Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makotřasy

Historie
Osídlení Makotřas se datuje asi 3 500 až 4 000 let před Kristem.

Památky

Kaplička
Nejstarší zachovanou památkou je kaplička s historickým zvonem z roku 1753.  V roce 1971 byla provedena oprava kapličky, při které byl nalezen vzácný dokument, v kterém stálo:
„Složeno v r. 1753 Franciskus Antonius Franek, Me pudit Praga, V této době bylo v obci 9 sedláků, 5 chalupníků, 13 podruhů. Čítáno osob v obci 240.“

K tomuto dokumentu byl při rekonstrukci v r. 1971 přiložen zápis, že obec má 118 popisných čísel a 376 obyvatel.

Pomník
V obci byl vybudován pomník padlým vojínům ve světové válce, který byl odhalen 27. 9. roku 1925. K ukončení slavnosti žádá předseda hasičského spolku J. Pospíšil občanstvo, aby věnovalo tomuto památníku patřičnou úctu a nedopustilo jakékoli zneuctění tohoto místa.
[Přesná citace z kroniky obce Makotřasy, která byla založena roku 1924]

Příroda a okolí
Pohled na ně ze silnice od Bělok Vám nepřipadne nijak zvláštní, ale pokud se zadíváte pozorněji, zjistíte, že vpravo se zdvihá nenápadný vršek " Číčovický kamýk", který ukrývá zbytky středověké tvrze z konce 13. století. Za dálnicí u soutoku Lidického a Dolanského potoka se skrývá Kalingrův mlýn, stavba z dob selského baroka, sklouzne-li Váš zrak ještě více k Makotřasům, narazíte na jezuitskou kapličku u Velkých Číčivic a vlevo od ní v údolí Zákolanského potoka nesměle vykukuje torzo věže hradu Okoře. Dominantou této scenérie je za dobrého počasí hora Říp a České středohoří.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.makotrasy.cz/

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA