nalézá pod zemí vrstva uhlí důl " Michael" v Brandýsku těsně u nádraží od obce 2 km vzdálený. Podél samé obce vede silnice ze Stehelčevsi 2 km, postavena r. 1879 do Kovár 3 km, postavena půl r. 1892 a druhá půl r. 1900. Od kapličky skrze obec ke kostelu vede obecní silnice postavena r. 1889. Ke Brandýsku silnice zřízena 2 km 1912 a různé kusy silnic do polí k Libochovičkám, k Zájezdu, k Zákolanům, k Brandýsku.

Podél silnice ke Kovárům po levé straně jest stráň porostlá trávou a stromy akáty a jsou lomy zde břidlicového kamene po pravé straně jsou od hranic Kovárských až ke vsi obecní pozemky. Nejbližší nádraží: Kováry (zastávka) Brandýsek, Koleč, Zákolany. Za jasného dne jest krásný pohled na středohoří, od kostela jest viděti horu Říp, Milešovka Hasenburg a j.. Na Kladno okresní město jest 11 km. Obec Dřetovice u rybníka jest 250m nad hladinou moře a u kostela 292 m.

Ve Dřetovicích jest 160 domů (5 domů se staví) Obytných stran 233. Dle sčítání lidu dne 2. prosince 1930. Celková výměra katastru všech pozemků v katastrální obci Dřetovic jest 545 ha 87a 18 m čistý katastrální výnos všech pozemků jest 18 769 Kč.

Nejvýznačnější budova v obci jest kostel sv. Václava postaven r. 1285 jakožto památka z městečka Kralovic tehdejší dobu dosti významné. Dále jest zde škola postavena r. 1862 nákladem 7 000 zl. V obci jest sbor dobrovolných hasičů založený r. 1903 čítá 20 činných členů asi 50 přispívajících.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dretovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA