Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zvoleněves

Historie
První zmínka o Zvoleněvsi pochází z roku 1318. V té době patřila obec pravděpodobně vladyku Zvolenovi, od něhož se také odvozuje její název. Druhou hypotézou o vzniku názvu obce je teorie o tom, že Václav IV. dal rybáři Janu Krundlovi za to, že ho vysvobodil z vězení darem jednu ves. Protože si Krundl mohl zvolit mezi několika obcemi a vybral si tuto, byla nazvána Zvolená ves, později Zvoleněves.

Důkazů o tom, že na území Zvoleněvsi a v jejím okolí bylo pravěké osídlení, je mnoho. V místech, kde se říká "na Bechově" byly nalezeny nádoby, střepy a dokonce i hromadný hrob, ve kterém byly uloženy 4 dětské lebky a jedna lebka dospělé osoby. V místech, kde se říká "k Žižicům", byly vykopány dvě kostry skrčenců a dokonce i kamenné rádlo. V tzv. "Babím dole" byla roku 1893 objevena kostra skrčence s několika nádobami a dokonce i bronzovým mečem, který byl rozlámaný na tři kusy. V celém okolí bylo nalezeno množství lebek, zlaté a bronzové náušnice, náramky, jehlice, dýka, šidlo, jantarové korále a několik koster zvířat.

Byl zde nalezen i mořský korál, který, vedle nalezeného jantaru, jasně dokazuje, že pravěcí obyvatelé byli v těchto místech ve styku s mořem. Z pravěku se zvolna přesuneme o pár desítek tisíc let - do doby "nedávno" minulé v porovnání se starověkem.

Jako každé panství, i Zvoleněves měla své pány. Majitelů Zvoleněvsi, o kterých jsou dochované záznamy, je mnoho. Mezi nejznámější patří již zmiňovaný vladyka Zvolen, dále jsou to například rytíř Jan z Benšova, Bořita z Martinic, Jindřich Zejdlic ze Šenfeldu, rytíř Müllner z Mühlhausenu a v roce 1824 patřila obec samotnému toskánskému velkovévodovi Leopoldu II. Po smrti Marie Louisy (Napoleonovy vdovy) připadlo zvoleněvské panství císaři Františku Josefovi I., který jej dal k celoživotnímu užívání svému předchůdci, cisaři Ferdinandu V. 

Sídlem prapůvodních majitelů panství byla tvrz, ale její polohu dnes určíme jen steží. Předpokládá se, že se nacházela pravděpodobně v místech, kde stojí dnešní zámek. Tento zámek byl vystavěn v šestnáctém století, ale během třicetileté války byl i s obcí zcela vypálen. Roku 1675 byl na jeho místě vystavěn nový zámek, který zde ve značně zchátralém stavu stojí dodnes. K zámku náležel i hospodářský dvůr, z něhož se spravovalo celé panství Zvoleněvské. Zrušením roboty r. 1848 došlo k postupnému útlumu činnosti panství, které bylo roku 1918 zrušeno úplně. Dále byl v obci již jen statek, který je dnes stejně jako zámek v havarijním stavu. Jelikož se ale jedná o soukromý majetek, který je podle Ústavy ČR nedotknutelný, zastupitelstvo obce nemá sebemenší šanci této situaci zabránit, či jí jen částečně eliminovat. Nezbývá, než smutně přihlížet...

Již roku 1352 byl nad dnešním zámkem na vrchu u hřbitova vystavěn kostel, který byl zasvěcen biskupu sv. Martinovi. Po staletí se kostel neměnil, jen za třicetileté války zřejmě značně utrpěl. Dnešní kostel je po rekonstrukci fasády a výměně oken, která byla velmi nákladná. Dlužno podotknout, ža nasvícený a opravený kostel na vrchu nad údolím vypadá velmi působivě. Ke kostelu patřila i fara, která je dnes, stejně jako zámek, v soukromém vlastnictví, ale narozdíl od zámku prošla v minulých letech rekonstrukcí.

K rozkvětu Zvoleněvsi přispělo i zřízení cukrovaru roku 1859. Místní kronikář František Kolář o tom napsal toto: "Léta Páně 1858 za vlády císaře Františka Josefa I. ráčilo Jeho Veličenstvo císař Ferdinand V., majitel panství zvoleněcského, z nejmilostivějšího ohledu na příznivý vliv výroby cukru řepného na výnosy půdy a výdělek obyvatelstva naříditi, aby na tomto panství cukrovar vystavěn byl, který by ročně až 200 000centů řepy zpracovati mohl". Stavba cukrovaru byla svěřena Bedřichu Wassmundtovi (celkové vedení), Josefu Kudlaczkovi (zednické práce), Janu Mužikovi (tesařské práce), Františku Štěrbovi (pokrývačské práce), Ignáci Fišerovi (zámečnické práce) a Bedřichu Höckrovi (truhlářské práce). V pozdějších letech byl cukrovar stále rozšiřován a modernizován.

V roce 1922 (12. dubna) však došlo k rozsáhlému požáru, kterému podlehl téměř celý podnik. Ihned po požáru se uvažovalo o stavbě nového cukrovaru, ovšem na jiném místě (v úvahu přicházely zvláště Mikovice). Značným úsilím místního zastupitelstva se však podařilo prosadit stavbu nového cukrovaru na původním místě - ve Zvoleněvsi. Bohužel, ani zvoleněvesský cukrovar neodolal konkurenci levného cukru ze zahraničí, a tak byl v únoru roku 2001 rozhodnutím Pražské cukerní společnosti zrušen a jeho zařízení zlikvidováno. Skončil tak poslední funkční cukrovar na západ od Vltavy a v celé České republice tak zůstaly jen tři funkční cukrovary. I v minulosti se ve Zvoleněvsi dařilo kultuře.

V roce 1886 byl založen spolek vojenských veteránů, který se po dvojím úředním odmítnutí proměnil na podpůrný spolek Havlíček. Sbor dobrovolných hasičů zde byl založen roku 1889, ač už předtím měli v cukrovaru svůj soukromý hasičský sbor. Spolek Sokol byl založen roku 1896. Roku 1924 byl v naší obci založen spolek divadelních ochotníků "Rozkvět". Pod hlavičkou TJ Sokol tento ochotnický spolek funguje dodnes. 

Po roce 1948 došlo v obci k velkému úpadku. Byl vytvořen státní statek, do něhož byli násilně sdruženi živnostníci a rolníci z naší obce. V každém násilném sdružení chybí motivace a to se projevilo i na hospodářském výsledku. K oživení došlo až po revoluci v roce 1989. Byl zde znovu vytvořen soukromý sektor, došlo k různým opravám, úpravám a renovacím staveb, které byly za minulého režimu značně zanedbávány. Přesto se však řadu budov již zachránit nepodařilo...

Současnost
Ve středočeském kraji na severu Kladenského okresu se nachází víska, která je již od pradávna známá pod jménem Zvoleněves. Obec se nachází v údolí asi 25 km dlouhého Knovízského (Svatojiřského) potoka, který pramení u Libušína. Dno potočního údolí se nalézá v prostoru obce asi 200 m n. m.

Zvoleněves vždy bývala obcí přirozeně spádovou, později střediskovou. V minulosti žilo v naší obci až 1 300 obyvatel. Mnozí z nich se v dobách socialismu, kdy život ve městě byl nepoměrně snazší než na venkově, z obce odstěhovali. Mnozí "starousedlíci" zemřeli. Volné domy po nich obsadili chalupáři většinou z Prahy, anebo potomci bývalých občanů. Tento úkaz hodnotí místní zastupitelstvo ve většině případů kladně, protože noví majitelé se o své domy starají a tím napomáhají k zlepšení celkového obrazu naší obce. Dnes má obec asi 850 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zvoleneves.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA