Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lány

Historie
První písemná zpráva o Lánech se však v dochovaných materiálech objevuje až roku 1392, kdy ves patřila zemanskému rodu Kladenských z Kladna. Již v této době listiny hovoří o dřevěné tvrzi, která v Lánech stála, pravděpodobná je i existence panského poplužního dvorce. Název obce pochází ze slova "lán", které představovalo jednotku půdy.

Po Kladenských z Kladna ves získal Jan Hromada z Boršic, od něj Lány roku 1528 koupil Jindřich Zejdlic ze Šenfeldu. Rod Zejdliců tu pak krátce před rokem 1581 vybudoval kamennou renesanční tvrz. Roku 1581 se majitelem lánského zboží stal Jiřík Bořita z Martinic. Ten však Lány a Vašírov již po osmi letech prodal císaři Rudolfu II. Lány se tak staly součástí královského křivoklátského panství. Rudolf nechal na místě lánské tvrze roku 1592 vybudovat jednoduchý jednopatrový renesanční lovecký zámeček, který se stal základem současné zámecké budovy.

Na začátku 17. století Evropu zachvátila třicetiletá válka. Ta se značně podepsala na životě ve zdejším kraji - berní rula z roku 1654 v Lánech uvádí pouze osm chalup a usedlostí! Válka zpustošila také zdejší zámeček, roku 1652 proto došlo k jeho barokní přestavbě. Záznamy z této doby v obci uvádí ovčín, jeden zdejší obyvatel také louhoval draslo z dřevěného popela.

Roku 1658 dal císař Leopold I. Křivoklátsko do zástavy Schwarzenberkům. V roce 1685 tento majetek zakoupil rod Valdštejnů. Ti se zavázali, že budou pořádat reprezentační hony pro císařskou rodinu, proto nechali v severní části Křivoklátska roku 1713 zřídit rozsáhlou oboru o rozloze 9000 ha. V roce 1730 dal hrabě Jan Josef z Valdštejna provést rekonstrukci lánského zámečku. Po jeho smrti veškerý valdštejnský majetek přešel na dceru Marii Annu.

V letech 1748 - 1752 byla při východní straně lánského zámku postavena rokoková kaple (dnešní kostel). V roce 1753 nechal Josef Vilém z Fürstenberka zřídit na západní hranici zámecké obory ohromné dvoupatrové skladiště loveckých potřeb a zbraní. Josefův nástupce kníže Karel Egon I. z Fürstenberka nechal roku 1777 postavit kolem staré valdštejnské obory 27 km dlouhou kamennou zeď, její výstavba trvala 10 let.

Teprve roku 1787 tu byla zřízena církevní lokalie a obec tak získala vlastní duchovní správu. Ve stejném roce byl v Lánech také konečně založen a vysvěcen místní hřbitov. Lánské děti musely dlouhou dobu docházet do školy do Smečna. V roce 1795 se obec dočkala vlastní školy.

Roku 1826 se kníže Karel Egon II. zřekl odlehlé části parku, aby si tam fürstenberští honci mohli postavit domky. Tak vznikla ulice "Na ohradech". V roce 1830 byla uvedena do provozu Pražsko-lánská koněspřežní dráha, druhá železnice na evropské pevnině. Po roce 1850 byly sneseny valy kolem zámecké budovy a byl také zasypán vodní příkop.

Roku 1894 nechala kněžna Irma z Fürstenberka v Lánech zřídit dětskou opatrovnu. V letech 1902-1903 proběhla přestavba lánského zámku, při níž bylo sídlo upraveno do dnešní podoby.

Roku 1921 byl lánský zámek, velkostatek a přilehlé lesní revíry zakoupeny československým státem. V roce 1928 nechala v Lánech dcera TGM Alice Masaryková postavit dům Československého červeného kříže.

Současnost
V současnosti se v Lánech nachází ZŠ, MŠ, místní knihovna, pošta, dům s pečovatelskou službou, ordinace dětského a obvodního lékaře, řada obchodů, několik restauračních zařízení, tenisové kurty, sokolovna a hasičská zbrojnice. Obec je plně plynofikována. Návštěvníci zde mohou vedle zámeckého parku navštívit také Muzeum sportovních automobilů a turisticko sportovní areál s ubytovací kapacitou. Svou činnost zde obnovil sbor dobrovolných hasičů. V obci se staví nové rodinné domky.

Památky

Zámek Lány
Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky.

Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z r. 1392. Už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. a na místě původní tvrze nechal postavit jednoduchý lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl roce 1652 přestavěn v barokním stylu.

Kostel jména Ježíš
Kostel byl vybudován za Furstenberků. Kněžna Marie Anna nechala v letech 1748-1752 postavit na východní straně zámku rokokovou kapli, spojenou v 1. patře zastřešenou chodbou se zámeckou budovou.

Lánská obora
Park v zadní části přechází v Lánskou oboru, která byla založena Valdštejny již roku 1713 a dnes je součástí chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko.

Muzeum sportovních vozů v Lánech bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1997. V muzeu si můžete zblízka prohlédnout několik desítek unikátních sportovních a závodních vozů a dozvědět se více o historii i současnosti automobilového sportu.

Muzeum T. G. Masaryka

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najete další informace http://www.lany.cz/

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA