Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zichovec

Historie
Pokud známo z ústního podání byl Zichovec samota o čtyřech rolnických usedlostech. Tyto usedlosti byli: Nynější popisná čísla: 1., 6., 9.a10.Na pozemcích čísla 1. vznikla během času ještě čísla: 2., 7., 11., 21, 25 a 26. Děd nynějšího majitele rolnické usedlosti číslo.1. Josefa Krahulíka, jmenoval se Jiří Krahulík, a byl ještě za časů roboty, tj. před rokem 1848 rychtářem, tenkráte již místní obce Zichovce. Předek tohoto byl zároveň majitelem formanské hospody při tehdejší „císařské“, nyní státní silnice u Panenské Týnice zvané: „Dolejší hospoda“
(Viz sebrané spisy Václava Beneše Třebízského, „Krahulík Zichovák“) Říká se tedy v čísle 1. „stále u Krahulíků“.

Statek, nynější číslo 10 nazýval se „u Zahradníků “. Na pozemcích tohoto statku postaveny čísla 22, kde se říkalo „u Pepíků“ a číslo 23 „ u Zahradníčků“. „U Pepíků“ bydlel jeden a „u Zahradníčků“ druhý syn z tohoto statku. Na pozemku tohoto statku v sadě stojí nejstarší strom v obci, přes 200 roků stará hrušeň, „Vosiperna“. Statek tento koupil František Husínk z Hřešic, zvaný „Vinař“ za 6000 šajnů. Od té doby přešel do rukou Karla Stříbrského a po jeho smrti převzal opět statek rolník Vilém Husník.

Usedlost číslo 9 bývala majetkem jakéhos Podaného na pozemku jejím postaveno později čís.16. Více není o této usedlosti známo, nežli že děd nynějšího majitele zakoupil jí od Podaného a jest nyní v majetku Kučerů. Rod tento pochází ze Třebíze.

Tam, kde stojí dnes číslo 6 a 27 byl dříve zemanský statek řečený: „U Zemanů“ Statek tento se rozpadl pozemky rozkoupeny a vznikla z něj následující čísla.: Číslo 6, 18, 13, 27, 28, 30 a 31. Dále je známo o tomto zemanském statku, že majitelem byl Čermák Jan, který v neúrodném roce vypůjčil si od žida, neznámo kterého,10 strychů ovsa. Byl ale postižen opět neúrodou musel platit 50 % úroků tak, že za několik roků žid jej o tento statek, měřící 84 strychů připravil.

Později koupil M. Dr. Šerma z Týnce Panenského. Tento, také žid, založil nynější rybník, odprodal mnoho polí a postavil vodní mlýn tam, kde stojí nyní číslo 6. Po vystřídání několika majitelů za posledního mlynáře Václava Laskota, mlýn vyhořel a mlynář sebral vysoké pojistné, nestavěl, ale prodal spáleniště i s pozemky, kterých již bylo málo, odjel si hledat štěstí do Ameriky. Tak přešel spálený mlýn do vlastnictví Karla Richtra, který postavil budovu a zřídil hospodářství, pak hostinec a kupectví roku 1895.

V ústním podání udržuje se také pověst, že na pozemcích severozápadně od obce zvaných v Pochválově stávala kdysi osada, zvaná Pochválov. Nasvědčují tomu vykopávky zbytků zdí při zakládání chmelnic na pozemcích obecních a rolníka Josefa Krahulíka. Také na pozemku malorolníka Čeňka Nováka ze Samotína nalezeny zbytky bývalé osady. Chmelnice však již jsou všechny zrušeny, a to proto, že ve světové válce následkem velké bídy každý raději zasel obilí, aby měl co jísti. Válka světová, která trvala od roku 1914 až 1918 zničila tedy v naší obci chmelařství a po válce se nikdo pro velkou drahotu neodhodlal chmel znovu pěstovati. Proto zde také není ani jedna chmelnice.

Katastr obce Zichovce měl také lesní revír zvaný: „Revír Zichovec". Myslivna tohoto revíru stávala na pozemku zvaném „Kocanda". Revír tento ale není již v katastru Zichoveckém, nýbrž byl přepsán do katastru obce Žerotína, což se stalo dřívější netečností obecního úřadu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://zichovec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA