Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hradečno

Historie
Původní Stará Hradečná s největší pravděpodobností existovala při tvrzi již ve 2. pol. 13. století a je uvedena v arcibiskupském soupise pod názvem Hradiště. Do oficiální historie však vstupuje teprve rokem 1413 jako tvrz a rokem 1523 jako ves.

Zemanská vodní tvrz v Hradečně stávala uprostřed hradečenského údolí – zpráva o tvrzi je v dílčích „ Zemských deskách „ z roku 1413 , před vypuknutím husitských bouří. Dnes jsou ještě mírně znatelné zbytky starého zámku, zvaného „Hrádek“. Později se vžil  název Starý zámek.

Tvrz byla od ostatní ostrožiny oddělena19 m širokým příkopem z jihu a l5 m širokým příkopem ze severu, hlubokým 10 m. Voda zadržovaná hrázemi za tohoto stavu dokonale chránila tvrz ze všech stran.

Do světa písemných zpráv vstupuje ves za časů Hynka Bořity z Martinic, který sám bez potomků zapsal 10. 1. 1523 svým strýcům Janovi, Jindřichu a Volfovi z Martinic polovinu panství Smečno s vesnicemi ,Hradečnem, Ledcemi,Kamennými Žehrovicemi, Svinařovem,Třebichovicemi, Hrdlívem, Dobrou a Kladnem.

Třetí z těchto bratrů Jiří měl se svou manželkou Dorotou z Vamberka syna Jana Bořitu z Martinic, zakladatele smečenské větve Bořitů z Martinic. Jindřich Clam  Martinic byl posledním feudálním pánem Hradečna, Nové Vsi a Nové Studnice.

Dne 9. září 1850 skládalo představenstvo těchto obcí přísahu na Konstituci před komisařem děkanství Smečenského panem Vincencem Přibíkem.

Roku 1898 byl zvolen prvním starostou tří obcí p. Josef Šulc z Hradečna č. p. 11.

Roku 1707 mělo Staré Hradečno 76 obyvatel a Nové Hradečno 44 obyvatel.

Uprostřed vesnice stojí starobylá lidová stavba dřevěné zvonice s šindelovou stříškou s letopočtem 1749. Zvonek byl ve válce sejmut, ale nový dán dosud nebyl.

Kromě zmíněné zvoničky v Hradečně jsou zajímavé dva kamenné sloupky s figurami, zazděné ve stěně č. p. 2 v Nové Vsi. Jejich původ není znám, podle místních informací byly vykopány na území tohoto statku při kopání gruntů. Na návsi v Hradečně kousek od zvonice stojí křížek, který nechal postavit hajný, který v lese postřelil pytláka r. 1869.

Škola v Hradečně byla postavena r. 1903 a přestavěna na patrovou budovu r. 1913. Prvním  řídícím učitelem byl pan Karel Piskáček, který byl proslulý svou kapelou. Tato škola byla v 60. letech min. století zrušena a děti přešly do školy ve Smečně. Dnes obývá školní budovu Obecní úřad a místní knihovna.

První písemná  zpráva o Novém Hradečně – Nové Vsi je z roku 1594. Někdy před rokem 1590 vzniklo v Novém Hradečně devět usedlostí, kterým byla přidělena půda.

Prvním známým majitelem vsi a jejím zakladatelem byl Děpold z Lobkovic, syn Jiřího z Lobkovic. Smečenské panství hodně utrpělo v dobách třicetileté války. Z celkového počtu 26 vesnic bylo úplně vypáleno 14. Tento osud postihl i obě Hradečna. Rok jejich vypálení vyplývá z  průběhu Švédského tažení generála Banéra v létě 1639. Ještě roku 1654 jsou uváděny obě vsi jako pusté.

Na konci 19 . století byla v Nové Vsi u č. p. 3 a č. p. 4 postavena zděná Zvonice. Na zvonu byl vyznačen letopočet 1894. V 60.letech min. století byla stržena jako nežádoucí.

Mezi Smečnem a Novou Vsí stávala ves Pustá Lhotka. Zanikla asi v roce 1562.

Osada Nová Studnice vznikla v prvé polovině 18. století kolem ovčína,který patřil Clamu z Martinic. Z té doby pochází i kaplička na návsi.

Myslivna Obora se nalézá na silnici z Kačice do Nové Studnice, byla postavena ve druhé polovině 18. století Clamem z Martinic. K této obořevede smečenská alej, po níž přijížděla vrchnost ze smečenského zámku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce¨http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=10155, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA