Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smečno

Historie
Nejstarší zpráva o vsi Smečno pochází z roku 1252, kdy je ve Smečně připomínána tvrz a její majitel, vladyka Boleslav ze Smečna. V roce 1418 získal smečenskou tvrz Markvart z Martinic a od té doby bylo Smečno v nepřetržitém držení panského rodu Martiniců (od roku 1789 Clam-Martiniců) celých 500 let. Za života Markvartova syna Bořity byla smečenská tvrz roku 1460 přestavěna na zámek.

Další člen rodu Hynek Bořita si vyžádal u krále Vladislava roku 1510 povýšení Smečna na městečko. Krátce nato, roku 1515 bylo Smečno povýšeno na město. Tak se z poddanské vsi stalo poddanské město se všemi atributy, která městům náležela - právem svobodného provozování řemesel, trhů, právem hradeb a právem pečetiti červeným voskem, což byla výsada královských měst. V té době byl smečnem nazýván zámek a město užívalo jméno Muncifaj. Tento název si zachovalo až do začátku 19. století, kdy se ujalo jednotné označení Smečno.

Již při prvním povýšení byl městečku udělen městský znak, který byl při druhém povýšení vylepšen. Obraz znaku se promítl i do městského pečetidla, dochovaného z roku 1603. Smečno bylo středem rozsáhlého panství, o jehož budování se zasloužil především Bořita z Martinic, který přikoupil 19 vsí a v roce 1638 odkoupil od královské komory i město Slaný. Od svého povýšení na město si Smečno udrželo charakter venkovského poddanského města a nikdy nekleslo na úroveň pouhé vsi. Na jeho významu a hospodářské prosperitě se odrážela skutečnost, že zde stálo sídlo význačného panského rodu.

Pozoruhodné údaje se dochovaly o smečenském pivovaru. Martinicové byli schopní a úspěšní jak v politice, tak v podnikání. Jednou z jejich mnoha aktivit bylo pivovarnictví. Počátek smečenského pivovaru se datuje do 16. století. Asi o 100 let později byl pivovar jedním z největších v tehdejším rakovnickém kraji a roční produkcí 4 500 hl piva soutěžil s krušovickým panským pivovarem. Clam-Martinicové nepromeškali převratný technický a průmyslový rozvoj v průběhu 19. století a nechali pivovar přebudovat a zmodernizovat. Produkce prudce vzrůstala, takže před koncem 19. století se zde vařívalo 30 000 hl piva. Pivovar se tak řadil do první padesátky českých pivovarů a nechal za sebou konkurenční Krušovice. Pohroma přišla v letech 1. světové války a v roce 1922, kdy došlo ke konfiskaci clam-martinického majetku. Konec pivovaru nastal v roce 1933. Objekty pivovaru po dlouhá léta postupně chátraly.

Jak je z historie známo, město Smečno má svůj osud spjatý s rodem Martiniců, později Clam-Martiniců, kteří přebudovali původní tvrz na renesanční zámek. Zámek prošel náročnou rekonstrukcí a 31. 7. 1998 byl znovu slavnostně otevřen. Je chloubou města a dominantou nejen pro Smečno, ale i pro široké okolí. Slouží jako ústav sociální péče.

Kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěn za Jiřího Bořity z Martinic a jeho manželky Elišky Bruntálské z Vrbna v goticko renesančním slohu. Vysvěcen byl v roce 1587. V průčelí je krásný renesanční portál se znaky zakladatelů. Oltář v hlavní lodi chrámu je od sochaře Ignáce Platzera, velký obraz Nejsvětější Trojice namaloval pražský malíř Antonín Towara.

Podle písemných svědectví se již ve 12. století v několika českých chrámech hrálo na varhany. Na prvním místě je jmenována katedrála sv. Víta v Praze, v níž se během staletí vystřídala celá řada varhan. Mezi nimi prosluly tzv. Fedinandovy varhany, které v roce 1757 padly za obět pruskému ostřelování Prahy. Smečnu se naštěstí většina válečných hrůz vyhnula. Díky tomu se ve zdejším kostele Nejsvětější Trojice mohly dochovat renesanční varhany, patrně z roku 1587. Tento nejstarší varhanní nástroj v Čechách lze dobře datovat podle erbů na renesanční skříni. Během 18. a 19.století doznal nástroj řadu zásahů. V roce 1990 byla zahájena rekonstrukce nástroje varhanářským mistrem Dušanem Doubkem. Rekonstrukce potvrdila, že většina píšťal je opravdu renesančních. Smečno tedy drží jasný primát nejstarších českých varhan.

V kostele se konají varhanní koncerty renesanční hudby především v přednesu Michala Novenka, významného českého varhaníka a skladatele, profesora pražské konzervatoře.

Současnost
Naše město naleznete 40 km od Prahy v okrese Kladno. Rozhodnete-li se nás navštívit, rozhodně nebudete litovat. Pro významné kulturní památky, mezi něž patří goticko renesanční kostel Nejsvětější Trojice a sochy od Ignáce Platzera, byla zde vyhlášena městská památková zóna. V zámeckém parku se nachází Salla Terena od K. I. Diezenhofera, kde se konají koncerty vážné hudby. Velmi oblíbené a navštěvované jsou koncerty v kostele Nejsvětější Trojice. Dále zde můžete navštívit vojenský skanzen s opevněním z let 1938 včetně dobové výzbroje. Současnou zajímavostí je netradiční architektura objektu čistírny odpadních vod.

Památky
- kostel Nejsvětější Trojice
- zámek

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesta.obce.cz/smecno/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA