Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Útěchov

Obec Útěchov zřejmě patřila k původně českým vesnicím, které existovaly již před německou kolonizací, v polovině 13. století však byly již téměř vylidněny a v důsledku kolonizace postupně poněmčovány.

Archeologické nálezy svědčí o osídlení již v mladší době kamenné. První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1365.

Mezi Útěchovem a Dlouhou Loučkou, na pahorku dodnes zvaném Hrádek, stávala tvrz. O lokalitě nejsou žádné písemné zprávy, ale podle nálezů keramiky lze její existenci datovat do konce 13. a do 14. století. Byla velmi nesnadno přístupná, přístupu bránily i tři rybníky, dnes zaniklé. Objekt se skládal z vlastní tvrze a předhradí a byl opevněn příkopem a náspem z hlíny a ze dřeva. Stopy valu a příkopu dodnes určují někdejší dispozici tvrze.

Ladislav z Boskovic obnovil v předchozím období ztracené pravomoci útěchovského dědičného rychtáře. Roku 1572 vrchnost rychtu odkoupila a založila zde dvůr.

V Útěchově je dodnes zachován objekt původně lenního dvorce, který vlastnil v letech 1588 – 1605 Šebestián Reichenbach z Reichenbachu, uvádí se však také, že byl roku 1596 ve vlastnictví Johanna Humberka z Belzdorfu. Reichenbachové z Reichenbachu byli původně slezská rodina, mezi prvními, kteří přišli na Moravu, byl Jindřich, úředník Václava Černohorského z Boskovic a na Třebové (Václav byl majitelem panství v letech 1549 – 1569). Roku 1695 byl také tento dvůr odkoupen vrchností, stal se součástí lichtenštejnského velkostatku a došlo zde ke zvýšení robotních povinností.

Po třicetileté válce bylo ve vsi 21 domů, z toho sedm pustých, dalších devět sice obydlených, ale majitelé byli zcela ožebračeni. Pouze v pěti domech zůstal alespoň malý majetek. V roce 1657 bylo vykazováno 17 statků a devět domkářů, několik statků však bylo neobydleno a půda ležela ladem.

V roce 1715 byla vesnice stižena morovou epidemií. Přírodním katastrofám se obyvatelé snažili čelit s pomocí pověr – např. je zaznamenáno, že roku 1664 vykáceli jasany na vrchu Kamenné, protože věřili, že právě jasany zabraňují příchodu dlouho očekávaného deště.

Zachovala se také pověst o vzniku kopce, zvaného Němci Kikselberg. Je prý dílem ďábla, který se jednou rozhodl Útěchov zasypat a tak zničit. Právě když se svou čertovskou družinou přilétal ke vsi, začalo na zvonici vyzvánět poledne. Zvuk zvonu zlomil moc ďábla, a ten se obrátil na útěk. Přitom mu z rukou padaly kameny určené k zasypání vesnice a vytvořily oválný pahorek.

Útěchov byl zemědělská obec. Od 18. století byly však opakovaně podnikány pokusy o těžbu hnědého uhlí, nejdříve lichtenštejnskou vrchností, pak moravskotřebovským továrníkem Franzem Sal. Steinbrecherem a znovu na začátku 20. století, kdy byl v obci i kamenolom. V obci byly dva mlýny a pila, od roku 1906 záložna, ve 30. letech 20. století konzum. Roku 1793 měl Útěchov 57 domů a 441 obyvatel, roku 1839 61 domů a 489 obyvatel (219 mužů a 270 žen), v roce 1854 měla obec 538 obyvatel, 1858 509 obyvatel. Obyvatelstvo bylo převážně katolického vyznání, obec patřila do boršovské farnosti.

V obci byla od roku 1876 jednotřídní obecná škola (předtím byla nejbližší škola v Boršově), která měla v roce 1890 73 žáků, v roce 1901 80 žáků.

Od roku 1885 zde působil sbor dobrovolných hasičů, od roku 1904 Svaz Němců (Bund der Deutschen), od roku 1920 Spolek malorolníků a domkářů, od roku 1923 Spolek zemědělců. Z politických stran byl zastoupen “Bund der Landwirte” (1924).

Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec nově osídlena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=29, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA