Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledce

Obec Ledce a k ní patřící Šternberk se rozkládají v mírné kotlině. Blízké lesy tvořící velikou podkovu za strany jižní přes západ až na severní stranu, dodávají obci romantičnosti. Na východě se rozestupuje tato kotlina do široké nížiny slánské. Obec je součástí přírodního parku Džbán, který byl vyhlášen v roce 1994 a jeho rozloha činí 416 km2.

Historie
Prehistorické osídlení lokality dnešní obce dosvědčují nálezy koster skrčených v hrobech  obložených kameny s nádobkami, kamenným dlátem a jantarovými korály. Z bronzu zde bylo nalezeno dláto, náramky, „unětická jehlice“, další jehlice a tři svitky zlata.

Obec se poprvé skutečně připomíná v roce 1400, kdy ji držel Prokop z Ledců. Potom se zde střídala řada majitelů a od druhé poloviny 15. století patřila Martinicům ze Smečna. Název obce pravděpodobně vznikl zdrobnělinou nebo zmenšením slova lado nebo lada, nebo-li pustá, nezoraná země – malá lada.

Ves byla mezi svrchnost rozdělena v polovině 15. století tím, že polovina byla získána rodem Martiniců ze Smečna a druhá polovina své majitele často měnila. Po roce 1524 již patřily Ledce Martinicům celé. Tvrz od 2. poloviny 15. století chátrala a posléze úplně zanikla. Byla chráněna rybníkem a vodním příkopem napájeným z potoka. Tvrz stávala mezi Ledcemi a osadou Šternberk v místě zvaném Dvořiště. Při panství Smečno zůstaly Ledce již nastálo.

Památky

Kaple sv. Jana Křtitele na návsi je z roku 1782 a byla rozšířena a pseudorománsky upravena roku 1866.  K zajímavostem patří dům č. p. 3 zdobený kamennou deskou s reliéfem „Kladení Krista do hrobu“ z 16. století a dům  č. p. 24 - barokní dům nověji obnovený se zachovalým barokním štítem na obytné budově a barokní bránou.

Šternberk – Bílý Újezd (Újezdec)
- patří k obci od pradávna. Ve druhé polovině 18. století pojmenoval hrabě z Martinic k poctě své manželky, rodem Šternberkové, její zamilované letní sídlo jménem Šternberk. V té době zde stával jen zámeček, poplužní dvůr a mlýn, poblíž pramene.

Přírodní zajímavosti
Léčivá moc vody ve Šternberku byla již dávno známa, ale teprve v září roku 1800 dala hraběnka Marie Anna  Clam – Martiniců prozkoumat šternberské prameny. Když se potvrdila léčivost vody, byly postaveny lázně. V r. 1845 poctil svoji návštěvou lázně Josef Jungmann a v r. 1856 Karel Havlíček Borovský, který se ubytoval ve vile Dr. Jireše, dnes v majetku Dr. Janoty. Na památku národního bojovníka je na vile pamětní deska a uvnitř pokoj upravený jako za jeho pobytu. S pražským Sokolem navštívil tato místa r. 1862 a 1867 Dr. Miroslav Tyrš. Lázně zanikly na konci 19. století a jejich budovy byly využity k jiným účelům. Dnes je v nich Ústav sociální péče a Dětský domov. Voda z pramene „Rybička“ je zdravotně nezávadná a chutná.

V obci máme také památné stromy:
Dub letní – v bývalém lázeňském parku Šternberk, nad rybníkem, obvod 370 cm, výška 18 – 25 m, stáří asi 350 let.
Dub – též ve Šternberku, v zadní části u valu, obvod 418 cm, výška 30 m, stáří 320 let.
Javor mléč – ve Šternberku, v zadní části u valu, obvod 333 cm, výška 20 m, stáří 250 let.
Lípy malolisté – u kapličky na návsi, obvod 505 a 425 cm, výška 18 – 19,5 m, stáří 250 let.

V katastru obce jsou čtyři rybníky, které spravuje Český rybářský svaz Smečno a v jednom z nich je možné se i koupat.

Současnost
Obec žije také kulturou. Poslední večer v dubnu je zapálena vatra tzv. pálení čarodějnic. V květnu „Staročeské máje“ s průvodem obcí a vyváděním svobodných dívek, večer porážení krále a taneční zábava. V červnu „Den dětí“ pořádají společně společenská komise při OÚ Ledce. V září bývá výstavka „Zahrada Ledce“, kde se vystavují nejpěknější zelenina, ovoce, květiny a různé suché vazby.

V obci je dobře zásobený obchod se smíšeným zbožím, malé pohostinství, kadeřnictví, truhlářství, zemědělské družstvo AGRA s. r. o.  Také tu je MALÉ ASIJSKÉ MUZEUM v bývalé budově školy, kde jsou jednu v sobotu v měsíci zajímavé přednášky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.obec-ledce.cz/

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA