Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jarošov

Obec Jarošov leží na severovýchodním okraji českomoravské vysočiny, v sousedství přírodní rezervace „Toulovcovy maštale“. Název obce pochází ze slovanské doby, ze jména Jaroš. Vznik obce se však datuje kolem roku 1350-1360. První písemná zmínka je z roku 1366, kdy se biskup Petr z Litomyšle přel s klášterem Podlažickým o hranice. Ve sporu měl rozhodnout rytíř Albert z Jarošova, jehož tvrz stála zřejmě na západním okraji obce.

Na přelomu 14. a 15. století byl vlastníkem obce Jarošov Toulovec z Třemošné,osoba opředená mnoha pověstmi i známá z historických pramenů. Ve svém loupeživém mládí patrně bydlel v Jarošovské tvrzi. Ve stáří se stal počestným občanem města Litomyšle a vykonal zde mnoho dobrých skutků.  Roku 1480 koupilo obec Jarošov město Litomyšl.

V současné době má obec 185 obyvatel, 61 obydlených domů a 60 rekreačních chalup a chat. K Jarošovu také přináleží osada Vranice, která leží v západní části katastru a je výborným východiskem do Toulovcových Maštalí – skalního bludiště tvořeného takzvanými voštinovými pískovci. V překrásných, převážně borových lesích na západ od obce je možné nalézt mnohé pozoruhodné skalní útvary, jako je například „Cikánka“, „Panský stůl“ a další.

V samotné obci je zajímavá dřevěná zvonice ze začátku 19. století a lidová architektura nacházející se v západní části obce na takzvané „Závsi“. V centru obce je možné využít prodejnu smíšeného zboží „Jaroška“ a poštovní úřad.

Občanská vybavenost
Obecni úřad je umístěn ve vlastním, víceúčelovém objektu ve středu obce. Původně to bývala budova školy. V objektu je ještě místní knihovna, ordinace lékaře - (ord. hodiny 1 x týdně), a 2 byty. Pošta je v samostatném domku ve středu obce. Hasičská zbrojnice je u objektu mateřské školy. Obyvatelé Jarošova spadají do farnosti Mladočov - katolíci a do farnosti Proseč - evangelíci. Hřbitov je umístěn jihozápadně od obce.

Na východním okraji katastru obce protéká Jarošovský potok, který má pouze občasný tok. Na západním okraji katastru je přítok potoka Novohradka, na němž jsou dva rybníky - "Panské rybníky". V západní části obce je Obecní rybník.

Sportovní vyžití
Jako tělocvična občas sloužil sál u pohostinství. U obecního úřadu je hřiště bez specifického určení. Je zde však možné provozovat vzhledem k jeho rozměrům více sportů - malou kopanou, volejbal, nohejbal nebo atletické prvky. Další hřiště je u dětského tábora ve Vranicích, to je však vyhrazena pouze pro jeho frekventanty. Hřiště pro malé děti je u pošty.

Školství
V Jarošově se vyučovalo už od roku 1833, evangelická škola byla postavena v roce 1844. V roce 1878 byla postavena obecná škola s českým vyučovacím jazykem. Od roku 1884 byla dvojtřídní, od roku 1921 trojtřídní. V roce 1941 - 2 zde vyučoval Petr Jilemnický.¨V současné době je v bývalé budově školy Obecní úřad. Děti 1. - 4. třídy dojíždějí do Vidlaté Seči. Starší děti (5 - 9 třída) dojíždějí do školy v Morašicích. Gymnázium je Litomyšli.

V obci je mateřská škola pro 25 dětí. Dojíždějí sem děti z Nové Vsi, Chotěnova a Vidlaté Seče. Ve školce pracuje ředitelka a učitelka, o stravování a úklid se starají ještě 2 ženy.

Rekreace
Velice půvabná krajina i příznivé klimatické poměry sem již mnoho roků lákají množství rekreantů. Jsou to jednak turisté, kteří se soustřeďují převážně na pískovcové útvary Maštalí. Mnoho rekreantů zde má však své "druhé" bydlení, ať již v chalupách nebo v chatách. V současné době je zde celkem 15 chat a 43 rekreačních chalup.

V létě zde je ještě dětský tábor ve Vranicích. Historické chalupy jsou nedílnou součástí této krajiny a jsou to většinou chalupy pro rekreační bydlení, které jsou estetickým přínosem pro obec. V této tendenci je vhodné pokračovat a jsou to zejména plochy ve Vranicích nebo Závsí, které jsou vytipovány i pro novou výstavbu pseudochalup, které by měly respektovat původní zástavbu, minimálně však zachovávat stávající charakter.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jarosov.infobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA