Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebusice

Historie

Vznik a první zmínka o Třebusicích
V době historické byly lesy postupně tříbeny, káceny, z toho pravděpodobně také vznikl název Třebusice, který se počítá k osadám vzniklým na vykácené - vytříbené, vytlučené půdě. Třebiti - třibiti káceti les. Třebusici-Třebusice, podobně vznikly i další města a vesnice - Třebová, Třebichovice, Třebušín, Třeboň, Třebíz. První doložená písemná zmínka o Třebusicích je v Kronice České od Hájka z Libočan, v které se píše o bitvě u Třebusic roku 882

Po této informaci z oné kroniky, je další písemností doloženou o Třebusicích listina o zboží kláštera sv. Jiří na Pražském Hradě r.1228. Další dokumenty o Třebusicích jsou shledány až po bitvě na Bílé Hoře, kdy důležitým faktorem byla kolečská fara, z které veškeré písemnosti o naší obci opsal včelař Švarc, na přelomu 19. - 20. století kronikář Třebusic.

Důsledky bitvy na Bílé Hoře a doba pobělohorská  - (19. století)
Podle dostupných materiálů je známo o Třebusicích, že byli vesnicí poddanskou ke kapitule svatovítské. Když je v bouřích proti Ferdinandu II. odbojní stavové kapitule zkonfiskovali, koupil je ku statku Zvoleněvsi, s Kolčí a Blevicemi Jan Milner z Mylhausu se svým bratrem. On sám i jeho bratr Petr Milner z Mylhausu, jenž byl r. 1618 jedním z českých derektorů ze stavu rytířského, činně účastili se vzpoury proti Ferdinandu II. a byli proto oba po bitvě na Bílé Hoře patentem z 17/2 1621 odsouzení k oběšení a všechny jejich statky včetně Třebusic vzaty. Třebusice poté královská cela i s příslušenstvím vrátila původním majitelům.

Další zmínka o Třebusicích je až v roce 1714, kde jsou zapsány ve výpise z hlavních knih gruntovních panstvích chrášťanského na odprodanou ves Třebusice, která v téže roce změnila majitele, kdy ji koupil Liborius Václav Ubelli ze Siegburku a připojil ji ke svému panství kolečskému, jehož zůstali součástí až do zrušení roboty. Sňatkem Marie Barbory roz.Ubelliové dostalo se panství Koleč i s Třebusicemi Bohušům rytířům z Otěšic, jejichž poslední mužský potomek Bohuš rytíř z Otěšic, c.k. místodržitelský rada a přísedící zemského výboru v království českém prodal je roku 1864 císaři Ferdinandovi Dobrotivému.

Zajímavosti z historie - (obec Tuklaty, Třebušice)
Mezi obcemi Třebusice a Kolčí bývala vesnice Tuklaty (při úvozové polní cestě od žel.nádraží směrem na Dřetovice, zaniklé Kralovice. V místech bývalých Tuklat zůstala košatá lípa v polích. Obec pravděpodobně byla zničena v 15. století v husitských znutích, kdy byla v kněžském vlastnictví. Hmotným důkazem zaniklých Tuklat bylo v minulosti vyorání kamenů, které měly formu stavebních a připomínali základy obydlí, byly zde nalezeny i lidské kosti, také se praví že kdysi v těch místech stál rybník. Písemným dokladem o této vesnici je listina, kde je uveden 13.prosinec 1379, datum výpovědi Peška, nájemce fary Želenické, při výslechu farářem Michalem z Knovíze, je jmenována ves "Tuklaty".

Už v minulých staletích byly Třebusice nesprávně některými nazývány jako Třebušice, mezi důkazy můžeme zařadit německý robotní seznam z roku 1777, kde jsou jmenovány nesprávně jako Trzebuschitz, narozdíl od správného jména v tehdejší době Trzebusycze.

18. a 19. století
Třebusice neměly kostela, pouze kapličku (v žádných dostupných análech nebylo zjištěno kdy byla postavena), která sloužila jako zvonice, proto farou patřily k Želenicím do doby, kdy kostel byl farním, pote až do roku 1761 náležely ke Pcherám, pak k Budči a od r.1776 ke Kolči. Co se týče školy, byla až do roku 1859 škola místní, od zmíněného roku, kdy se postavila nová školní budova v Kolči.

V průběhu 60. a 70. let 19. století se zastavovaly ve vesnici pozemky "na Přikopě" a pod "opučí", kde tím vznikla nová cesta, což dokládá fotografie pořízená z oné doby (převzata z knihy Budeč a jeho okolí).

Roku 1920 byl na naší návsi podle návrhu tehdejšího starosty p.Červenky vystavěn pomník Mistra Jana Husa, který byl slavnostě odhalen 4.července téhož roku. Pomník je ozdoben kalichem a nápisem: "NEZAHYNE NÁROD ČESKÝ POKUD ZÁŘIVÝM VZOREM MU BUDE VELKÝ MUČEDNÍK KOSTNICKÝ".

V roce 1931 bylo ve Třebusicích uspořádáno ku příležitosti 30. výročí vzniku sboru dobrovolných hasičů velké hasičské krajské cvičení.

Během sedmdesátých let proběhlo na více našich místech zvelebování naší obce, ať se jednalo o opravu kapličky, výměnu autobusových čekáren či pokládání chodníků.

V roce 1974 se začalo se stavbou místního sportovního areálu s požární nádrží, která také sloužila jako koupaliště.

Po vybudování sportovního areálu "na koupališti" byl založen v roce 1976 oddíl malé kopané PK Třebusice, u zrodu mužstva stáli: J. Kubín, P. Slanec, V. Rubeš, R. Lamer, L. Geschnábel a bratři Arapidisové.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.trebusice.cz/, na kterých najdete další informace. 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA