Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koleč

Historie
Obec Koleč se skládá ze tří částí - Koleč, Mozolín a Týnec. Nejmladší je část Mozolín, o které jsou zprávy až z 18. století jako o součásti panství Koleč. Obyvatelé Mozolína se v polovině 19. století živili především prací v uhelných dolech a díky těžké mozolnaté práci byla tato část nazvána. Z výše uvedených tří částí obce Koleč jsou nejstarší zprávy v písemných historických pramenech o Týnci.

Zmínka o něm je činěna v latinsky psané tzv. zakládací listině kolegiátní kapituly a baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, obsahem se hlásící do období okolo roku 1088 - "Vratislav král, kostelu vyšehradskému daroval půdu v Týnci". Listina není pravá, ale jde o falzum z 12. století.

Jméno "Týnec" znamená malý "Týn". V Čechách bylo poměrně rozšířené a dávano bylo vsím, které vznikaly v 10. až 11. století obvykle na pozemcích klášterů a církevních institucí. Týn znamenalo místo "otýněné", to je "opevněné" plotem z planěk, primitivní hradbou z kůlů, či srubů, ale bez příkopů.K majetku vyšehradské kapituly patřila také ves Koleč, poprvé připomínána v nedatované listině, historicky zařazované do let 1125 - 1140 - "Holecs, villa ecclesiae Wissegradensis".

Koleč a Týnec sdílely společné osudy jako majetek vyšehradské kapituly až do husitských válek. Je však zřejmé, že kapitula nevlastnila celou ves Koleč, protože na začátku 14. století se zde připomínají vladykové z Kolče neznámého erbu, zřejmě vlastníci poplužního dvora. Poslední vladyka Černín z Kolče zemřel někdy před rokem 1417 (v tomto roce se připomíná jako zemřelý). Poté se zde střídali vlastníci z řad drobné šlechty v rychlém sledu. Zdejší církevní majetek byl za husitských válek sekularizován a císař Zikmund jej dal do zástavy Václavovi Cardovi z Petrovic. Užovatelem statku byl tedy šlechtic, ale nominálně patřil stále vyšehradské kapitule, která se po husitských válkách o svůj historický majetek přihlásila. Ještě v roce 1475 je Koleč spolu se Stativnicemi (Statenice) a dalšími vesnicemi majetkem vyšehradských kanovníků.

V uvedeném roce dědil statky po Václavovi Cardovi z petrovic Sezima z Ústí, ženatý s Kateřinou Cardovou. Jejich syn Jan Sezima z Ústí získal celý statek Koleč do dědičného držení a v roce 1594 jej prodal majiteli Libochoviček Vojtěchovi Pětipeskému z Chýš. Jeden z jeho synů Jan Albrecht se usadil na Kolči a postavil zde tvrz. Po té, co zdědil Libochovičky, připadla Koleč k tomuto statku. Po smrti Jana Albrechta v roce 1614 koupila zadlužený statek Eva ze Slavkova, manželka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který, jako účastník stavovského povstání v letech 1618 - 1620, byl popraven 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

V roce 1618 koupil Koleč s Týncem Jan Benjamin Služský z Chlumu. Ten se také aktivně účastnil stavovského povstání a byl odsuzen konfiskační komisí, která ho odsoudila ke ztrátě třetiny majetku. Ze zápisu konfiskační komise ze dne 29. října 1622 je znám rozsah panství Koleč - tvrz a ves Koleč s dvorem poplužním a ves Týnec s vinicí a lisem, mlýnem, rybníky, potoky, háji a vším příslušenstvím. Služský nakonec přišel o všechno, protože v požadovaném termínu nepřestoupil na katolickou víru.

Jeho majetek koupil sekretář české královské komory Jan Rašper. Ten si však Koleč neponechal a v dalších letech se tu vystřídalo několik majitelů - Vriesové (1630), Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic (+ 1686), vnuk popraveného Kaplíře, Jan Adam hrabě Hrzán z Harrasova (1671), František Bernard Paradys de Lasaga (1698). V letech 1701 - 1702 získali Koleč Ubelliové. Předkové této rodiny pocházejí z Itálie (Obelli). V Praze se na konci 17. století usadil fortifikační architekt Ignác Ubelli. Jeho syny Daniela a Ignáce povýšil císař Leopold I. do dědického rytířského stavu Království českého s přídomkem ze Siegburgu. Jejich potomci drželi Koleč až do počátku 19. století, kdy ji vyženil Antonín Bohuš z Otěšic jako manžel Marie Barbory Ubelliové. Bohušové z Otěšic zde byli vrchností až do konce patrimoniální správy, kterou v roce 1850 nahradila správa státní.

Památky

Zámek
Trojkřídlý zámek v Kolči s klacisistní kaplí Nejsvětější Trojice stojí na jihozápadním okraji obce. Patrové budovy zámeckých křídel spolu s kaplí vymezují prostor obdélníkového nádvoří, na které původně bezprostředně navazovaly sousední budovy hospodářského dvora s pivovarem. Paralelní menší dvůr patrně s pivovarem sousedil ještě se západním zámeckým křídlem.

V jižním sousedství zámku se rozprostírala ještě malá okrasná zahrada, s osově orientovanou branou a altánkem. Drobné šlechtické sídlo v Kolči tvořilo pozoruhodný celek, v němž byly úzce provázány obytná a reprezentativní funkce s výrobní funkcí tvořenou hospodářskými budovami s nutným zázemím a polnostmi.

Součástí areálu nemovité kulturní památky je zámek s kaplí, torzem kamenného sousoší sv. Anny s Paní Marií, zvonicí, nádvořím a zahradou. Areál hospodářského dvora se sýpkou, chlévy a pivovarem nebyl prohlášen za kulturní památku a stojí vně hranic areálu prohlášené památky. Budovy zámku byly až do roku 1991 užívány nejprve místním státním statkem a posléze družstvem JIVEP.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.kolec.cz/

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA