Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenné Žehrovice

Obec je situována na bývalé zemské chebské stezce 6 km jihozápadně od města Kladna. Katastr obce má výměru 905 ha. Obcí protéká potok Kačák a na jejím území leží Turyňský rybník, který byl v roce 1956 obnoven. Je využíván k vodním sportům a sportovnímu rybářství. Značná část katastru je zalesněna a na západní straně sousedí s Lánskou oborou.

V současné době žije na území obce 1 560 obyvatel a obec má 547 domů. V obci je základní škola, mateřská škola, pošta, zdravotní středisko se čtyřmi lékaři, nádraží a dvě stanice autobusu, které umožňují přímé spojení s okolními obcemi a také s Prahou, Žatcem, Rakovníkem a Kladnem. Znak obce spolu s praporem udělilo obci Předsednictvo České národní rady svým usnesením č. 737 ze dne 12. 2. 1992.

Historie
O historii obce psali různí historikové, jako Tomek, Velc, Sedláček a další. V archivu českém je první zmínka "půl vsi dáno roku 1045 klášteru břevnovskému", další záznam z roku 1056 hovoří o tom, že půl vsi žehrovické patří témuž klášteru. Za vlády knížete Břetislava II., v roce 1092, se o vsi hovoří jako o Žehrovicích starších. Další údaje se zmiňují o tom, že roku 1270 vyměnil král Přemysl Otakar II. toto zboží panu Ostrovskému, který jej držel ještě v roce 1312. V letech 1368-1373 náleží ves oltáři sv. Materny v kostele sv. Víta.

Další údaj hovoří o tom, že císař Zikmund zapsal v roce 1436 zboží panu Beneši z Kladna. V roce 1558 dostal ves do držení Jan Bořita z Martinic. Kontinuita vlastnictví Martiniců byla v 16. století potvrzena majestátem krále Vladislava II. Rod Martiniců (Clam - Martiniců) měl v obci vliv, vzhledem ke svým majetkovým držbám, až do roku 1918. Až do počátku 20. století měla ves charakter zemědělský. V katastru obce byla ložiska jakostního pískovce zvaného žehrovák, který byl významným stavebním materiálem ve středověku a na počátku novověku a dal vzniknout rozsáhlému řemeslu kamenickému. Kámen byl prý použit na stavbu mostu Karlova, při stavbě pražských hradeb i bran, na stavbu chrámu sv. Víta. Na počátku 20. století nastává v okolí rozmach těžby černého uhlí a přímo na území katastru obce byl před rokem 1900 vybudován důl Vaniek. Vliv na život obce mělo i založení železáren v blízkém Kladně.

Památky
- Socha sv. Jana z Nepomuku z r. 1723
- Turyňský rybník - ráj rybářů

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/kamenne%2Dzehrovice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA