Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbičany

Zeměpisná a historická data
Vrbičany leží severozápadně od Slaného, při hranici s okresem Louny, v nadmořské výšce 284 m. Jedná se svým zaměřením o zemědělskou obec. První zmínka o Vrbičanech je z roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Hynek. Po staletí se majitelé měnili, aby posledním držitelem byl významný šlechtický rod Clam-Martinicové.

Jméno obce se podle dokladů odvozuje od množství vrb a vrbového proutí v okolí. Ještě dnes se hojné vrbové porosty vyskytují v údolí od Telec k Vrbičanům a ke Klobukům.

Hospodářství
Většina obyvatel je zaměstnána v okolních městech (nejvíce ve Slaném) a obcích, protože v samotných Vrbičanech je jen velmi málo pracovních příležitostí. Je zde chmelové středisko a posklizňová čistička obilí podniku Agros Vraný.

Investiční výstavba
V obci bylo po roce 1998 zrekonstruováno elektrické vedení a veřejné osvětlení. Byl proveden rozvod telefonní sítě. V části obce jsou nové chodníky. V roce 2001 proběhla v obci plynofikace. V roce 2007 proběhla výstavba vodovodu. Připravuje se projekt na výstavbu kanalizace.

Dopravní obslužnost
Přes týden je doprava omezena, o sobotách a nedělích jsou Vrbičany v podstatě odtržený od okolního světa. Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Přímé autobusové spojení je s městem Slaný a obcemi velmi omezené. Obyvatelé Vrbičan převážně využívají dopravu po železnici (Praha - Most).

Občanská vybavenost
Lékařskou péči pro občany zajišťuje MUDr. Jiří Polášek ve Slaném a Klobukách. Obec je zásobena základními potravinami a věcmi denní potřeby, které lze koupit v soukromém obchodě. Provoz pohostinství je v kulturním domě. Drobné služby nejsou v obci nabízeny. K dispozici je knihovna a připravuje se nabídka internetu pro veřejnost.

Školství, kultura, sport
Mateřskou a základní školu navštěvují děti v Klobukách. Dobrovolný spolek hasičů pořádá 2x ročně zábavu a zúčastňuje se soutěží. Za kulturou dojíždějí místní lidé do okolních měst. V obci jsou sportovní aktivity omezeny pouze na fotbal. Působí zde fotbalové mužstvo, hrající IV.třídu. Ženy z obce jsou zapojeny do spolupráce s Červeným křížem.

Další informace
Rozloha katastrál. území: 350 ha
Počet obyvatel: 233
Počet domů: 121 (z toho 56 rekreačních)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecvrbicany.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA