Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trštěnice

Historie
Obec Trstěnice je bohatá též svojí historií. Ve starých záznamech najdeme zmínku o založení obce,o vývoji názvu obce od prastarého Střenice až po současný název, o který se zasloužil  v roce 1893 tehdejší učitel Jaroslav Klika,také například o poddanských povinnostech vůdči vrchnosti.V 17. století byli poddaní povinováni robotou Fridrichovu dvoru /dnes Pohodlí/a ke kuchini Litomyšlského zámku dodávkou 86 fůr dřeva.Také doba selských bouří a období   násilné rekatolizace či morové epidemie po roce1643 zasáhla neblaze do osudu Střenice.

Nalezneme i mnoho záznamů pamětníků novodobých dějin.Dočteme se také o zakládání šenků, hospod, zbudování rybníka, ale také že roku1900 byl založen Sokol a o 20 let pozdeji Orel. Tyto spolky byly však v roce 1953 zrušeny. Za druhé světové války naše obec zůstala česká, ale byla obklopena obcemi německými. K tomu, aby se lidé dostali do Litomyšle nebo do Svitav, museli mít pasy tzv. "Grenzausweis",  protože hranice byla pečlivě označena a hlídána. Pro válečné účely byl z kostela zabaven zvon, ale následně byl vrácen v nepoškozeném stavu. Na kótě 462 m n. m. byla postavena rozhledna "Háryška" pro snadnější zaměřování. Nyní je na tomto místě triangulační bod, ale v mapách je toto místo vedeno v původním označení.

Současnost
Obec Trstěnice se nachází ve Východočeském kraji v okrese Svitavy ve středu rovnostranného trojúhelníka, jehož vrcholy tvoří tři známá města - Litomyšl, Polička, Svitavy.

Zvykem je označovat ji jako Trstěnice u Litomyšle, neboť je ještě Trstěnice u Znojma a u Chebu. Ta naše leží v nadmořské výšce 410 - 450 m nad mořem. V obci trvale žije 473 obyvatel, z toho je 66 dětí do patnácti let. Počet domů trvale obydlených je 158. Obcí protéká, respektive kdysi protékala, říčka (nebo snad řeka) Loučná. Díky této říčce je Trstěnice rozprostřena v údolí po obou stranách řečiště. Obcí prochází silnice, která spojuje výše zmíněná města a také vede přes Vysoký les směrem na Dolní Újezd.

Díky opravdu pěkné okolní krajině je částí obce vedena cykloturistická trasa, po které jezdí v letních a podzimních měsících velké množství cykloturistů. Dominantou obce je věž u kostela, která je vidět z dalekého okolí. Podobná věž je postavena také v Hronově. Obec je rájem chalupářů. Mnozí zde tráví celé léto a podzim. Díky převážné většině z nich, jsou dříve opuštěné chalupy obydleny alespoň částečně, a co je nejdůležitější, jsou udržovány v dobrém stavu (mnohdy v perfektním), což velmi pomohlo vzhledu obce jako takové. Také vztahy chalupářů s mnohými místními obyvateli jsou velice přátelské. Někteří chalupáři se natolik integrovali do obce, že takřka splynuli s domácím obyvatelstvem.

K Trstěnici patří také divadlo. Hrálo se zde za starých časů a v posledních letech se tato tradice znovu obnovila. Byl založen divadelní soubor "VOJNARKA", který vede režisér Áda Hurych. Obnovilo se také tancování besedy. Jejich činnost je podporována obecním úřadem, který započal s přípravami na stavbu krytého pódia v přírodním sportovním a nyní snad i kulturním areálu za základní školou.  Mělo by sloužit pro kulturní a společenské akce v letním a podzimním období. V obci se také sportuje. Sokol byl založen již v roce 1900 a roku 1922 vzniká spolek Orel. V nedávné době několik mladých nadšenců začalo trénovat a tuto sezónu postoupili a hrají ve třetí třídě okresního přeboru mužů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=40&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA