Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebichovice

Historie
Obec Třebichovice, v minulosti psána Střebichovice leží na úpatí Vinařické horky při potůčku Svatojirském. Vykopávky prováděné v 70. letech 19. století potvrdily pravěké osídlení zdejšího území.
První dochované písemné zmínky o obci Třebichovice máme z počátku 14. století.

Roku 1324 prodal Vítek ze Smečna dědiny své v Třebichovicích kapitule Pražské. K roku 1454 jsou to Slánští, kteří „ stupují „  králi ( nějaké platy ) ve vsi Třebichovicích ( psáno Rzebichwicích ) a k roku 1465 se uvádí majetek na vsi v Kladně a Třebichovicích.

Že se církev o zabavené majetky brala ještě dlouhá léta potvrzuje seznam z roku 1545, kde se jako kapitulní zboží v cizím držení uvádějí mimo jiné i Třebichovice. Tato doložená zboží byla pak údajně s velkými prodlevami, z příkazu krále, novými držiteli kapitule vyplacena.

K roku 1423 Václav z Kladna držel tvrz v Kladně a mimo jiných statků také hlas podací a díl vsi Třebichovic. Celý tento statek po něm zdědila jeho dcera Kateřina a možná jej po nějaký čas (kolem roku 1454) i Vlkoun z Adiaru. Roku 1464 daroval král Jiří „ odůmrť „ po zemřelé Kateřině a Jindřichovi z Kolovrat a z Buštěvsi (pozdější Buštěhrad) také panství Kornhaus – Mšec, ke kterému byly později Třebichovice respektive jeho část připojena.

Na Mšeci vystřídal Kolovraty v krátkém období let 1536 – 1538 Václav Budovec z Budova a po něm držel Mšecké zboží opět Kolovrat Dětřich. Dětřich Bezdružický z Kolovrat prodal někdy kolem roku 1540 „ v Třebichovicích plat bez panství „ a jiné statky Volfovi z Martinic, který zemřel roku 1547. Dědicem panství se stal Dětřichův synovec Ludvík Bezdužický z Kolovrat, který získal mimo zámek Kornnauz s dvorem a městečkem také řadu vsí včetně Třebichovic. Pro různé „ rady „ na zděděném statku byl Ludvík nucen některé dědiny prodávat. Jednou z nich byla zřejmě i zbývající část vsi Třebichovice. Novým majitelem této části Třebichovic se pravděpodobně stal úřad nejvyššího purkrabí v jehož čele stál Vilém z Rožumberka. Jinou část Třebichovic (zřejmě paninský mlýn  držel již  roku 1523 smečenský Hynek Bořita z Martinic. Při dělení dědictví po něm v roce 1536 připadlo toto zboží v Třebichovicích Janovi Bořitovi z Martinic. Ustanovením zemského sněmu v roce 1579 byla ves Třebichovice prodána Ludmile z Martinic, vdově po Jiřím Žďárském ze Žďáru. Od této zdědil ves pan Jiří Bořita z Martinic.

Do počátku minulého století byly sloučeny obce Třebichovice s obcí Hrdlív v jednu obec s názvem Střebichovice. Počátkem minulého století zemský výbor království českého povolil, aby místní obec Střebichovice- Hrdlív rozloučena byla na dvě samostatné obce.

Typické stavby staročeské se nezachovaly. Vše je z doby novější. Ve středu obce Třebichovice byla postavena kaplička, kdy ale není známo. Do světové války se v kapličce zvonilo, pak byl zvon rekvirován a od té doby se nezvoní.

Na domech č. p. 11, 1, a 3 býval nad vraty výklenek, kde bývaly sošky Jana Nepomuckého. Dům č. p. 1 byl statek pana Valenty, dům č. p. 11 statek pana Krupky a dům č. p. 3 býval statek pana Kratochvíla, který stával v místech dnešní samoobluhy.

Dům s č. p. 30, patřil na počátku minulého století Leopoldu a Hermíně Steinovým. Jednalo se o židovskou rodinu, která v tomto domě bydlela, ale zejména provozovala „obchodní dům".

Dne 11. srpna 1930 dostala rodina povolení ke zřízení stabilní benzínové čerpací stanice systému Rapid, jenž stála před jejich obchodním domem.

U silnice z Třebichovic do Sak proti mlýnu pana Hušáka č.p. 16 stála mohyla. Při stavbě silnice byla tato boží muka posunuta o několik metrů stranou. Nese v češtině nápis: Léta 1694 dal postavit tento sloup Jan Sobinski  ke cti a chvále Pána Boha.

Směrem ke Smečnu stojí budova, která byla vystavěna jako škola. 17. května 1905 byl položen základní kámen a dne 24. srpna 1905 byla kolaudační komisí c. k. školní radou ve Slaném způsobilou k užívání uznána. Dnes v této budově má sídlo Obecní úřad.

Středem obce byla vybudována silnice od Slaného do Kladna v roce 1891. Další okresní silnice směrem ke Kralupům přes Saky byla postavena v roce 1933 a ke Smečnu v roce 1934.

Současnost
V obci Třebichovice žilo k lednu 2006 celkem 545 občanů, obec má celkem 182 čísel popisných. Občané zde mají k dispozici samoobsluhu Jednoty Kladno a pohostinství . Na velkém sále místního pohostinství se pravidelně pořádají zábavy pro dospělé, Mikulášská nadílka pro děti a dětský karneval. Tradicí se stal také Jarní ples a Dětský den, který každoročně pořádá OÚ v Třebichovicích.

Dále se v obci  pravidelně koná  pálení čarodějnic, porážení Májky , Pouť a s tím spojené zábavy, Posvícení a následně Pěkná hodinka v místním pohostinství. Na malém salonku na Obecním úřadě se pravidelně scházejí místní důchodci, jak při muzice, tak  jenom si popovídat při dobrém občerstvení. Až do června 2005 bylo v obecních prostorách v provozu kadeřnictví a do prosince 2005
i mandl.

Jednou týdně do obce dojíždí Mudr. Malcová z Kladna, která má v prostorách Obecního úřadu lékařskou ordinaci. Škola ani školka v obci není, většina dětí dojíždí smluvním autobusem do sousedního města Smečna. Některé děti také dojíždějí do ZŠ do Libušína, Vinařic, Slaného nebo do Kladna.

Své služby nabízí i místní podnikatelé : pan Žalud, který prodává a opravuje pneumatiky a pan Pešek, který má přímo na návsi autoopravnu.

V roce 1996 se dokončil v obci obecní vodovod, zavedly se telefony a v listopadu téhož roku se započalo s plynofikací, která byla dokončena v roce 1997. Nyní se pracuje na kanalizaci, projekt je již vypracován.

V obci Třebichovice bydlí se svojí rodinou známý televizní scénárista Ivo Pelant, který je autorem scénářů k televizním seriálům Třetí patro, O zvířatech a lidech, Ranč u zelené sedmy a jiných.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.trebichovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA