Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makotřasy

Historie
Osídlení Makotřas se datuje asi 3 500 až 4 000 let před Kristem.

Památky

Kaplička
Nejstarší zachovanou památkou je kaplička s historickým zvonem z roku 1753.  V roce 1971 byla provedena oprava kapličky, při které byl nalezen vzácný dokument, v kterém stálo:
„Složeno v r. 1753 Franciskus Antonius Franek, Me pudit Praga, V této době bylo v obci 9 sedláků, 5 chalupníků, 13 podruhů. Čítáno osob v obci 240.“

K tomuto dokumentu byl při rekonstrukci v r. 1971 přiložen zápis, že obec má 118 popisných čísel a 376 obyvatel.

Pomník
V obci byl vybudován pomník padlým vojínům ve světové válce, který byl odhalen 27. 9. roku 1925. K ukončení slavnosti žádá předseda hasičského spolku J. Pospíšil občanstvo, aby věnovalo tomuto památníku patřičnou úctu a nedopustilo jakékoli zneuctění tohoto místa.
[Přesná citace z kroniky obce Makotřasy, která byla založena roku 1924]

Příroda a okolí
Pohled na ně ze silnice od Bělok Vám nepřipadne nijak zvláštní, ale pokud se zadíváte pozorněji, zjistíte, že vpravo se zdvihá nenápadný vršek " Číčovický kamýk", který ukrývá zbytky středověké tvrze z konce 13. století. Za dálnicí u soutoku Lidického a Dolanského potoka se skrývá Kalingrův mlýn, stavba z dob selského baroka, sklouzne-li Váš zrak ještě více k Makotřasům, narazíte na jezuitskou kapličku u Velkých Číčivic a vlevo od ní v údolí Zákolanského potoka nesměle vykukuje torzo věže hradu Okoře. Dominantou této scenérie je za dobrého počasí hora Říp a České středohoří.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.makotrasy.cz/

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA