Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drnek

Historie
Na katastru dnešní obce Drnek původně ve středověku existovaly dvě osady: Humniště a Svídná. Humniště bylo blízko místa, kde je dnes dvůr Martinice, asi 2 a 1/2 km severozápadně od Drnku. Na konci ostrohu stávala čtyřhraná tvrz se dvěma kulatými baštami, obklopena hradbou ze všech stran a širokým příkopem. V její blízkosti stávala ves se dvorem.

Pramenů k Humništi je velmi málo, první zpráva pochází z r. 1416 a to o prodeji tvrze, poplužního dvora a vsi Humniště. V r. 1548 byly již zpustlé a zarostlé lesem.. Zbytky tvrze byly patrné ještě v 19. století.

Svídná, vznikla koncem 13. století, ale nejstarší přímá zmínka je z r. 1382. Zdá se, že zpustla ke konci 15. století. Koncem 19. století byla lokalita Svídná identifikována a zahrnuta do “Soupisu památek historických a uměleckých v politickém okrese Slánském“. Díky tomu se Svídná dostala od r. 1967 do systematického archeologického výzkumu, který vedl dr. Zdeněk Smetánka. Bylo zjištěno, že osada Svídná byla návesního typu se 13 kamennými obydlími, nejspíše dvorcové sídlo drobného feudála.

Martinice dal v r. 1711 vystavět Hrabě Jiří Adam z Martinic jako největší hospodářský dvůr smečenského panství poblíž místa , kde stávala osada Humniště. Ke dvoru byla přidělena výměra 1089,5 strychů (378 ha).

Poddaní z blízkých vsí robotovali na polích nového dvora, ale nestačili obdělávat a sklízet tak velkou výměru. A tak, aby zajistil pracovní síly, založil v r. 1726 hrabě Adolf Bernard z  Martinic u hájovny postavené v r. 1711 osadu, která se podle panského hajného původně nazývala Drnky, později Drnek.

Na stavbu osady byl vykácen pravděpodobně les, vyměřena obdélníková náves a kolem návsi postaveno 13 chalup. Mezi prvními osadníky byly rodiny Černých a Zelenků, jejichž rody zde žijí podnes. Osada Drnek patřila ke Smečnu, od r. 1841 k Malíkovicům a samostatnou obcí se poprvé stala v r. 1924. V roce 1857 měl Drnek 33 popisných čísel a žilo zde 290 obyvatel!

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=10104, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA