Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klobuky

Historie a památky
Obec Klobuky tvoří katastrální území Kokovic, Kobylník, Čeradic, Pálečku a Klobuk. Celkovou rozlohou 2952 hektarů patří v rámci okresu mezi větší obce. Nachází se na severní části okresu 2,5km od hlavní silnice Praha - Chomutov a železniční tratí Praha - Most.

První zmínky o obci pochází z roku 1226, a to v kronice Doksanského. Obec se rozvíjela bez větších katastrof a válek, vcelku poklidně. Největší rozmach nastal v souvislosti s pěstováním cukrovky a s výstavbou místního cukrovaru. V průběhu staletí byly v obci vybudovány pivovar, sladovna, čtaři mlýny, řada hospod, truhlárny, zámečnictví a všechna drobná řemesla, která poskytovala služby občanům.

Z kulturních památek stojí za zmínku kostel sv. Vavřince, který byl postaven již v roce 1352, a kostel Navštívení panny Marie v Pálečku, který je výzdobou, i když zanedbanou, velmi zdařilou stavbou z roku 1776. Zajímavou je stále záhadná památka, tzv. Kamenný muž na severním okraji katastru. Již dva a půl tisíce let zde stojí 3,5m vysoký kámen, zaručeně vztyčený lidmi, pravděpodobně Kelty.

V bývalém pivovaru, nyní areálu zemědělského nákupního závodu, jsou dvě staré lípy, pod kterými sedával spisovatel Svatopluk Čech a jimi inspirován napsal báseň "Ve stínu lípy". Obec je zajímavá především pro pěší turistiku a pro poznání života na vesnici. Pokud je turista schopen vnímat i kulturní historii, může jít po stopách spisovatelů J.Š.Baara, Jana Botta, básníka Karla Tomana nebo politika, předsedy parlamentu a vlády za první republiky Jana Malypetra a spoluzakladatele Sokola Josefa Malypetra, jehož pamětní deska je umístěna na bývalém sídle Malypetrů v čp. 11.

Hospodářství
V Klobukách a spojených obcích není příliš rozvinuto podnikání. Většina podnikatelských aktivit je drobných. Za zmínku stojí výroba sekacích nožů v Kokovicích a truhlářství. Proto místní lidé za prací dojíždějí do okolních měst, nějčastěji do Slaného a do Prahy.

Investiční výstavba
V roce 1999 se započalo s nákladnou plynofikací obce, která doposud probíhá. Poté bude přikročeno k budování vodovodu a kanalizace spolu s čističkou odpadních vod.

Dopravní obslužnost
Obec vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti hlavních silničních tahů, má vcelku dobré spojení s okolím. Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. (14 spojů denně). Je možno využít i železnici (20 spojů denně).

Občanská vybavenost
V obci mají lidé k dispozici 3 obchody a potravinami a 1 restauraci. Drobné služby jsou nabízeny jen minimálně. Lékařskou péči zajišťuje praktický lékař MUDr. Jiří Polášek, který ordinuje 1x týdně. Mladé rodiny s dětmi mají k dispozici mateřskou školu.

Obec je známá v okolí pořádáním diskoték. Určité kulturní vyžití je možné v místních spolcích. V Klobukách jsou velmi aktivní zahrádkáři, myslivci, hasiči a organizace zdravotně postižených. Aktivní je i oddíl Junák.
Sport je zde zastoupen TJ Sokol se třemi fotbalovými oddíly a také dvěma oddíly malé kopané, z nichž jeden hraje druhou ligu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://klobuky.slansko.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA