Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brandýsek

Historie
Obec Brandýsek vznikla sloučením dvou původních obcí: Brandýska a Olšan. V Hájkově kronice je Brandýsek zmiňován již v r. 975. V Zemských knihách jsou nejstarší zápisy o Olšanech v r. 1316, o Brandýsku v r. 1345.

Nejčastější varianta vzniku jména Brandýsek je odvozena od německého původu – Brandeisel, tedy menší, než Brandejs. Sloveso brennen značí hořeti, spalovati, vyžehovati les. Brand znamená požár. Tedy možné svědectví o vypálení lesa, na jehož místě nejspíš němečtí kolonisté založili osadu.

Olšany mají svůj název od olší, patrně před vznikem osady zde rostl olšový porost. Pro Brandýsek krom zemědělství byla důležitá jeho poloha při hojně využívané cestě mezi Prahou a Slaným. Obě vesnice po celá staletí měla jen několik desítek obyvatel, během třicetileté války obě vsi „pustly“.

Opravdový rozmach přišel až s objevem uhlí a jeho těžbou. V pol. 19. století se zde hloubí důl Michael a přímo v jeho blízkosti vyrůstá osada pro ubytování horníků a jejich rodin.

Krom dolu Michael přímo v katastru obce je pro růst obyvatelstva důležitá blízká přítomnost dalších dolů: Ludmila, Witek, později Ferdinand a Theodor. Zástavbou vzniká územní spojení jak mezi hornickou osadou a samotným Brandýskem, tak i mezi Brandýskem a Olšany.

Nejlidnatější je Brandýsek kolem r. 1930, kdy čítá 2 700 obyvatel.

Dne 9. května 1945 zde bylo krvavě potlačeno povstání místních obyvatel proti německým okupantům, ve stejný den zde došlo „Na rovinách“ k bitvě mezi Rudou armádou a ustupujícími Němci.

Z nejslavnějších obyvatel minulosti naší obce jmenujme např. prof. Aloise Dryáka (architekta, autora např. budovy kladenského gymnasia), prof. Františka Walda (chemika, vysokoškolského pedagoga, publicisty), Josefa Hášu (violoncellistu, sólového hráče ve Vídni), Václava Kokšteina (fotbalového internacionála v letech 1951-1952), sochaře a medailera Františka Davida (autora mnoha námi používaných mincí).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brandysek.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA