Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hořešovice

Historie

Keltské období
Při stavbě okresní silnice mezi Malými a Velkými Hořešovicemi v zahradě čp. 27 se našel v hloubce 1,6 metru kostrový hrob "bohaté" ženy ze 4. - 3. století. Nálezy odtud a z dalšího místa v areálu obce se nacházejí v muzeu ve Slaném a v Národním muzeu v Praze.

Několik málo stovek metrů severozápadně od obce se ve 2. - 3. století rozkládalo sídliště, z něhož nálezy - včetně zlomků švartny z výroby náramků - uskladňují ve slánském a Národním muzeu.
 
Římské období 
V letech 1989-90 prozkoumal V. Moucha při záchranném výzkumu část sídliště ze starší doby římské, které se rozkládá na jihovýchodním svahu spadajícím k Bílichovskému potoku. Na lokalitě bylo zjištěno několik zahloubených chat, jámy a kůlové jamky. Vedle zlomků keramiky zaujmou zvláště dvě římské bronzové nádoby.

Není jisté, zda na různých místech, nebo pouze na poli poblíž domu č. 78 byly od 20. let 20. století ničeny kostrové hroby z doby stěhování národů. Z milodarů se dochovaly jen čtyři hliněné nádoby, které náležejí do časného stupně tohoto období.

Dalším dokladem lidského působení na území dnešní obce Hořešovice, je zlatá mince římského císaře Valeriána I., kterou zde zřejmě ztratili římští vojáci někdy v letech 364 - 375 našeho letopočtu.
 
Středověk a novověk
První písemná zmínka o Hořešovicích pochází z roku 1227, kdy odtud pobíral desátek klášter sv. Jiří v Praze. V roce 1249 se podle Hořešovic jmenoval Heřman z Hořešovic. Dále známe jména šesti místních vladyků: Bušek, Heřman, Přibyslav, Štěpán, Jiřík a Zdislav. Z roku 1352 pochází první zpráva o Hořešovické faře: tehdy odvedla papežský desátek 18 grošů.

Obec často měnila své držitele. Roku 1547 ji mělo v držení město Slaný, načež o ni přišlo konfiskací. Poté ji koupil Jan Bořita z Martinic.

V roce 1700 bylo v Hořešovicích 136 a v Hořešovičkách 152 "duší schopných svatého přijímání". Na konci devatenáctého století patřily Hořešovice pod panství Mšec (takže Schwarzemberkům) a Hořešovičky k panství Zlonice (Kinští).

Památky

Gotický kostel sv. Petra a Pavla
Kostel pochází ze 14. století. Roku 1717 byl částečně upraven v barokním stylu.  Vybavení uvnitř, v současnosti téměř žádné, pouze dřevěné řezby. V loňském roce dostal kostel novou střechu.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Tuto pískovcovou sochu najdete na návsi. Pochází z roku 1863.

Zvonice
Pozdně gotická zvonice, patrně z 16. století, čtyřboké stupňovité hmoty na obdélném půdoryse, s dlátkovou střechou, završenou dvěma hroty. Konstrukce vzpěradlová, bedněné patro na sloupkách, plášť opřen o obvodovou zídku. Stojí  severozápadně od průčelí kostela. Opravena v 80. letech 20. století. Zvony: 1502 - 1788, 1511.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA