Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlonice

Stručná historie Zlonic
Zlonicko bylo osídleno už v době předhistorické. Ves Zlonice s kostelem a tvrzí je doložena v roce 1318. Na rozvoji zemědělské obce měly velký podíl dva rody: Valkounové (1544 - 1707) a Kinských (od r. 1721).

Rod Valkounů:
Erb je shodný s erbem někdejších pánů Zlonic - Žerotínů, s kterými byli spřízněni. Bohuchval Valkoun z Adlaru nechal přestavět tvrz Štáf (Stauf - staroněmecky skála) počátkem 17. stol. na renesanční zámek (na nádvoří je jejich rodový znak), obnovil faru a školu, postavil špitál pro chudé. Díky poslednímu členu rodu byla ves Zlonice roku 1705 povýšena na městečko se všemi příslušnými právy.

Rod Kinských:
Toto období přineslo hospodářský a kulturní rozkvět: vznik několika továren, které využívaly železniční křižovatky, v letech 1727 - 1744 přebudování chrámu Nanebevzetí Panny Marie, roku 1745 postavení nového špitálu pro chudé (č. p. 20, nad vchodem je rodový znak Kinských), podle plánů K. I. Dientzehofera byla v letech 1750 až 1753 postavena fara.

Současnost
K obci Zlonice jsou přidruženy Břešťany, Lisovice, Tmáň a Vyšínek.
V roce 1988 bylo historické jádro Zlonic vyhlášeno za ochranné památkové pásmo.
V roce 2005 obec oslavila 300. výročí povýšení na městečko.

Vedení obce se podařilo vyřešit dlouholeté problémy: přivaděč vody a čističku, plynofikaci, přístavbu základní školy, nové byty v nástavbě zdravotního střediska i částečnou opravu fasády barokní fary. Fungují soukromé obchody i obchodní dům, Dům pečovatelské služby i soukromí lékaři, pošta. V obci je také mateřská školka. Velké továrny a Státní statek částečně nahradili soukromí zemědělci, živnostníci a menší soukromé firmy (SPEED PRESS - reklamní předměty, f. Libovický - výroba nábytku, AGRO - sklad a rozvoz hnojiv, ANIMO - výroba vepřového masa).

Návštěvníkům obce doporučujeme prohlídku Památníku Antonína Dvořáka (část sbírek je věnována také místnímu rodákovi Eduardu Ingrišovi), návštěvu Železničního muzea i udržovaného Židovského hřbitova.

Památky

Zlonice – areál kostela Nanebevzetí Panny Marie. Významný barokní kostel (F. M. Kaňka) dokončen r. 1744, novobarokně upraven (F. Ohmann).

Fara č. p. 47 – hodnotná barokní stavba (návrh K. I. Dientzehofer). Stavba provedena v letech 1750 – 1753).

Památník Antonína Dvořáka č. p. 20
Bývalý špitál vystavěn r. 1745. Hodnotná barokní stavba.

Boží muka (náměstí)
- socha sv. Jana Nepomuckého (u mostu na náměstí)
- socha sv. Onufria (jihovýchodně od obce v polích)
- křížek (v Pejšově ulici)
- bývalý dům panského zahradníka č. p. 91 (u mlýna).
- areál židovského hřbitova (při silnici Zlonice – Beřovice)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zlonice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA