Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Běloky

Historie
Původ jména Běloky je nejasný. Podle mnohých pramenů (2) vzniklo jméno "Běloky" ze slova "běloocí" - což by  označovalo nemoc původních obyvatel vsi. Jiná teorie mluví o jménu vlastníka vsi, mohlo by spíš jít o význam "Běl - loky" - Bílé luky, louky.

První zmínka o vsi Bělokách je již z roku 1257 V Bělokách držel prebendu v letech 1367-85 Přibyslav, arcijáhen horšovský, jako kanovník pražské kapituly.  Roku 1371 v den sv. Martina pronajal Přibyslav dvůr v Bělokách  Řehoři, který sídlil na Starém Městě pražském, a to s poli, lukami a s úhorem holým dvou sedláků. 25. prosince roku 1420 obdržel oltářník u sv. Ducha v Praze Petr z Libochovic polovinu vsi Běloky s mlýnem kostela pražského a se vsí Lidicemi sv. Anny. V listině krále Jiřího Poděbradského z roku 1467 je připomínán bělocký mlýn (Netrefovský). Povinnost vykrmiti vepře ročně pro buštěhradskou vrchnost měl právě mlýn v Bělokách č. p. 23. Tak se uvádí v souvislosti s mlynáři Netrefovými. Později se uvádí povinnosti vrchnosti vydržovat chrta.

V listinách českého krále Vladislava Jagellonského ze dne 29. srpna 1499 a z 30. ledna 1500 se svoluje, aby místokomorník Jeroným ze Skuhrova a Václav Hyndrát z Habrova, místopísař desk zemských Království českého, mimo jiné si vyplatili ves Běloky, mlýn a dvory kmetčí, což vše do té doby držela zápisem krále Jiřího po 150 kopách grošů Kateřina z Pakoměřic, manželka Jindřicha Hostivického. Jeroným ze Skuhrova, tehdy zámožný muž, po jistou dobu držel zástavou ves Kněžívku (Kněží vísku) Strahovského kláštera, ale ves Běloky ještě téhož roku 1500 s dvěma tamními mlýny daroval klášteru dominikánskému u sv. Anny pod Petřínem v Praze.

V 15. století se připomínají v Bělokách dva mlýny, a to č. p. 16 a č. p. 23. Roku 1654 se na panství středokluckém připomíná mlynář Cikhart nad Běloky (zřejmě na č. p. 23) se dvěma většími kusy špatné půdy.

Z církevních statistik můžeme ještě doplnit, že roku 1677 bylo v jedné části Bělok, spadající k faře v Hostouni, 11 duší schopných svatého přijímání. V jiné části Bělok, která patřila k faře v Lidicích, bylo ve stejném roce těchto duší 45 a roku 1700, za faráře Jana Františka Hausschildta už  75 duší.

Kaple sv. Floriána byla postavena roku 1838 na náklad obecních důchodů a 18. listopadu toho roku byla posvěcena lidickým farářem Janem Bezděkou, slánským vikářem. Sloup s polopostavou Krista s beránkem pochází z 1. poloviny 19. století.

Současnost
Již dva roky je naše obec členem MIKROREGIONU Praha-západ (Středokluky a okolí). Členy tohoto sdružení jsou obce Středokluky, Kněževes, Tuchoměřice, Čičovice, Dobrovíz a Běloky.  Naše obec byla vždy samostatná, ale těsně před rokem 1989 byla přičleněna k obci Hostouň u Prahy. Svoji plnou samostatnost získala opět v roce 1989 a od té doby její správu provádí obecní zastupitelstvo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.beloky.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA