Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebíz

Historie a současnost
Zemědělská obec, první písemnou zprávou dolož. r. 1318. Asi do r. 1415 zde stávala středověká tvrz. Dnes se kolem rozlehlé návsi s rybníkem a kaplí sv. Martina z r. 1754 rozkládá zdejší Národopisné muzeum (skanzen), které je pobočkou Vlastivědného muzea ve Slaném.

Muzeum je zaměřeno na lidovou kulturu západní části středních Čech se speciálním zaměřením na Slánsko. Seznamuje s vývojem lidového stavitelství a bydlení, zemědělským hospodařením a dalšími stránkami života vesnice. Muzeum tvoří soubor lidových staveb. Zahrnuje Cífkův a Šubrtův statek (č. p.1 a č. p.2) a další venkovské stavby, jako např. č. p. 4 - kupecký krám Obchod ve zboží smíšeném, č. p. 19 - rodný domek spisovatele V. B. Třebízského (1849 - 1884). Jeho pomník je na zalesněném návrší, v jehož spodní částí jsou četné vytesané skalní reliéfy. Dalšími přístupnými objekty je Ševcovna, č. p. 64 a výměnkářský domek, č. p. 63. V muzeu jsou instalovány stálé expozice s názvy: Lidová architektura na Slánsku a Kladensku - Vývoj zemědělství na Slánsku. Třebíz, jejíž střed obce je od roku 1995 vesnickou památkovou zónou, je známá každoročními folklórními poutěmi s bohatým doprovodným programem. Na kraji Třebíze můžete nalézt nově vybudovaný zahradnický areál Bambus Centrum. V obci je obchod se smíšeným zbožím spojený s motorestem, obecní pohostinství.

Památky

Cífkův statek, č. p. 1
Barokní štít a klenutá brána tohoto statku tvoří výraznou dominantu návsi. Jádro usedlosti je z konce 16. století, jsou zachovány pozdně gotické portály a kamenné ostění okénka na špýchaře. V přízemí obytné části domu je zachována šenkovna a černá kuchyně, připomíná dobu stavby kamenné silnice v 18. století, kdy majitel získal právo šenku. V patře je interiér "parádního pokoje. Ostatní prostory se využívají jako výstavní místnosti.

Šubrtův statek, č. p. 2
Větší statek s obytným stavením ze začátku 19. století na místě starší budovy. Hodnotné hospodářské budovy slouží jako depozitář sbírkového fondu a konzervátorská dílna.

Obchod ve zboží smíšeném, č. p. 4
Místnost upravená v původním výměnku selské usedlosti. Interiér vesnického krámku byl získán z obce Stehelčeves a postupně se doplňuje. V krámku se prodávalo vše potřebné, co venkovské hospodářství neposkytovalo, např. některé potraviny a nápoje, nádobí, knoflíky, nitě, petrolej, školní potřeby, cylindry, biče, košťata apod.

Rodný domek V. B. Třebízského, č. p. 19
Jeden ze tří řemeslnických domků s neobvyklým půdorysem. V přízemí obytná světnice rodiny se záklopovým stropem, v patře komora přístupná dřevěným schodištěm s pavláčkou ze dvora. Dnes Památník, věnovaný životu a dílu spisovatele. Tradice literárního muzea od roku 1904, kdy se J. Š. Baar, tehdy farář v Klobukách, zasloužil o to, aby v přízemí domu bylo vyhrazeno památkám na spisovatele.

Ševcovna, č. p. 64
Chalupa patřící k č. p. 10 byla určena výměnkáři, případně se pronajímala rodinám zemědělských pracovníků v podruží. Stavení mělo světnici, síň a komoru. Vybavení dokládá bydlení nemajetných vrstev vesnického obyvatelstva z 19. století. Ševcovské nářadí připomíná, že posledním obyvatelem byl vesnický obuvník - švec.

Domek kořenářky, č. p. 63 - vybavení chaloupky odpovídá přibližně přelomu 19. a 20. století

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA