Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuřany

Historie
První písemná zmínka o Tuřanech je z r. 1115, kdy tu měl nějaké zboží kladrubský klášter. Ve 2. pol. 14. století se vedle řádu církevního objevují také majitelé světští. k r. 1405 se jmenuje jediný známý vladyka nebo zeman, panoše Jan, syn Bohuše z Tuřan. Na konci husitských válek připadly Tuřany Jindřichu Hořešovci z Libušína. Po něm je držel Zdislav, jinak Václav Hořešovec, který zde vystavěl „tvrz novou“ a od r. 1523 se z Tuřan také psal.

Na počátku 17. století drželi Tuřany Pětipesští z Chyš a Egerberka a to až do pobělohorských konfiskací. R. 1623 koupil konfiskované Tuřany Jaroslav Bořita z Martinic a připojil je k panství Smečno. Ves, po třicetileté válce úplně zničená, byla znovu vystavěna na příkaz Jiřího Adama, hraběte z Martinic r.1696 a pod panstvím Smečno zůstala již natrvalo.

Spádová ves Byseň je poprvé doložena r. 1316, kdy se tu připomíná Petr z Bysně. Byseňští vladykové drželi zdejší dvůr a část vsi i po dobu husitských bouří. Ve 2. pol. 15. století získali ke svému zboží ves Malíkovice a od té doby se psali Malíkovští z Bysně. R. 1845 postoupil Petr Malíkovský z Bysně svá práva a část statku v Bysni Janu Selnickému z Cítova a jeho manželce Anně z Bysně. Část vsi s dílem pusté tvrze držel v té době majitel Tuřan Zdislav. R. 1588 prodal Jindřich Selmický tvrz Byseň se vsí a dvorem Václavu Pětipesskému z Chyš a Egerberka. Ten r. 1601 přikoupil také Tuřany a od té doby se historie obou vsí odvíjela společně.

Velký rozvoj Tuřan znamenaly nálezy uhlí v blízkém okolí a také vybudování nové karlovarské silnice r. 1815.

Současnost
Obec Tuřany se nachází 3 km západně od královského města Slaný při karlovarské silnici v nadmořské výšce 332 m n. m. V obci je 151 rodinných a bytových domů, ve kterých žije 436 obyvatel. Sousední Byseň se nachází 1 km severně v nadmořské výšce 280 m n. m. V obci je 21 domů, ve kterých žije 43 obyvatel. Katastrální území spojených obcí má rozlohu 457 ha.

Zajímavosti
Chráněnou kulturní památkou je tuřanská dřevěná zvonice vystavěná r. 1717, která by nutně potřebovala opravit.

K sledovaným historickým památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, jmenovaný r. 1352 již jako farní, který byl nedávno restaurován a také milník na hranicích obce ve směru ke Slanému. Vzácnou přírodní památkou je letitý pajasan žláznatý.

V r. 1998 byla obec oceněna Pamětním listem za péči věnovanou místním kulturním památkám a za rozvoj obce. Od počátku r. 1999 vydává obecní úřad ve spolupráci se skupinou Přátel historie Tuřan a okolí (PHTO) vlastní Tuřanský měsíčník.

V obci je mateřská škola, do které dochází 21 dětí a 5-ti třídní základní škola, do které dochází 38 dětí z Tuřan i okolních obcí.

Dále je v obci poštovní úřad, veřejná knihovna, dvě prodejny potravin a jedna restaurace. Kulturně-společenskými akcemi jsou pravidelně pořádané srazy rodáků, tradiční máje, vítání občánků, zájezdy do divadel a pod. V obci působí také oddíl kopané TJ Sokol Tuřany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecturanyuslaneho.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA