Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cvrčovice

Památky
Obcím tvoří většinou dominanty kostelní věže, nám vévodí zdaleka viditelná a nově opravená věž vodárenská. Byla postavena v roce 1932 z prostředků obecního úřadu a na její stavbě se podíleli všichni nezaměstnaní z obce. Nyní patří Vodárnám Kladno a Mělník.

Historie
Je dokázáno, že celá oblast kolem Prahy byla nepřetržitě osídlena již od pravěku. Známé jsou na příklad četné nálezy z konce doby bronzové, z období tzv. knovízské kultury, nazvané podle místa nálezů u obce Knovíz u Slaného. Knovízská kultura se datuje od 13. do 7. století před n. l. Starověké osídlení naší obce dokládají archeologické nálezy hrobů ženy a velkého muže z doby prvních Slovanů.

V historických pramenech se uvádí, že kníže Vratislav II. daroval ves Cvrčovice roku 1070 vyšehradské kapitule. První písemná zpráva o Cvrčovicích je v zemských deskách z roku 1316. Cvrčovice tedy byly na počátku 14. století zemanským nebo vladyckým sídlem s jedním nebo dvěma dvory. Další zprávy máme až z počátku husitských bouří, kdy Jan, řečený Abatyše a jeho bratr Stan z Třebíze, získali od Pražanů do zástavy za své služby v poli mimo jiné také dvůr ve Cvrčovicích.

Z další zprávy lze usoudit, že na počátku 16. století patřily Cvrčovice nebo jejich část pravděpodobně ke "zboží" Kladenských z Kladna. Potom se majitelé Cvrčovic rychle střídali: Zdeněk Kladenský z Kladna odkázal všechno jmění synovci Oldřichu Žďárskému ze Žďáru a jeho synům Janovi, Stanislavovi, Jiříkovi a Zdeňkovi. Bratři majetek spravovali společně, ale v roce 1548 si ho rozdělili a Cvrčovice získal Zdeněk. Ten brzy zemřel a Cvrčovice přešly do majetku Jiříka Žďárského. Jiřík byl úspěšný muž. V roce 1554 byl zvolen nejvyšším berníkem, roku 1564 hejtmanem kraje Slaného a roku 1561 získal povýšení Kladna na městečko. Nakonec se stal královským radou. Své statky odkázal bratru Janovi s podmínkou, aby po Janově smrti přešly na Janova syna Ctibora.

I Ctibor Žďárský ze Žďáru dosáhl vysokých hodností ve státní správě. Byl císařským radou, Malostranským hejtmanem a v letech 1612 - 1613 karlštejnským purkrabím. Jeho panství včetně Cvrčovic zdědil jeho syn Jan Jiří. Ten se účastnil stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře se dostal do potíží. Po jeho smrti panství získal jeho bratranec Florián Jetřich, který se oženil s Eliškou Korunkou z Martinic a dostal se tím mezi tehdejší nejvyšší katolickou šlechtu v Čechách. Byl povýšen do hraběcího stavu a mimo jiné povolal na Kladenské panství jezuity. Rozsáhlé panství po jeho smrti zdědil jeho syn František Adam Eusebius hrabě ze Žďáru.

V roce 1654 byl vytvářen první český pozemkový katastr, tzv. berní rula, která byla pro daňové a berní účely zpracovávána po několik let a obsahovala celou řadu důležitých zjištění a údajů k dějinám jednotlivých vsí. Upřesňovala na příklad tzv. osedlost celé obce, stav jednotlivých usedlostí, jejich polní výměru, stavy chovaného dobytka aj. V tomto dokumentu jsou Cvrčovice uvedeny u panství Kladno Františka Adama Eusebia hraběte ze Ždáru s 94 strychy ornými a se 4 osedlými a 6 opuštěnými statky. Po jeho smrti se vlekly potíže s dědictvím. To nakonec získaly čtyři sestry zemřelého. Kladno s vesnicemi se dostalo do správy Marie Maxmiliány Hyzrlové a později jejích dětí a snachy. Na krátkou dobu od nich panství koupila Anna Marie Františka vévodkyně Toskánská a v roce 1705 ho prodala Břevnovskému klášteru, v jehož držení pak zůstalo až do zrušení nevolnictví. Z první známé statistiky z roku 1700 vyplývá, že ve Cvrčovicích žilo 41 osob (schopných přijímání svátosti).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/cvrcovice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA